Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Finančný výbor parlamentu odporučil parlamentu schváliť rozpočet

Finančný výbor odporučil parlamentu schváliť rozpočet
Ilustračné foto SITA
15. novembra 2012 Tlačiť

Spôsob, ktorý vláda na konsolidáciu verejných financií v podobe napríklad rušenia rovnej dane či decimovania druhého dôchodkového piliera zvolila, podľa poslanca Ivana Mikloša nie je dobrý ani pre ekonomiku a ani pre Slovensko. 

 
Poslanci musia návrh rozpočtu schváliť do konca roka, v opačnom prípade by nastúpilo rozpočtové provizórium.
 

Cieľom je znížiť deficit

(SITA) – Parlamentný finančný výbor odporúča plénu Národnej rady SR návrh rozpočtu na budúci rok schváliť. Na štvrtkovom rokovaní výboru toto odporúčanie podporili poslanci vládneho Smeru-SD, proti bola opozícia, líder OĽANO Igor Matovič sa zdržal. Opozícia na rokovaní výboru zopakovala svoje stanovisko, že ambíciu znížiť deficit v budúcom roku pod 3 % hrubého domáceho produktu síce podporuje, spôsob, akým sa k nemu chce vláda dopracovať, však považuje za škodlivý. Žiadne pozmeňujúce návrhy k rozpočtu pritom na výbore prerokované neboli.
 
 
Jozef Kollár z SaS tvrdí, že chápe, že vývoj na Slovensku výrazne ovplyvňuje aj externé prostredie, ktoré sa bude zrejme meniť k horšiemu, práve preto však vláda nemala podľa neho prijímať opatrenia, ktoré sťažujú podnikateľské prostredie. Zároveň dodal, že navrhnutý rozpočet nemá žiadne jasné priority, a tak nie je možné z neho vyčítať ani smerovanie hospodárskej politiky vlády Smeru-SD. 
 

Konsolidáciu rozpočtu zaplatíme v daniach

Podľa poslanca SDKÚ-DS Ivana Mikloša je chybou, že sa vláda rozhodla konsolidovať predovšetkým na príjmovej strane rozpočtu, kým spotreba verejnej správy rastie. Spôsob, ktorý vláda na konsolidáciu verejných financií v podobe napríklad rušenia rovnej dane či decimovania druhého dôchodkového piliera zvolila, podľa neho nie je dobrý ani pre ekonomiku a ani pre Slovensko. 
 
Minister financií Peter Kažimír na výčitky opozičných poslancov reagoval slovami, že predložený rozpočet nie je návrhom, s ktorým by sa uchádzal o víťazstvo v súťaži krásy. Hlavným cieľom je totiž konsolidovať verejné financie. „Prioritou vlády je udržať hlavu nad hladinou. Mnohé krajiny totiž už majú hlavu pod hladinou a lapajú po dychu,“ tvrdí minister. Rozpočet však podľa neho zodpovedá domácim aj externým podmienkam, v ktorých sa Slovensko nachádza. 
 

Rozpočtové provizórium nehrozí

Poslanci musia návrh rozpočtu schváliť do konca roka, v opačnom prípade by nastúpilo rozpočtové provizórium. Od začiatku nového roka by sa tak verejná správa riadila rozpočtom podľa roku 2012. Táto alternatíva však zrejme nehrozí. Vládny Smer-SD totiž v parlamente disponuje dostatkom hlasov na bezproblémové schválenie zákona roka. Samotný premiér Robert Fico sa po schválení návrhu vládou vyjadril, že žiadne problémy pri prerokúvaní rozpočtu v parlamente neočakáva, čo čiastočne už potvrdilo aj hlasovanie vo finančnom výbore. 
 

Deficit 2,94 %

Podľa Fica je pritom prvý rozpočet jeho súčasného kabinetu absolútne reálny, garantuje Slovensku miesto v jadre Európy a je pripravený reagovať na rôzne krízové javy. Návrh počíta so znížením deficitu verejných financií v budúcom roku na úroveň 2,94 % hrubého domáceho produktu (HDP). Hotovostný deficit štátneho rozpočtu by mal pritom oproti schválenému rozpočtu na tento rok v budúcom roku klesnúť o vyše 600 mil. eur. Kým tento rok je rozpočtovaný schodok na úrovni 3,675 mld. eur, pre budúci rok rezort financií navrhuje deficit na úrovni 3,059 mld. eur. Celkové rozpočtované hotovostné príjmy štátu pritom rastú o 552 mil. eur na 14,177 mld. eur pri poklese celkových rozpočtovaných výdavkov o 65 mil. eur na 17,235 mld. eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X