Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako vybudovať tím, vďaka ktorému budete úspešný podnikateľ

vytvorenie tímu
vytvorenie tímu Foto: Getty Images
30. septembra 2022 Autor Mgr. Milota MezeiováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Na dosiahnutie svojich cieľov potrebuje každý z nás pomoc a podporu okolia. Ako vybudovať tím, vďaka ktorému budete úspešný? Mali by ste si získať nasledujúce typy ľudí.

Každý podnikateľ si dobre uvedomuje, že pre dosiahnutie svojich obchodných zámerov musí vytvoriť okolo seba skupinu ľudí, ktorá mu v tom pomôže.  Ako vybudovať tím, vďaka ktorému budete úspešný? Existujú tri typy ľudí, ktorých potrebujete zamestnať.

Hľadajte ľudí, ktorí majú rovnakú vášeň alebo ciele ako vy

Bez vášne to jednoducho nejde. Vášeň dáva energiu každému nápadu a dokáže zdolať i najväčšie prekážky. Ak ste obklopení ľuďmi, ktorí majú rovnakú vášeň ako vy, tak nič nie je nemožné. V prípade, že s podnikaním začínate, takéhoto človeka vo svojom tíme určite potrebujete. Dajte mu preto šancu a zamestnajte ho i vtedy, ak by nemal konkrétne zručnosti.  Veď v prípade podnikania je dôležité ovládať príslušné základné zručnosti potrebné na to, aby ste vynikli vo vami vybranej oblasti. Ak ste vybavení vyžadovanými zručnosťami, môžete pre túto prácu ľahko vyškoliť kohokoľvek.

Uvedený typ ľudí hľadá do svojho tímu aj legendárny podnikateľ v oblasti technológií a zakladateľ spoločnosti Oracle Larry Ellison, ktorý má vo zvyku najímať nekvalifikovaných mužov a ženy. Ak si Ellison všimne, že rozumiete jeho vízii a ste pre túto prácu zapálení, položí vám iba jednu svoju obľúbenú otázku: „Ste ten najschopnejší človek, akého poznáte?“

Vaše „áno“ je všetko, čo mu stačí, aby vás zamestnal. Nepotrebujete k tomu ani úžasné pracovné skúsenosti. Dôvodom je, že si dobre uvedomuje potrebu obklopiť sa ľuďmi, ktorí zdieľajú vášnivý záväzok okolo spoločného cieľa. Potom býva možné všetko. Presne ako v  jeho prípade. Larry Ellison, aj keď nedokončil dve vysoké školy, bol podľa Bloomberg Billionaires Index v septembri 2022 deviatym najbohatším človekom na svete s odhadovaným majetkom 93 miliónov. Ellisonovi sa vďaka správnemu tímu podarilo vytvoriť jednu z najväčších spoločností podnikového softvéru na svete.

Aj podľa šéfa Applu Steva Jobsa mať v tíme ľudí, ktorých práca baví, je veľmi dôležité: „Najúžasnejšie slová, aké som kedy počul povedať jedného z členov môjho tímu sú ´Toto je najlepšia práca, akú som kedy mal.´ A ak nie, radšej mu pomôžem nájsť si iné zamestnanie.“

V auguste 2018 sa Apple stal prvou spoločnosťou na svete s hodnotou 1 bilión dolárov. Tento veľký úspech sa pripisuje tímovej práci. Aj po smrti Steva Jobsa spoločnosť stále napreduje. Vo svojom tíme majú len ľudí, ktorí milujú svoju prácu. Vedia, že dať zo seba to najlepšie je ľahké, ak to, čo robia, považujú za príjemné. Ak milujeme svoju prácu, sme motivovaní sami.

Hľadajte ambicióznych ľudí hladných po úspechu

Vedeli ste, že lev beží najrýchlejšie, keď je hladný?  Tak ako hladný lev si uvedomuje význam svojej koristi,  tak aj jednotlivec, ktorý je hladný po úspechu, si uvedomuje význam príležitosti. Spozná teda každú aj skrytú príležitosť, nenechá si ujsť a využije ju naplno.

Bez ohľadu na to, aká malá je vaša firma, pokiaľ máte presvedčivú víziu a viete, kam smerujete, existujú ľudia, ktorí vás potiahnu najmä vďaka svojej ambicióznosti. Až  70 % podnikov zlyhá pred koncom druhého roku založenia a často za to môže práve nesprávny tím.

Hľadajte ľudí, ktorí môžu stratiť všetko, ak vaše podnikanie nevyjde

Podľa amerického spisovateľa Jamesa Baldwina „Najnebezpečnejším výtvorom každej spoločnosti je človek, ktorý nemá čo stratiť.“ Čo to znamená pre vás ako podnikateľa? Človek, ktorý má napríklad mladú rodinu, o ktorú sa musí starať, urobí všetko preto, aby svoju prácu nestratil. Vydá tak zo seba oveľa viac ako zamestnanec , ktorý sa straty zamestnania až tak nebojí.

Základom úspechu každého podnikania je teda mať správny tím. Ako na to? V prvom rade zistite dôvod, prečo sa osoba rozhodla hľadať zamestnanie vo vašom podniku. Má podobný zámer ako vy, zdieľa vašu vášeň, alebo len potrebuje plat a mať hocijaké zamestnanie? Ak sa vám už podarí získať tím, dajte každému členovi rolu, na ktorú sa skutočne hodí. Inými slovami, identifikujte oblasť jeho špecializácie a potom ho nechajte, nech sa realizuje. Takto dáte vášmu podnikaniu najlepšie šance na úspech.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

podnikateľtím

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X