Káva z dažďového pralesa: Na Slovensko prišli prvé unikáty
Peter Szabó je kávový nadšenec, ktorý chce slovenskému zákazníkovi priniesť najlepšiu možnú kávu. Ochutnáva niekoľko stoviek vzoriek kávy ročne a keď ho konkrétna vyslovene zaujme, kúpi ju, upraží a distribuuje. Tentoraz sa rozhodol pre kávu z dažďového pralesa.
Začínajúce pražiarne kupujú zelenú kávu z dostupných veľkoskladov, ale keď dosiahnu určitú veľkosť, otvárajú sa im nové možnosti. Nuž a tie svoje možnosti sa snaží využívať aj pražiareň kávy Coffeein, ktorú Peter vedie. Dostal sa do priameho kontaktu s farmármi a obchoduje vo forme „direct trade“.
Takto dováža napríklad kávu z farmy vo Vietname, ktorú vedie iný Slovák Marián Takáč. Takto nadväzuje aj kontakty so Slovákom pôsobiacim v Indonézii Lukom Ondrišákom a takto sa dokázal napojiť aj na honduraského farmára Josého Cuellára Fajarda, ktorý kávu pestuje neďaleko mestečka Trinidad. A to priamo v dažďovom pralese.
Káva s príbehom
Keď Peter Szabó rozhoduje o svojich budúcich kávach, nepozerá sa len na ich chuťové vlastnosti. Hľadá aj príbeh, ktorý je s nimi spojený a ktorý by konzumentovi mohol priniesť určitú nadhodnotu.
„Mestečko Trinidad založili židovskí misionári asi pred 150 rokmi,“ povedal Peter Szabó v rozhovore pre náš web reagujúc na jeho najnovšie kávové pobláznenie. „Pôsobili v Hondurase a medzi nimi boli aj Josého predkovia. Aby mali z čoho žiť, rozhodli sa pre kávu. Hlboko v pralese založili farmu Jerusalén a začali pestovať kávovníky v divokej forme. Celkovo je okolo toho neuveriteľný príbeh, ktorý ma hneď začal lákať.“
Čo sú to kávovníky v divokej forme?
Bežne sa kávovníky pestujú na kávových plantážach. Ide o rozľahlé priestranstvá, v rámci ktorých sú stromy vysadené v radoch. Paradoxne to však nie je ideálne, pretože kávovníky do seba dokážu natiahnuť vlastnosti svojho okolia, ktoré sa potom môžu prejaviť v zaujímavých chuťových tónoch. V prípade mono-plantáží to však nie je možné.
V honduraskom pralese je to iné. Kávovníky rastú v okolí množstva iných kríkov, ale napríklad aj banánovníkov a ďalších veľkých stromov. Príroda je v dokonalej harmónii a na stromoch je veľké množstvo vtákov, ktoré sa starajú o prirodzené hnojenie.
Ťažký terén, mačeta, vedro
Keď sme sa Petra opýtali na terén na farme, zasmial sa. „Po niekoľkých minútach ma strašne boleli lýtka,“ odpovedal. „Celkovo je to pomerne malá farma, ale nie sú tam vyšliapané žiadne cestičky ani nič. Do ruky musíte vziať mačetu a prebojovávať sa cez porast. V tých lesoch je strašne vlhko, brodíte sa blatom, na svahoch sa šmýka.“
„Zberači majú ozaj čo robiť. Nikdy nestoja rovno, musia byť nejako zapretí a na sebe majú vedro, ktoré ich ešte ťahá dole. Čím viac kávy v ňom majú, tým je to ťažšie. Je to veľmi ťažká práca a robiť ju môže len málokto. Nadrú sa, lebo bežný zberač za deň naplní aj 15 vedier. Inak… pracuje sa tam 12 až 14 hodín denne.“
Direct trade ako pomoc farmárom
V záujme toho, aby farmári i zberači lepšie zarobili, je najlepší priamy obchod, teda direct trade. Dovoz kávy do strednej Európy tak prebieha bez rôznych sprostredkovateľov, ktorí by si z celkového koláča tiež niečo uchmatli. Farmárom ostane viac peňazí.
„Aj tak to nie je žiadne terno, ale aj vďaka nám si nežijú zle,“ poznamenal Peter Szabó. „Ľudia, ktorí pracujú v káve, nie sú úplne chudobní, v Hondurase zarobia 500 až 800 dolárov za mesiac. Majú čo jesť, majú kde bývať, ale nežijú si na vysokej nohe. José chodí mimo sezóny pracovať do USA. Jeho štyria bratia tam už odišli natrvalo, len on zachováva históriu farmy. A verím, že vďaka našej pomoci, to bude už len lepšie a lepšie.“
Prečo ochutnať kávu z pralesa?
Predpokladáme, že ste už pili veľa rôznych káv spracovaných mnohými rôznymi spôsobmi. Kávu vypestovanú v dažďovom pralese ste však ešte podľa všetkého nemali. Je to unikátny a jedinečný zážitok.
Odroda geisha vám ponúkne veľmi sladkú a karamelovú chuť. Káva má stredne silné telo a zaujme aj tónmi orieškov či sušeného ovocia. Dochuť kávy sa nesie v sladko-karamelovom duchu s jemnou horkosťou kakaa. Čerstvo pražená káva z honduraského pralesa je naozaj jedinečný chuťový zážitok.
„Káva je určená pre milovníkov unikátnych chutí, ktorých už možno nebavia všedné veci, chcú sa posúvať a spoznávať nepoznané. Odporúčame ju aj ako darček. Chcete potešiť známeho kávičkára? S touto kávou sa vám to podarí už za pár eur,“ dodal Peter Szabó.
Viac informácií nájdete na eshope s kávou coffeein.sk
Informačný servis