Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

KDH chce trestať pretáčanie kilometrov

KDH chce trestať pretáčanie kilometrov
Ilustračné foto: SITA
19. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Na stočenie tachometra v súčasnosti stačí notebook, softvér stiahnutý z internetu a pripojenie na elektronický systém auta. 

Poslanci navrhujú až trojročný trest

Poslanci za KDH Pavol Zajac a Ján Hudacký opätovne predložili do parlamentu návrh novely Trestného zákona, ktorým chcú rozšíriť trestnoprávnu zodpovednosť za neautorizovanú zmenu počítadiel najazdených kilometrov motorových vozidiel, takzvané pretáčanie tachometrov. Ako povedal pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Zajac, podľa štatistík na Slovensku sa predá viac ako 40 percent ojazdených vozidiel, ktoré majú zmenené údaje na tachometroch.
 
Týmto konaním je asi 130-tisíc novým majiteľom spôsobená škoda za viac ako 65 miliónov eur. Pretáčanie tachometrov však nepôsobí majiteľom iba finančné škody. „Môže byť príčinou nehôd pre neznalosť skutočného opotrebovania dôležitých súčastí vozidiel,“ upozornil Zajac.
 

Podľa poslancov za KDH sa tachometre pretáčali aj v minulosti

Rozvoj techniky a elektroniky však spôsobil výrazný nárast tejto činnosti. Manipulovanie s tachometrom dnes už nie je žiadny problém. „Podľa odhadov odborníkov má skoro každé druhé predané ojazdené auto stočený tachometer. Preto opätovne predkladáme novelu Trestného zákona, ktorou navrhujeme, aby stáčanie tachometrov bol trestný čin, ktorého páchateľ môže byť potrestaný odňatím slobody až na tri roky. Ďalej navrhujeme, aby trestným činom bola aj výroba a distribúcia počítačových programov umožňujúcich takúto činnosť,“ povedal Pavol Zajac. 
 

Pretočenie tachometra stojí do 50 eur

Na stočenie tachometra v súčasnosti stačí notebook, softvér stiahnutý z internetu a pripojenie na elektronický systém auta. Podvodníci si želanú hodnotu podľa Zajaca môžu nastaviť za pár sekúnd. Ak nie sú celkom technicky zdatní, pomôžu im dokonca aj niektoré servisy. Tie ponúkajú túto službu za 35 až 50 eur. Oficiálne však uvádzajú, že ide o nevyhnutný úkon.
 
„V minulosti sme už dvakrát predkladali túto novelu. Keďže naposledy aj koaliční poslanci prejavili záujem riešiť tento vypuklý problém, stretli sme sa a rokovali sme s odborníkmi z ministerstva spravodlivosti a ministerstva vnútra. Tam sme sa dohodli, že v novele musíme ešte odstrániť hrozbu duplicitného postihovania jedného skutku,“ dodal Zajac. Preto predkladatelia rozšírili paragraf Nekalé obchodné praktiky voči spotrebiteľovi o nový odsek, ktorý hovorí, že ustanovenie uvedeného paragrafu sa nepoužije, ak bol spáchaný trestný čin falšovania a pozmeňovanie identifikačných údajov motorového vozidla. 
 
Poslanci za KDH sú presvedčení, že takáto právna úprava bude mať nielen trestnoprávny, ale najmä odstrašujúci a výchovný účinok, čím sa dosiahne výrazné zníženie nelegálnych úprav tachometrov ojazdených vozidiel. Týmto by sa znížil aj počet oklamaných občanov. Zároveň sa zvýši bezpečnosť ľudí, ktorí budú poznať skutočný technický stav vozidla, vyplývajúci aj z počtu ubehnutých kilometrov kupovaného auta.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X