Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Kontokorentný úver: čo to je a je vhodný aj pre podnikateľov?

Co je kontokorent.jpg
21. augusta 2017 Tlačiť

Stretli ste už niekedy s pojmom kontokorent či spojením kontokorentný úver? Neviete, čo presne tieto symboly znamenajú? Odpovede nájdete v článku.

Pojmom kontokorent sa označuje banková služba patriaca k bežnému bankovému účtu, ktorá klientovi poskytuje možnosť čerpať z účtu peniaze aj v prípade, že na účte nemá dostatočnú hotovosť. Preto sa často označuje aj ako kontokorentný úver. Banka teda v takomto prípade finančné prostriedky svojmu klientovi operatívne požičia a klient sa dostáva do mínusu. Takýto bežný účet s dohodnutým kontokorentom sa označuje ako kontokorentný účet. 

kontokorentný úver
Kontokorentný úver má svoje výhody aj nevýhodythinkstock

Aké sú parametre kontokorentu?

Wikipedia uvádza, že k hlavným parametrom kontokorentu patrí úverový limit, teda maximálna čiastka, ktorú banka klientovi požičia. Ďalším parametrom sú úroková sadzba, teda cena za takto požičané peniaze, poplatky za zjednanie a vedenie kontokorentného účtu.

Pri kontokorente nie je zvyčajne stanovená pevná splátka, no klient je povinný v určitej dobe tento úver splatiť a dostať sa s účtom do plusu. Keď tak urobí, môže kontokorentný úver čerpať ďalej.

Čo je kontokorentný úver?

Kontokorentný úver patrí k najdôležitejším a najbežnejším krátkodobým úverom a výška limitu je významnou reklamnou témou jednotlivých bánk. Je to nezaistený a bezúčelový úver, a tak s ním býva spájaná vyššia úroková sadzba a niekedy aj poplatok z nevyužitej časti prečerpania účtu. Kontokorent je vhodný pre podnikateľov, aj pre fyzické osoby.

Kontokorentný úver je kombináciou vkladového a úverového účtu. Klient má v banke otvorený bežný účet a k nemu má schválený úverový rámec.

Pri kontokorentnom účte je opatrnosť na mieste

Môže sa zdať, že kontokorentný úver poskytuje slobodu, no je to skutočne len zdanie a s kontokorentom treba zaobchádzať opatrne. Hlavne klienti s nižšou finančnou gramotnosťou by mali byť pri využívaní tohto účtu opatrní. Môže sa totiž veľmi ľahko stať, že sa majiteľ takéhoto účtu ocitne v situácii, keď bude bez finančných prostriedkov, no bankomat mu „s radosťou“ vydá peniaze. Na takéto správanie potom môžu doplatiť a stať sa dlžníkmi s exekúciami na krku.

Ako získať kontokorentný účet?

Ideálne je, ak o tento typ účtu požiadate banku, v ktorej ste mali účet vedený doteraz. Banka totiž vie odhadnúť, aké je vaše správanie, čo sa týka financií a má prehľad o pohyboch na vašom účte.

kontokorentný účet
Kontokorentný účet vám poskytne aj vaša banka

V prípade, že sa rozhodnete vytvoriť si kontokorentný účet v inej banke, je viac ako pravdepodobné, že bude táto banka od vás požadovať presunutie prostriedkov na váš nový účet. 

Výhody a nevýhody kontokorentu

Ako všetko, aj kontokorentný úver má svoje výhody a nevýhody.

Výhody:

  • peniaze získate rýchlo a nemusíte dokazovať účel
  • nepotrebujete podávať žiadosť o pôžičku a čakať na schválenie
  • nemáte starosti so splácaním
  • peniaze len vyberiete

Nevýhody:

  • je potrebné, aby bol váš účet aktívny
  • pri nezabezpečenom úvere je vysoký úver
  • úver sa začína úročiť okamžite po vzniku
  • pre neskúsených ľudí môže byť nebezpečným lákadlom

Kontokorentný úver je ako oheň, je dobrý sluha, ale zlý pán. V niektorých životných situáciách nám môže poskytnúť výraznú pomoc, no je ľahké si na takýto spôsob používania účtu zvyknúť, čím sa môže klient ľahko dostať do dlhov. A ak sa k dlhom priráta prípadná pokuta za nepovolené prečerpanie limitu alebo oneskorenej úhrady za úver, môže sa človek rýchlo dostať do ťažkej životnej situácie. Je teda dôležité používať kontokorentný úver s rozumom a obozretnosťou.

K téme

Témy

3kontokorent

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

16oct6:30Finančné riadenie pre účtovníkov II.6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie

16oct6:30Finančné riadenie pre účtovníkov II.6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie

16oct6:30Finančné riadenie pre účtovníkov II.6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Finančné riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X