Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Inflácia sa v máji stabilizovala na úrovni 1,7 %

Inflácia sa v máji stabilizovala na úrovni 1,7 %
Ilustračné foto SITA
13. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Inflácia meraná národným indexom spotrebiteľských cien na medziročnej báze dosiahla rovnako ako v apríli úroveň 1,7 %.
 
V priemere za prvých päť mesiacov tak spotrebiteľské ceny medziročne stúpli o 2 %. V medzimesačnom porovnaní ceny v máji oproti aprílu mierne stúpli o 0,1 %, kým mesiac predtým stagnovali. Informoval o tom Štatistický úrad SR. 
 

Infláciu tlačí dole ropa aj vývoj svetovej ekonomiky

Inflácia tak bola podľa analytikov menového úseku Národnej banky Slovenska už štvrtý mesiac po sebe mierne nižšia, ako sa očakávalo. Okrem slabého rastu miezd a nízkeho domáceho dopytu tlmia rast cenovej hladiny aj niektoré externé faktory.
 
„Aktuálne spomalenie importných cien, relatívne nízke ceny energetických komodít na svetových trhoch podporené stabilnou produkciu krajín OPEC a zníženým odhadom rastu svetovej ekonomiky predstavujú prostredie pre súčasnú nízku infláciu,“ konštatuje sa v komentári menového úseku centrálnej banky. 
 

 

Klesať by už mali aj ceny potravín

Hlavným motorom súčasného rastu cien sú tak podľa analytika UniCredit Ľubomíra Koršňáka potraviny. Ich medziročný rast by sa však mal od júna začať štatisticky spomaľovať v dôsledku vyššej minuloročnej porovnávacej bázy. Hoci pre vývoj cien potravín v závere roka bude kľúčová tohtoročná úroda, príspevok cien potravín k celkovej inflácii by sa mal zmenšovať.
 
„Pri chýbajúcom domácom dopyte a priaznivom vývoji cien energií by sa tak medziročná inflácia na prelome leta a jesene mohla tlačiť k úrovni 1 %,“ odhaduje analytik. 
 

Oproti roku 2012 zdraželi najmä vzdelávacie služby

V medziročnom porovnaní vzrástli v máji najmä ceny za vzdelávanie o 7 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 4,4 %, rozličné tovary a služby o 3,2 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 2,8 % a alkoholické nápoje a tabak o 2,3 %. V porovnaní s májom 2012 však zdražela aj rekreácia a kultúra o 2 %, zdravie o 1,6 %, poštové a telekomunikačné služby o 0,7 %, odevy a obuv o 0,5 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 0,4 % a tiež nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu o 0,3 %. Klesli iba ceny v doprave o 1,6 %. 
 

Ceny za bývanie ostali v porovnaní s aprílom rovnaké

Na medzimesačnej báze najrýchlejšie rástli ceny za potraviny a nealkoholické nápoje o 0,7 % a odevy a obuv o 0,5 %. Mierny rast o 0,1 % zaznamenali štatistici aj pri alkoholických nápojoch a tabaku, zdraví a hoteloch, kaviarňach a reštauráciách. Naopak klesli ceny poštových a telekomunikačných služieb o 0,5 %, dopravy o 0,4 %, rozličných tovarov a služieb o 0,3 %. Na aprílovej úrovni zostali ceny v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu, rekreácia a kultúra a vzdelávanie. 
 

Stagnujú aj jadrová a čistá inflácia

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v máji zotrvala na aprílových 1,8 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, mierne spomalila z aprílových 1,2 % na 1,1 %. Na medzimesačnej báze dosiahla jadrová inflácia 0,1 % a čistá inflácia bola záporná na úrovni 0,1 %. 
 
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v roku 2011 k rýchlejšiemu rastu cien. Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž dosiahol 3,9 %. V roku 2012 sa rast cien držal na podobne vysokých úrovniach, keď priemerná inflácia dosiahla 3,6 %. S oslabovaním hospodárskej aktivity sa však momentálne očakáva aj oslabenie dynamiky rastu spotrebiteľských cien.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X