Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prehľad najdôležitejších ekonomických správ z utorka 25. apríla

Podnikam logo
26. apríla 2017 Zdroj SITA Tlačiť

Udalosti z 25. apríla.

DOMÁCE UDALOSTI

BRATISLAVA – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) a Union zdravotná poisťovňa uhradia deťom, ktoré neboli očkované podľa očkovacieho kalendára, vakcínu proti osýpkam aj bez doteraz nutného schvaľovania revíznym lekárom poisťovne. „Osýpky sa pomaly presúvajú aj do nášho regiónu, preto zvýšiť počet zaočkovaných detí je potrebné rýchlo. Veríme, že toto opatrenie tomu napomôže,“ uviedol generálny riaditeľ Union ZP Michal Špaňár.

BRATISLAVA – Úrokové sadzby budú zrejme postupne rásť. Ako v rozhovore pre portál voFinanciach.sk uviedol člen predstavenstva zodpovedný za oblasť retailu v Poštovej banke Peter Hajko, tento rok očakáva skôr stabilizáciu úrokových sadzieb. “Na sklonku roku 2018 a v roku 2019 predikujem ich rast,“ skonštatoval Hajko.

BRATISLAVA – Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) poslala otvorený list prezidentovi SR, predsedovi vlády SR, ako aj členom vládneho kabinetu. V ňom asociácia a signatári požadujú čo najskoršie vymenovanie nezávislého odborníka na čelo Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Pod list sa podpísalo vyše 130 odborníkov a podnikateľov z oblasti energetiky.

BRATISLAVA – V rámci platobnej disciplíny si na Slovensku medzi firemnými zákazníkmi výrazne polepšili klienti v oblasti služieb. Za minulý rok priemerne uhrádzali faktúry po lehote splatnosti počas 17 dní, čo je v porovnaní s predchádzajúcim rokom o desať dní menej.

Vyplýva to z reprezentatívnej EOS štúdie European Payment Practices za rok 2016. V segmente obchodu sa vlani platilo priemerne 19 dní po uplynutí termínu splatnosti faktúr, rok predtým to bolo 21 dní.

Priemysel zaznamenal rovnako 19 dní za rok 2016 v porovnaní s 22 dňami v predchádzajúcom roku. Celkovo sa vlani na Slovensku faktúry uhrádzali v komerčnom segmente B2B (Business to Business) priemerne za 18 dní, pričom v roku 2015 to bolo 23 dní.

BRATISLAVA – Europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA) v otvorenom liste ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Jánovi Richterovi vyzvala na preskúmanie nesplniteľných podmienok, ktoré ohrozujú existenciu denných stacionárov.

Europoslankyňu na vzniknutú situáciu upozornilo viacero zariadení a na problémy denných stacionárov zareagovala aj neformálna platforma mimovládnych neziskových organizácií SocioFórum.

Mnohé denné stacionáre sa podľa SocioFóra dostali do finančných problémov v dôsledku nesplniteľných podmienok v zmluvách o poskytovaní finančného príspevku poskytovateľom sociálnej služby.

BRATISLAVA – Kresťanskí demokrati sú za zrušenie podpory ťažby domáceho hnedého uhlia, ktoré slúži na výrobu elektriny v Elektrárňach Nováky. „Vyzývame vládu, aby v čo najkratšom čase pripravila cestovnú mapu k zastaveniu podpory výroby elektriny z hnedého uhlia v Elektrárňach Nováky,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede podpredseda KDH Pavol Zajac.

BRATISLAVA – Plány vlády o zmene dlhovej brzdy, ktorá by umožňovala financovať veľké investície, ktoré sú obsiahnuté aj v jej programovom vyhlásení, sa napokon zrealizovať vôbec nemusia.

Naznačil to minister financií Peter Kažimír na utorňajšej tlačovej konferencii. Podľa jeho slov sa totiž „rozumní ľudia v niektorých opozičných stranách minuli“. „To zároveň znamená, že niektoré naše zámery z oblasti zmeny zákona o dlhovej brzde budeme musieť zmeniť alebo možno na ne nakoniec aj rezignovať,“ povedal. Zároveň však pripomenul, že ide o tému, ktorú nie je ochotný viac mediálne komentovať.

PODNIKOVÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Doplnková dôchodková spoločnosť (DDS) NN Tatry-Sympatia dosiahla v minulom roku čistý zisk 1,45 mil. eur. V porovnaní s rokom 2015 ide o pokles o 2,06 mil. eur. Celkové výnosy spoločnosti za minulý rok predstavovali 9,4 mil. eur a celkové náklady 7,8 mil. eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení s vlastným majetkom DDS NN Tatry-Sympatia za rok 2016, ktorú zverejnila spoločnosť.

BRATISLAVA – O budúcnosti spoločnosti Nexis Fibers v Humennom, ktorá sa zaoberá výrobou syntetických vlákien pre automobilový priemysel, sa bude opäť rozhodovať v stredu.

Uskutoční sa totiž odročená schôdza veriteľov, ktorá bude rozhodovať o predloženom reštrukturalizačnom pláne predbežne odsúhlasenom veriteľmi. Ako však upozorňujú zástupcovia spoločnosti, pochovať ho stále môže postoj majiteľa priemyselného parku Chemes, ktorý s navrhnutou reštrukturalizáciou firmy nesúhlasí a k dohode sa nedarí dopracovať ani v otázke dodávok energií. Podľa vlastníka Nexis Fibers Iva Bezloju by zastavenie dodávok energií pre firmu znamenalo konkurz.

BRATISLAVA – Rokovania o kolektívnej zmluve pre tento rok v automobilke Volkswagen Slovakia sa v utorok skončili. Moderné odbory Volkswagen (MOV) sa s vedením spoločnosti na navýšení tarifných miezd o 16 % nedohodli. Odborári preto požiadajú o sprostredkovateľa Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR). Informoval o tom predseda MOV Zoroslav Smolinský.

ZAHRANIČNÉ UDALOSTI

BRATISLAVA – Európska únia plánuje investovať vyše 22 miliónov eur do siedmich trvalo udržateľných projektov v sektoroch dopravy a energetiky. Projekty by mali napomôcť k rozvoju trvalo udržateľnej a efektívnej dopravnej a energetickej infraštruktúry v Európskej únii. Projekty, ktoré sú súčasťou vznikajúcej Energetickej únie, budú podľa informácií zverejnených Európskou komisiou financované z Nástroja na prepájanie Európy (NPE).

BRATISLAVA – Administratíva prezidenta Donalda Trumpa v pondelok uvalila 20-percentné clo na dovoz mäkkého stavebného dreva z Kanady. Vyostrila tým obchodný spor, ktorý dlhodobo zaťažuje vzťahy medzi dvoma susednými krajinami. Prezident rozhodnutie oznámil v Bielom dome počas stretnutia so zástupcami konzervatívnych médií.

PARÍŽ – Podnikateľská nálada vo Francúzsku sa v apríli oproti marcu nezmenila a zostala na vysokej úrovni. Zložený index, ktorý ju odzrkadľuje, bol rovnako ako v marci na úrovni 104 body, čiže štyri body nad dlhodobým priemerom.

Index nálady v priemysle posilnil o tri body, index stavebníctva sa nezmenil, ale o jeden bod oslabil index dôvery v službách a o tri body klesol index nálady v odvetví maloobchodu. Informoval o tom v utorok na svojej internetovej stránke francúzsky štatistický úrad INSEE.

WIESBADEN – Nové objednávky nemeckého stavebníctva vo februári oproti januáru podľa sezónne a kalendárne upravených údajov posilnili o 2 percentá. Informoval o tom v utorok na svojej internetovej stránke nemecký štatistický úrad Destatis. Oproti rovnakému mesiacu vlaňajška nové objednávky v stavebných firmách, ktoré majú aspoň 20 zamestnancov, vo februári vzrástli o 5,7 percenta.

BRATISLAVA – Sezónne upravený deficit verejných financií eurozóny v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) bol v štvrtom kvartáli minulého roka v priemere na úrovni 1,4 %, čiže sa znížil v porovnaní s tretím štvrťrokom, kedy bol vo výške 1,6 % HDP.

V rámci celej 28-člennej Európskej únie bol priemerný deficit verejných financií v štvrtom kvartáli vlaňajška tiež na úrovni 1,4 %, čo bol pokles z hodnoty 1,7 %, na ktorej bol v treťom štvrťroku.

Sezónne upravený deficit verejných financií Slovenska v záverečnom štvrťroku vlaňajška medzikvartálne tiež klesol, a to na úroveň 1 % HDP z úrovne 1,6 % HDP. Vyplýva to z údajov, ktoré v utorok zverejnil štatistický úrad Európskej únie Eurostat.

BRATISLAVA – Zamestnanosť populácie vo veku 20 až 64 rokov v Európskej únii v minulom roku stúpla na 71,1 % z úrovne 70,1 % v predošlom roku. Dostala sa vyššie aj v porovnaní s hodnotou 70,3 %, na ktorej kulminovala v roku 2008. Cieľom EÚ je dosiahnuť do roku 2020 zamestnanosť ľudí vo veku 20 až 64 rokov na úrovni aspoň 75 %.

RÍM – Talianska letecká spoločnosť Alitalia pravdepodobne vyhlási bankrot, keďže jej zamestnanci odmietli navrhované zníženie platov a redukciu počtu pracovníkov. Cieľom týchto opatrení mala byť záchrana národného prepravcu Talianska, ktorý zápasí s ťažkosťami. Letecký prepravca vytvára stratu v sume 2 mil. eur denne.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prehľad ekonomických správ

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomické ukazovatele

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X