Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Embosovaná platobná karta: môže byť kreditná aj debetná?

čo je to embosovaná platobná karta
pixabay.com
18. augusta 2017 Tlačiť

Používanie platobných kariet je pre nás už bežnou súčasťou každodenného života. Platobné karty sú jednoducho pohodlným a pomerne aj bezpečným prostriedkom bezhotovostného platobného styku, na ktorý si zvyká čoraz viac ľudí. Viete však, aká je to embosovaná platobná karta a čím sa líši od bežných platobných kariet? Priblížime vám to v článku.

Platobné karty sa tešia čoraz väčšej obľube, pretože nám poskytujú rôzne možnosti – môžeme s ich pomocou vyberať peniaze z bankomatu, nakupovať bez toho, aby sme mali pri sebe finančnú hotovosť, či nakupovať z pohodlia domova cez internet. Mnohí ľudia však ani dnes nevedia, čo to znamená, keď je platobná karta embosovaná.

Kreditná a debetná nie je to isté

Debetná a kreditná platobná karta sa na prvý pohľad ničím nelíšia. Zatiaľ čo debetná platobná karta vám umožňuje čerpať financie len do výšky zostatku na vašom osobnom účte, kreditná platobná karta vám v podstate poskytuje istý typ úveru. To znamená, že kreditná karta vám umožňuje vyberať hotovosť alebo platiť za tovary a služby aj v prípade, že na účte nemáte dostatok financií.

embosované platobné karty
Pri platbe platobnou kartou je potrebné dbať na bezpečnosťpixabay.com

Nech už používate akúkoľvek platobnú kartu, je dôležité dodržiavať pravidlá bezpečnosti.

Čo je to embosovaná platobná karta?

Embosovaná platobná karta má širokú možnosť využitia. Má na sebe plasticky vyrazené údaje, a tak je možné s ňou nakupovať na predajných miestach, ktoré používajú takzvaný imprinter. Je to mechanické zariadenie umožňujúce prenos identifikačných údajov pri transakcii.

Veľkou výhodou embosovaných platobných kariet je, že sú v zahraničí viac akceptované ako obyčajné platobné karty. Touto kartou je tiež možné platiť v predajniach, ktoré nemajú platobný terminál.

Spôsob platenia embosovanou kartou sa nelíši od platieb inými platobnými kartami. Znamená to, že zákazník pomocou karty zaplatí a obchodník následne sumu požaduje od svojej banky. Banka sumu obchodníkovi zaplatí a financie potom žiada od vydavateľa karty, teda od spoločností MasterCard alebo Visa. Následne, keď ich spoločnosť vyplatí, požaduje peniaze od banky, ktorá kartu zákazníkovi vydala. Banke teda stiahne sumu z účtu svojho zákazníka a odošle ju vydavateľovi karty.

embosovaná platobná karta
Schéma platenia embosovanou platobnou kartousk.wikipedia.org

Čo je to elektronická platobná karta?

K najrozšírenejším druhom platobnej karty je v súčasnosti elektronická platobná karta, ktorá je vybavená čipom alebo magnetickým prúžkom, prípadne oboma. Magnetický prúžok a čip sú nositeľmi informácií o karte a banke, ktorá ju vydala. Vďaka týmto prvkom je kartu možné použiť na výbery z bankomatu a na platby cez terminál. V porovnaní s embosovanou platobnou kartou je jej výhodou to, že je možné ju v prípade straty, krádeže či podozrenia z falšovania, okamžite zablokovať.

embosovaná debetná karta
Elektronická platobná karta je bezpečnejšia ako embosovanápixabay.com

Takéto má využitie

Elektronická platobná karta sa najčastejšie používa na platby, ktoré sú overené v kartovom centre. To znamená, že na platby u obchodníkov, ktorí majú platobný terminál, ale tiež na výbery finančnej hotovosti z bankomatov. Pri týchto kartách je v porovnaní s embosovanými platobnými kartami potrebné zadávať PIN kód, v niektorých prípadoch až pri presiahnutí určitej sumy, zvyčajne je to 20 eur.

Výhody elektronickej platobnej karty

  • v porovnaní s embosovanými kartami sú bezpečnejšie
  • sú lacnejšie ako embosované platobné karty
  • je možné ich v prípade krádeže, straty či podozrenia z falšovania okamžite zablokovať telefonicky i cez internet

K téme

Témy

3debetná kartakreditná kartaplatobná karta

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

15júl8:00Online certifikované štúdium: Certifikovaný projektový manažér8:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

15júl9:00WEBINÁR: Legislatívne zmeny v mzdovej učtárni v roku 20209:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

15júl9:00WEBINÁR: Legislatívne zmeny v mzdovej učtárni v roku 20209:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X