Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kedy povolené prečerpanie a kontokorent pomôžu v podnikaní

Young attractive asia female business owner thoughtful serious doubtful feel stress worry with financial problem in SME crisis small business challenges impact from covid coronavirus at home office.
Foto: Getty Images
19. decembra 2022 Autor Informačný servis Tlačiť

Povolené prečerpanie alebo kontokorentný úver sú bankové služby, ktoré klient využíva prostredníctvom bežného podnikateľského účtu. Predstavuje finančnú rezervu, takzvané rýchle peniaze, ktoré môžu byť v podnikaní doslova záchranou.

Podnikateľ potrebuje mať voľné financie k dispozícii či finančnú rezervu nielen pri rozbiehaní biznisu, ale tiež počas celého roka. Ak nemá vlastné úspory alebo voľné peniaze vo firme, môže využiť pomoc banky v podobe povoleného prečerpania alebo kontokorentu. Ich podstatou je, že pomáhajú vyrovnať časový nesúlad medzi výdavkami na prevádzku a príjmami. Vďaka týmto produktom má podnikateľ peniaze v zálohe po celý rok vo forme povoleného debetu, čo znamená, že má na svojom bežnom účte k dispozícii takzvané rýchle peniaze a môže ísť do mínusu, ak to potrebuje. Výhodou zároveň je, že pri jeho čerpaní už nepotrebuje dokladovať účel.

Finančná rezerva na prevádzkové náklady je nevyhnutná pre plynulý chod a zdravý cash flow firmy.

Podnikateľ vďaka nej napríklad:

  • načas zaplatí chod firmy – mzdy, prenájom, energie, suroviny a podobne,
  • koná rýchlejšie ako konkurencia a reaguje flexibilne na aktuálne nákupné trendy či sezóny,
  • šetrí pri nakupovaní vo väčšom alebo spolupracuje flexibilnejšie s dodávateľmi, ktorí požadujú platbu vopred,
  • preklenie obdobie, kedy čaká na úhradu faktúr za tovar a služby, najmä vtedy, keď majú faktúry dlhšiu lehotu splatnosti alebo ich odberatelia neuhradia načas. Prípadne sa z nejakého dôvodu predĺži doba dodania tovaru či poskytnutia služby,
  • rýchlo opraví alebo zapožičia si dôležitý stroj, prípadne má priestor nájsť a využiť náhradného dodávateľa,
  • realizuje svoj biznis, ktorý má sezónny charakter, čo znamená, keď z neho plynú isté príjmy iba v istom období,
  • zapája sa do väčších zákaziek, kedy peniaze za jednotlivé časti plnenia sa platia postupne, napr. raz mesačne, kvartálne či až po dodaní celej zákazky,
  • preklenie obdobie na výplatu dotácií či finančných príspevkov, kedy platby chodia až po zaslaní reportu alebo po odsúhlasení priebežnej alebo záverečnej správy k projektu.

Povolené prečerpanie na rozbeh podnikania

Najmä pri rozbiehaní biznisu majú podnikatelia zvyčajne problém získať akýkoľvek podnikateľský úver, pretože banky sú opatrné. Budúci podnikatelia či začínajúce firmy, ktoré fungujú kratšie ako 12 mesiacov alebo ešte nemajú daňové priznanie, môžu získať štartovací úver v podobe investičného úveru alebo povoleného prečerpania na základe biznis plánu. Je potrebné si vytvoriť cash flow plán, kde budú vyčíslené mesačné výnosy a náklady, a kedy sa z nich stanú príjmy a výdavky, pričom berie sa ohľad na dohodnuté lehoty splatnosti a dobu trvania dodania tovaru či služby. Podnikateľ podľa toho vyhodnotí mesiace, kedy bude mať príjmy nižšie ako výdavky, a tým pádom vie, kedy a akú veľkú bude potrebovať rezervu.

2 1.jpg
Foto: Slovenská sporiteľňa

Koľko stojí povolené prečerpanie?

Povolené prečerpanie má oproti investičným či splátkovým úverom vyššiu úrokovú sadzbu, nakoľko je z pohľadu banky rizikovejšie. Úroky platí podnikateľ mesačne, ku koncu mesiaca, vždy len z čerpanej sumy a len za obdobie, kedy bol v mínuse.

Povolené prečerpanie sa začínajúcim a malým podnikateľom poskytuje bez poplatku, a ak firma naďalej úspešne funguje a podnikateľ aktívne využíva svoj účet na podnikanie, banka mu ponechá naďalej povolené prečerpanie. Ak sa podnikateľovi znížia obraty a menej bude používať povolené prečerpanie, banka mu môže znížiť poskytnutý finančný limit.

V situácii kedy podnikateľ má poskytnuté povolené prečerpanie vo výške 5 000 eur a potrebuje rýchlo uhradiť faktúru za 4 000 eur, pričom má zostatok na účte 1 000 eur, využije povolené prečerpanie v sume 3 000 eur. Ak dlžnú sumu vyrovná po 15 dňoch z došlých platieb na účet, ku koncu mesiaca na úrokoch za toto obdobie banke zaplatí navyše približne 20 eur. Kalkulácia bola urobená s úrokovou sadzbou 15,5 % ročne.

Povolené prečerpanie na základe automatu alebo na základe daňového priznania

Pokiaľ firma funguje dlhšie (obvykle viac ako 2 roky), banka vidí jej kreditné obraty na účte a na ich základe môže navrhnúť firme tzv. predschválený limit cez tzv. „automat“. Takúto informáciu zasiela banka klientovi e-mailom, správou do mobilnej aplikácie alebo klienta telefonicky kontaktujú pracovníci z pobočky. To, že firma má celý svoj platobný styk v jednej banke, ovplyvňuje výšku poskytnutého úverového limitu.

Pokiaľ podnikateľ aktívne využíva podnikateľský účet alebo je to vidieť na finančných výkazoch, môže navštíviť pobočku banky a požiadať o posúdenie možnosti vyššieho limitu, aj v podobe kontokorentného úveru. Používanie kontokorentného úveru a povoleného prečerpania je obdobné. Kontokorent sa poskytuje až po dôkladnom posúdení finančnej situácie klienta. Nakoľko ide o individuálne posúdenie rizikovosti splatenia úveru, býva úročený nižšou sadzbou, avšak jeho poskytnutie je spoplatnené a niekedy platíte aj záväzkovú províziu za nevyužívanie poskytnutého limitu. Kontokorent, jeho výška a podmienky sú zvyčajne poskytnuté na obdobie 1 roka, avšak po uplynutí obdobia jeho platnosti banka môže poskytnúť klientovi možnosť jeho prehodnotenia vrátane podmienok poskytnutia.

Povolené prečerpanie alebo kontokorent môžu byť v podnikaní veľkou pomocou, ale treba s nimi zodpovedne a premyslene narábať. Je to ako s ohňom – aj tento typ úveru vie byť dobrý sluha, ale zlý pán – jeho neuvážené používanie dokáže totiž klienta dostať do dlhovej pasce, že to nebude vedieť vyrovnať. Je dôležité poznamenať, že v prípade povoleného prečerpania či kontokorentu ide o krátkodobé zdroje, ktoré by mali kryť krátkodobé výdavky a to také, ktoré sa spravidla vrátia v rámci jedného účtovného obdobia späť do podnikania.

Pred tým, ako sa pustite do podnikania alebo vyčleníte peniaze na jeho rýchlejší rozbeh, nezabudnite sa na to dobre pripraviť. Stiahnite si vzorový biznis plán a prekonzultujte si to so špecialistami a špecialistkami banky. Usmernia vás nielen v tom, ako pripraviť finančný plán, ale aj ako získať financie na rozbeh.

Tento článok vznikol v spolupráci s klientom Slovenská sporiteľňa

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Začíname podnikať"

Zobraziť všetky články v seriáli "Začíname podnikať"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

podnikaniePRSlovenská sporiteľňa

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X