Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Fico chce zvýšiť minimálnu mzdu o viac ako 2,5 %

Fico chce zvýšiť minimálnu mzdu o viac ako 2,5 %
Ilustračné foto: SITA
21. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Predseda vlády Robert Fico presadzuje, aby sa minimálna mzda od začiatku budúceho roka zvýšila o viac ako 2,5 %.
 
Povedal to vo svojom príhovore na zasadnutí Rady predsedov odborových zväzov Konfederácie odborových zväzov SR.
 

Premiérov pri mzde súhlasí s odborármi aj obcami

„Nebude to 2,5 percenta. Pozitívne to hovorím. Myslím si, že nájdeme nejaké číslo, len to musíme všetko zmerať, lebo to má dopady na tarify,“ povedal premiér. Podľa neho totiž predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska „kričia“, že majú veľký počet zamestnancov, ktorí majú minimálnu mzdu.
 
Pri zvyšovaní minimálnej mzdy premiér súhlasí s argumentmi odborárov. „Nie je možné, aby ten, kto robí, bol pod hranicou chudoby, to nejde. Je našou povinnosťou tlačiť na zvyšovanie minimálnej mzdy a ja urobím všetko pre to, aby to bolo viac ako 2,5 percenta,“ povedal. Rezort financií podľa neho dostal za úlohu vypočítať možné dopady zvýšenia najnižších zárobkov o viac ako 2,5 %. 
 

 

Zatiaľa sa na minimálnej mzde nedohodli

Hospodárska a sociálna rada SR sa minulý týždeň nedohodla na sume budúcoročnej minimálnej mzdy na Slovensku. Rezort práce predložil na rokovanie tripartity návrh na zvýšenie minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka o 8,2 eura na 345,9 eura. Najnižšie možné zárobky by tak vzrástli o 2,4 %. Zamestnávatelia podľa ministra trvali na ponechaní minimálnej mzdy na súčasnej sume 337,7 eura, kým odborári požadovali nárast minimálnej mzdy o 8 % na 364,7 eura mesačne. 
 
„Máme ešte časový priestor na dohodu do konca augusta,“ povedal po rokovaní tripartity minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Ak sa podľa ministra odborári a zamestnávatelia na minimálnej mzde do konca augusta nedohodnú, rezort práce predloží v septembri na rokovanie vlády návrh na zvýšenie najnižších možných zárobkov o 8,2 eura na 345,9 eura. O konečnej sume minimálnej mzdy na rok 2014 by tak rozhodla vláda, pričom nebude povinná schváliť návrh rezortu práce a sociálnych vecí. 
 

Vyššia mzda môže zrýchliť rast nezamestnanosti

Ako povedal prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) Rastislav Machunka, zvyšovanie minimálnej mzdy negatívne postihuje najmä dlhodobo nezamestnaných, či mladých ľudí pri hľadaní si zamestnania. „Miera nezamestnanosti na Slovensku je alarmujúca,“ varoval. Vysoká minimálna mzda podľa prezidenta Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mariána Juska ohrozuje najmä textilný priemysel a sektor služieb. Predpokladá, že vláda schváli návrh rezortu práce a sociálnych vecí na zvýšenie minimálnej mzdy o 2,4 %. 
 

Odborári upozorňujú na efektivitu práce, tá však pri nízkej mzde nerastie

Šéf odborového zväzu Kovo Emil Machyna upozornil na rast produktivity práce na Slovensku, preto by sa podľa neho minimálna mzda mala zvýšiť o viac ako o navrhovaných 2,4 %. „Nie je pravda, že vyššia minimálna mzda zapríčiní vyššiu nezamestnanosť,“ povedal. Šéf AZZZ Rastislav Machunka však upozornil na to, že u ľudí poberajúcich minimálnu mzdu produktivita práce nerastie. 
 
Od začiatku tohto roka sa minimálna mzda na Slovensku po rozhodnutí vlády zvýšila o 3,2 % na 337,7 eura. Na rok 2012 išlo o nárast najnižších zárobkov tiež o 3,2 %, a to na 327,2 eura. Od začiatku roka 2011 minimálna mzda stúpla o 3 % na 317 eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X