Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Každé šieste euro slovenského exportu generujú autá

Každé šieste euro slovenského exportu generujú autá
Fotobanka Pixmac
3. apríla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Najviac automobilov vyvezených zo Slovenska smerovalo do Nemecka.

Silnú pozíciu v exporte má aj elektrotechnický priemysel

Slovenskému exportu jednoznačne dominujú automobily. Podľa štatistík totiž takmer každé šieste euro slovenského exportu generuje práve vývoz automobilov. V roku 2013 sa totiž zo Slovenska vyviezol tovar v celkovej hodnote 64,4 mld. eur, pričom export áut dosahoval v peňažnom vyjadrení vyše 11 mld. eur. Jeho podiel na celkovom exporte tak predstavoval až 17,2 %.
 
Ako ďalej vyplýva z analýzy Poštovej banky, najviac automobilov vyvezených zo Slovenska pritom z jednotlivých krajín smerovalo do Nemecka v objeme vyše 1,6 mld. eur. Autá za vyše miliardu eur sme vlani vyviezli aj do Veľkej Británie, Číny a Francúzska. Čína sa tak s objemom takmer 1,3 mld. eur stala už tretím najväčším dovozcom automobilov zo Slovenska. 
 

 
Silnú pozíciu v slovenskom exporte však majú aj ďalšie tovary, najmä z elektrotechnického priemyslu. Vývoz monitorov, projektorov a televíznych prijímačov vlani dosiahol 5,4 mld. eur s podielom na celkovom exporte 8,3 %. Najviac z tejto tovarovej skupiny sa vyviezlo opäť do Nemecka, a to za vyše 1,1 mld. eur. Nasledoval vývoz telefónnych súprav s objemom vyše 3,2 mld. eur, z ktorých sa najviac vyviezlo do Českej republiky za 720 mil. eur. 
 

Slovenský export je koncentrovaný do 12 vybraných tovarových skupín

Celkovo však možno podľa Poštovej banky konštatovať, že slovenský export je koncentrovaný najmä do 12 vybraných tovarových skupín z celkového počtu vyše 1 200. Slovenský vývoz je však silno koncentrovaný aj z teritoriálneho hľadiska. „Dlhodobo totiž platí, že najväčšia časť nášho vývozu smeruje do krajín Európskej únie,“ uvádza sa v analýze. Vlani to bolo až takmer 83 % celkového exportu, pričom dominovali krajiny ako Nemecko a Česká republika. Z krajín mimo Európskej únie v slovenskom exporte dominuje Ruská federácia s podielom 4 %. 
 

 
Zaujímavý vývoj však v posledných rokoch z tohto hľadiska zaznamenáva Čína. Postupne sa totiž na Ruskú federáciu doťahuje a v rebríčku našich najvýznamnejších obchodných partnerov stúpa stále vyššie. „Hoci z Číny stále výrazne viac dovážame, než do nej vyvážame, význam Číny ako nášho odberateľa postupne narastá,“ konštatuje Poštová banka. Zatiaľ čo v roku 2007 bol podiel Číny na slovenskom vývoze len 0,8 %, tak v roku 2013 to bolo už 2,5 %. Hľadať za tým možno najmä spomínaný vývoz automobilov. Podľa jednoduchého prepočtu by sa totiž dalo povedať, že do Číny vlani smerovalo každé deviate auto vyrobené na Slovensku.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X