Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

John D. Rockefeller, boháč a filantrop

Money and house
16. marca 2012 Tlačiť
John D. Rockefeller bol pravdepodobne najbohatší muž všetkých čias. Ľudia ho označovali za človeka, ktorý pre peniaze urobí všetko, dokonca aj zničí a zruinuje životy ostatných ľudí. Aký naozaj bol? Skúste si urobiť názor na neho po tom, čo sa dozviete niečo z jeho života. 
 

Čo zarobil, s tým sa podelil

Niektorí, ktorí ho poznali hovorili, že tento človek bol veľmi šikovný, pracovitý, s dobrou pracovnou morálkou, bol ctižiadostivý a cieľavedomý, bol dobrý obchodník, vedel nájsť príležitosť a využiť ju a hlavne poznal hodnotu peňazí a vedel ako ich zarobiť. Tvrdil, že schopnosť zarábať veľké peniaze je dar od Boha a je potrebné sa s týmto darom podeliť s menej schopnými. Z toho dôvodu takmer všetky peniaze, ktoré zarobil rozdal ľuďom, ktorí si z rôznych dôvodov peniaze nemôžu zarobiť, takmer všetok svoj majetok rozdal na charitatívne účely. 
 
 

Detstvo

John D. Rockefeller sa narodil 8. júla 1839 v Richforde v New Yorku. Vyrástol v rodine so šiestimi deťmi, kde matka učila svoje deti kalvinskej morálke.  Rockefellerovo detstvo a výchova sa niesli v duchu motta: Pracuj, šetri, rozdávaj. Ako malý chlapec našetril peniaze, ktoré neskôr neminul, ale požičal susedovi farmárovi, ktorý mu ich vrátil s úrokom. Odvtedy sa Rockefeller snažil naučiť to ako dosiahnuť, aby peniaze pracovali pre neho. 
 
 

Podnikanie

Po skončení obchodnej akadémie začal pracovať ako účtovník vo veľkoobchode. V tejto práci bol veľmi svedomitý, poriadkumilovný, mal vo všetkom prehľad a bol disciplinovný, tak o ňom hovoril jeho šéf. Keďže Rockefeller bol veľmi cieľavedomý, snažil sa posunúť ďalej. Ako dvadsaťročný začal so svojím obchodným partnerom zakladať vlastný veľkoobchod. To boli začiatky jeho podnikania. 
 
Kedže sa v roku 1859 začala v Pensylvánii ťažiť ropa, Rockefeller sa začal o túto oblasť ihneď zaujímať. Založil firmu Standard Oil, ktorá sa vďaka jeho podnikateľskému talentu stala monopolnou. 
 
Táto oblasť podnikania priniesla Rockefellerovi ako aj viacerým iným veľké možnosti ako získať peniaze. Avšak Rockefellerove schopnosti a rozmýšľanie prinieslo jeho firme lepšie postavenie na tomto trhu.
 
Keďže sa mu nepáčilo ako sa plytvá so zvyškami, ktoré sa po výrobe benzínu vyprodukujú, snažil sa aj z týchto zvyškov vyrobiť niečo, čo by mohol predať. Podarilo sa mu začať predávať ďalších 300 produktov, ktoré sa z ropy dali vyprodukovať. Keďže sa nielen v osobnom, ale aj v profesijnom živote riadil tým, že zvyšné peniaze treba ušetriť a investovať, rozvíjal svoju firmu ďalej. So svojou firmou sa snažil najmä expandovať do zahraničia, zakladal stále nové a nové pobočky a získaval nové trhy. Peniaze investoval aj do nových moderných technológií, ktoré mu umožnili vyrábať rýchlejšie a prinášať kvalitnejšie produkty ako jeho konkurencia. 
 
Svojim konkurentom ponúkal možnosť pripojiť sa k nemu, ale tí ktorí nechceli sa kvôli nízkym cenám, ktoré bol on schopný dosiahnuť a ponúknuť, dostali do bankrotu. Preto sa o ňom hovorilo, že v honbe za peniazmi ruinuje a ničí rodiny. 
 
Veľkou konkurenciou sa pre neho stali aj ruské firmy, ktoré ťažili z nižších transportných nákladov a kvalitnejšej ropy. Politici a konkurenti začali bojovať proti jeho monopolnému postaveniu. V roku 1911 rozdelil súd Standard Oil na 35 samostatných podnikov. 
 
Rockefeller mal v mnohom talent, napríklad vo vyjednávaní, mal obchodnícky talent, mal talent na vyhľadávanie podnikateľských možností a na vytváranie inovácií. Vedel si okolo seba pozháňať ľudí a schopných manažérov, ktorí jeho firmu ešte viac rozvinuli. Avšak kvôli závisti z jeho úspechov sa snažili mnohí neustále o to, aby jeho firma stratila monopolné výhody. Jeho firme sa aj napriek mnohým snahám nepriateľov neprestávalo dariť. 
 
 

Filantrop 

V roku 1897 sa Rockefeller stiahol z vedenia firmy a začal sa venovať charitatívnym akciám. Aj napriek tomu, že bol neuveriteľne bohatý, hovorieval: „Nepoznám nič tak opovrhnutiahodné ako zarábať peniaze len za účelom peňazí“ a tvrdil, že schopnosť zarábať peniaze je dar od Boha majú sa používať pre dobro ľudstva.
 
Jeho majetok bol v roku 1911 900 miliónov dolárov. Na charitatívne účely však daroval toľko, že po jeho smrti v roku 1937 mu zostalo už len 26 miliónov dolárov.
 
Medzi jeho charitatívne aktivity patrili napríklad založenie nadácie, ktorá je dodnes najväčšou charitatívnou nadáciou, založenie Rockefellerovej univerzity v Chicagu, založenie národného parku Acadia. Počas celého života podporoval baptistickú cirkev. Jeho nadácia financovala vývoj liekov proti rakovine, žltej zimnici a zápalu mozgových blán.  
 
Bol ženatý s Laurou Celestia Spelmanovou v roku 1864. Mali spolu 4 dcéry a jedného syna Johna D. Rockefellera ml., ktorý neskôr spravoval nadácie. 
 

Citáty a životné mottá  Johna D. Rockefellera

  • Pracuj, šetri, rozdávaj. 
  • Nepoznám nič tak opovrhnutiahodné ako zarábať peniaze len za účelom peňazí. 
  • Vždy som sa snažil zmeniť každú katastrofu na jedinečné príležitosti. 
  • Dobré vedenie dosiahnete tak, že ukážete priemerným ľuďom, ako správne vykonávať prácu nadriadených. 
  • Dojem, ktorý zo mňa ľudia nadobudli, pramenil z môjho presvedčenia, že je lepšie spraviť z peňazí môjho sluhu, než spraviť zo seba sluhu peňazí…

 

ph

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

13júl8:30Komplexný zákonník práce v praxi a novela zákona účinná od 1.1.20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X