Japonská manga sa tlačí do postele. Novinkou je hovoriaci megavankúš
Manga (komiksy) a anime (kreslené seriály a filmy) sú dvomi vari najrozpoznateľnejšími popkultúrnymi exportnými artiklami Japonska. Oboje má v celosvetovom meradle obrovský ohlas, na oboje sa často viaže priam až fanatický záujem. Ten môže mať rôzne – aj tak trochu znepokojujúce – podoby, trebárs potrebu objímať svoju obľúbenú postavu pri spaní.
Koichi dúfa, že sa mu podarí aplikáciu ešte vylepšiť
Japonský podnikateľ Koichi Uchimura prišiel s novinkou, ktorá pravdepodobne poteší každého pravého fanúšika japonskej popkultúry bez priateľky. Prišiel totiž so 160-centimetrovým vankúšom (nejde o klasický podhlavník, ale o vankúš pre celé telo), ktorý nesie meno Rina Makuraba.
Rina Makuraba (mimochodom meno Rina má podľa všetkého byť odvodené od slova ballerina a japonský výraz makura znamená práve vankúš) je originálnou dvojdimenzionálnou postavou, ktorý Uchimura vytvoril, aby tak zhmotnil predstavu akéhosi svojho vysneného dievčaťa – mladučkej blondínky s modrými očami.
Otaku (japonský výraz pre zapálených fanúšikov popkultúry) si na veľkoformátové vankúše potrpia už nejaký čas, keďže potlačené návlečky im doslova umožňujú spať s ich obľúbenými postavami. Koichi však zachádza ešte o kus ďalej, jeho produkt – Itaspo – používa totiž sofistikované senzory, ktoré pri dotyku vankúšu umožňujú hovoriť.
Senzory Koitchiho vankúša boli vyrobené v technologickom inštitúte v Kjúšu, kde Koitchi pracoval ako výskumník predtým než v máji 2014 založil svoj startup Joyas. „Typické dotykové senzory nefungujú, keď sú prekryté látkou,“ povedal Koitchi pre Tech in Asia. „Takisto nie sú schopné rozlíšiť úder od pohladenia či jemného dotyku.“
Aby bol človek schopný obdariť svoj dakimakura (japonský výraz pre vankúš, doslovne vankúš na objímanie), stačí keď pod návlek vankúša umiestni tri Itaspo senzory a spojí ich so svojím smartfónom prostredníctvom bluetoothu. Senzory môžu pritom byť umiestnené kdekoľvek, kde si užívateľ zmyslí, hovorí Koichi, ktorý senzory na svojej Rine rozmiestnil na hlavu, pod hrudník a na ľavé stehno.
Malou prekážkou je to, že senzory sú pripojené na vcelku objemnú skrinku, ktorá obsahuje základnú dosku Arduino a batériu. Natrafiť na tento kus zariadenia by pri spaní nemuselo byť najpríjemnejšie. Koichi ale robí všetko pre to, aby rozmery skrinky znížil ako to je len možné.
Aplikácia, dostupná pre Android i iOS, ktorá je s vankúšom spojená, dostáva spätnú väzbu založenú na tom, ako užívateľ so senzormi vstupuje do interakcie. Údery tak vyvolajú negatívnu odozvu, naopak, jemné dotyky pozitívnu a ak v nich užívateľ pokračuje, môžu sa dokonca zmeniť až na vzdychanie.
Jednotlivé zvuky – dohromady ich je 500 – vychádzajú z reproduktora pripojeného smartfónu. Koichi dúfa, že sa mu podarí aplikáciu ešte vylepšiť a ponúknuť užívateľom ďalšie zvuky a frázy, stiahnuteľné zadarmo. Rečové prejavy Riny boli mimochodom nahrané profesionálnou dabingovou herečkou, špecializujúcou sa práve na anime.
Celá Itaspo sada, ktorá pozostáva zo setu senzorov a návlečky s potlačou jednej z troch postavičiek (vrátane Riny), sa bude predávať za 20-tisíc jenov, teda asi za 168 amerických dolárov. Koichi plánuje predávať balíčky prídavných hlasov a fráz za zhruba 500 až 1 000 jenov, teda za sumu v rozmedzí 4 až 8 amerických dolárov.