Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako financovať prevádzku neziskového zariadenia pre seniorov

Senior Man With Hands On Walking Frame With Care Worker
Foto: Getty Images
4. novembra 2022 Autor Informačný servis Tlačiť

Sociálne služby pre seniorov sú na Slovensku čoraz viac nedostupné. Príčinou je rapídne starnutie populácie a nedostačujúca kapacita zariadení pre ľudí v dôchodkovom veku. Zriadenie a prevádzkovanie zariadenia pre seniorov je pre to veľkou službou spoločnosti. Ako financovať takéto „podnikanie“?

Starnutie populácie prináša naliehavé výzvy

S pribúdajúcim vekom strácame samostatnosť a náš zdravotný stav sa zhoršuje, preto to bez pomocnej ruky nášho okolia jednoducho nejde. Staroba je prirodzenou súčasťou každého z nás a nikto sa jej nevyhne, avšak dostupnosť sociálnych služieb pre starších ľudí je priam žalostná. Zariadenia pre seniorov môžu byť verejné, ktorých zriaďovateľom sú obce a vyššie územné celky (VÚC) alebo neverejné, ktorým zriaďovateľom sú fyzické alebo právnické osoby. Okrem toho sa tieto zariadenia delia aj podľa spôsobu poskytovania sociálnej služby na celoročné, alebo denné a týždenné stacionáre.

Zriadenie zariadenia pre seniorov

Poskytovanie sociálnych služieb pre seniorov definuje zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o sociálnych službách). V ňom je presne vymedzené, aké podmienky treba splniť pre otvorenie a ďalšie fungovanie takéhoto typu zariadenia. Ak chcete zriadiť zariadenie pre seniorov, musíte sa najskôr zaregistrovať do Registra poskytovateľov sociálnych služieb (ďalej register), ktorý vedie príslušný vyšší územný celok. Oprávnenie poskytovať sociálnu službu vzniká odo dňa zápisu do registra. Žiadosť o zápis do registra sa podáva písomne vyššiemu územnému celku, v ktorého územnom obvode chcete zriadiť domov dôchodcov. Do uvedeného registra treba tiež hlásiť každú dôležitú zmenu v poskytovaní sociálnych služieb, čiže ak plánujete rozšíriť kapacitu zariadenia, treba podať žiadosť o zápis zmeny v registri poskytovateľov sociálnych služieb. Zápis do registra vykoná vyšší územný celok najneskôr do 30 dní odo dňa predloženia všetkých dokladov uvedených v § 64 ods. 2 a 3 zákona o sociálnych službách.

Ako financovať prevádzku neziskového zariadenia pre seniorov

Medzi významné zdroje financovania rozbehu a prevádzkovania takéhoto typu prevádzok patria dotácie a granty či finančné príspevky poskytované štátom alebo samosprávami. Tie však zväčša nekryjú 100 percent výdavkov potrebných na prevádzku takého zariadenia. Vyššie spomínaný zákon umožňuje vyberať potrebné financie aj od prijímateľa sociálnej služby, avšak len do výšky nevyhnutných nákladov na jej poskytovanie a takisto prijímať dary (tu však treba dávať pozor na dodržiavanie účelu, na ktorý bol dar poskytovaný).

Podmienky získania finančného príspevku od štátu

Pre získanie nenávratného finančného príspevku od štátu na prevádzku zariadenia, ktorý sa vypláca štvrťročne, musíte splniť viacero podmienok. V prvom rade musíte podať písomnú žiadosť, ktorú treba doručiť ministerstvu v elektronickej podobe prostredníctvom informačného systému sociálnych služieb. Žiadosť je nutné podať v termíne od 1. júla do 31. augusta predchádzajúceho rozpočtového roka. Ak to v tomto termíne nestihnete, nemáte nárok na získanie príspevku.

Jeho výška závisí od viacerých skutočností (formy sociálnej služby, od stupňa odkázanosti klienta na starostlivosť iných osôb). Po schválení žiadosti sa uzatvára zmluva o poskytovaní finančného príspevku na spolufinancovanie sociálnej služby. Tento finančný príspevok je určený len na pokrytie časti nákladov na mzdy a odvody zamestnancov vo vašom zariadení.

Podmienky získania finančného príspevku od VUC

Ak ste neziskovým zariadením, finančný príspevok môžete získať aj od obce a vyššieho územného celku, v ktorom máte sídlo prevádzky zariadenia pre seniorov. Žiadosť sa podáva v priebehu rozpočtového roka, najneskôr do 30. septembra príslušného roka. Schvaľovanie žiadosti trvá 30 a viac dní a VUC môže vašu žiadosť zamietnuť, ak nesplníte niektorú z podmienok. Obce finančnými príspevkami podporujú zariadenia pre seniorov, v ktorých sa sociálna služba pre žiadateľov poskytuje celoročne pobytovou formou a pre občanov a občianky s trvalým pobytom v danej obci.

Ako preklenúť náročné obdobie a získať ďalšie financie

Jedným z ďalších riešení, ako financovať rozbeh a prevádzku zariadenia pre seniorov, je požiadať o banku o úver – investičný na rekonštrukcie a kúpu nehnuteľnosti alebo preklenovací na prevádzku (získanie dotácií či grant). Slovenská sporiteľňa má napr. špeciálny Program pre neziskové organizácie a subjekty sociálnej ekonomiky, v rámci ktorého záujemcom bankoví špecialisti pomôžu zistiť, či je pre nich vhodné financovanie úvermi a navrhnú vám najvhodnejší spôsob ich financovania. Ak teda niekto začína podnikať v oblasti poskytovania sociálnych služieb, alebo plánuje rozšíriť svoje zariadenie, či preklenúť obdobie čakania na finančnú dotáciu a grant, môže kontaktovať Slovenskú sporiteľňu a využiť tento jedinečný produkt. Už tak urobilo viacero úspešných neziskových zariadení poskytujúcich sociálnu službu.

Čo musí neziskovka spraviť, aby sa mohla uchádzať o úver v Slovenskej sporiteľni?

Stačí, ak nás kontaktuje. Buď cez web formulár alebo mailom na neziskovky@slsp.sk, či kontaktuje telefonicky, alebo príde do ktorejkoľvek pobočky Slovenskej sporiteľne. Naši kolegovia záujemcov prepoja s nami, s programom Krok za krokom. Skontaktujeme sa, porozprávame sa o potrebách a dohodneme ďalší postup, spravíme projekciu príjmov a výdavkov, finančných plánov, zistíme, či úverom vieme pomôcť alebo nie. Tieto konzultácie sú, samozrejme, bezplatné a s potenciálnymi klientmi sa stretávame aj osobne v mieste ich pôsobenia,“ informuje Richard Fekete zo Slovenskej sporiteľne.

Tento článok vznikol v spolupráci s klientom Slovenská sporiteľňa

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Začíname podnikať"

Zobraziť všetky články v seriáli "Začíname podnikať"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

financovaniePRsenioriSlovenská sporiteľňazariadenie pre seniorov

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X