Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ekofarma je in: Čo všetko treba splniť, aby ste si ju mohli otvoriť

ekofarma
ekofarma Foto: Slovenská sporiteľňa
20. septembra 2022 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj Slovenská sporiteľňa Tlačiť

Či spĺňate prísne podmienky ekologického hospodárstva, potvrdí až inšpekcia. Ak vám vydá odporúčanie, môžete sa zaregistrovať. Ekologickým pestovateľom či chovateľkou sa oficiálne stávate až odo dňa registrácie.

Popularita bioproduktov narastá, a tým aj šanca presadiť sa na trhu s ekologickým  hospodárstvom alebo biofarmou. V súlade s prírodou môžete chovať hospodárske zvieratá – hydinu, dobytok, ošípané a ovce, pestovať plodiny, bylinky, oblilniny a strukoviny, krmivo pre zvieratá alebo vyrábať med, mliečne výrobky či čaje z byliniek.

Na to, aby bolo všetko „kóšer“ a aby sa začínajúci biohospodár či ekofarmárka nedostali do problémov, musia splniť niekoľko podmienok. V prvom rade je nutné používať špeciálne pestovateľské a chovateľské postupy, ktoré zamedzujú poškodzovaniu a ničeniu životného prostredia, ako uvádza na svojej webstránke aj Ekotrend Slovakia – zväz ekologického poľnohospodárstva.

Základnou zásadou je zákaz vysievať geneticky modifikované osivá a používať syntetické hnojivá, herbicídy, pesticídy či iné chemikálie. Ak ale chcete mať aj oficiálnu pečiatku ekologickologického hospodárstva, je potrebné sa zaregistrovať v systéme ekologickej poľnohospodárskej výroby na Ústrednom kontrolnom a skúšobnom ústave poľnohospodárskom (ÚKSÚP).

Ešte predtým však požiadate o osvedčenie od inšpekcie, ktorá spraví vstupné preverenie farmy. Takúto vstupnú kontrolu robia v súčasnosti na Slovensku dve firmy – Naturalis SK a Biokont CZ (zoznam inšpekčných firiem vedie ÚKSÚP, môže sa rozšíriť, prípadne zúžiť). V zázname zo vstupného preverenia inšpektor uvedie, či odporúča alebo neodporúča registráciu do registra prevádzkovateľa.

„Ak podaná žiadosť o registráciu do registra prevádzkovateľov obsahuje všetky potrebné náležitosti, ústav (ÚKSÚP) žiadateľa či žiadateľku zaregistruje do registra prevádzkovateľov do 30 dní od prijatia úplnej žiadosti,“ vysvetľuje Vladimíra Pôbišová z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Až odo dňa zaregistrovania sa stáva poľnohospodár/ka aj oficiálne ekofarmárom alebo farmárkou.

Vstupnou kontrolou to však nekončí. Inšpekcia chodí na kontrolu aj počas fungovania farmy. Podľa PPA musí mať každý registrovaný prevádzkovateľ uzavretú zmluvu na výkon kontrol s jednou z oprávnených inšpekčných organizácií, a to počas celého trvania registrácie. „V opačnom prípade mu bude registrácia zrušená,“ dodáva Vladimíra Pôbišová. Úradu treba okrem toho hlásiť každú zmenu, a to do 30 dní od jej vykonania.

Skôr ako toto všetko absolvujete, dobre si premyslite, či dokážete viesť svoju farmu v duchu ekologických zásad dlhodobo. Ako pripomína Zuzana Homolová zo Zväzu ekologického poľnohospodárstva, ekofarmár/ka sa zaväzuje zotrvať v systéme ekologickej poľnohospodárskej výroby až na päť rokov.

Prejsť cez spleť administratívy

Samozrejme, od myšlienky k ekofarme vedie dlhšia cesta. Jednou z veľkých výziev býva získať pôdu. Následne sa treba zaregistrovať aspoň ako samostatne hospodáriaci roľník, ak teda nechcete začať hneď vo veľkom, napríklad ako družstvo.

Neexistuje však jedna centrálna evidencia samostatne hospodáriacich roľníkov. Farmárčenie nie je živnosťou, preto zápis roľníkov neprebieha cez jednotné kontaktné miesta.

Treba sa zaregistrovať na tom obecnom, resp. mestskom úrade, v ktorého katastri sa pôda nachádza. Je pritom nevyhnutné mať doklady o vlastníctve pozemku alebo o jeho prenájme, ale aj doklad o osobitnom povolení alebo oprávnení, ako napríkad doklad o hydromelioralizačných zariadeniach v pôde, t. j. či sa tam nachádzajú zavlažovacie systémy.

Po zaregistrovaní dostane poľnohospodár či farmárka identifikačné číslo organizácie (IČO). Na Finančnej správe Slovenskej republiky si musí vyžiadať daňové identfikačné číslo (DIČ). Samostatne hospodáriaci roľník sa už potom nezapisuje do živnostenského ani obchodného registra.

Prepotrebné peniaze

Aj v podnikaní v poľnohospodárstve platí, že na začiatok by ste mali mať jasný plán, odhodlanie, zručnosti a osobné predpoklady, a samozrejme, aj našetrené peniaze. Na dofinancovanie však môžete využiť buď komerčné nástroje – ako napríklad program Slovenskej sporiteľne pre začínajúcich podnikateľov a podnikateľky, ktorý podporuje aj farmárov a farmárky. Banka cez program pomáha s financovaním, ale – ak treba – poradí aj s nastavením finančného plánu.

Ekofarmári a ekofarmárky majú tiež nárok aj na finančnú podporu od štátu. Patrí medzi ne napríklad platba na ekologické poľnohospodárstvo, v rámci ktorej sa podporuje práve hospodárenie na pôde ekologickým spôsobom. „Za predpokladu, že by bol začínajúci poľnohospodár aj mladým poľnohospodárom alebo poľnohospodárkou, môže žiadať aj o túto platbu,“ vymenúva zástupkyňa PPA. Samozrejme treba splniť všetky požadované podmienky. Tie má agentúra uvedené na svojom webe aj s konkrétnymi typmi podpory.

Poľnohospodári a farmárky môžu využiť podporu aj z projektových opatrení. „Je na nich, do ktorej výzvy sa zapoja a podajú žiadosť. Rovnako môžu využiť aj štátnu pomoc. Kompletný zoznam nájde na stránke s aktuálnymi výzvami,“ uzatvára Vladimíra Pôbišová.

Slovenská sporiteľňa môže pomôcť aj začínajúcim farmárom a farmárkam, ktorí majú schválený nenávratný finančný práspevok od štátu. Než im však PPA podporu vyplatí, prejde zopár mesiacov. Problém je, že pestovatelia potrebujú kúpiť sadenice, ovce, chovnú prasnicu či traktor čím skôr, lebo sezóna sa začína. Využiť preto môžu preklenovací úver z banky, ktorý si môžu vybaviť za niekoľko dní. Splácať ho budú z príspevku agentúry podľa toho, ako im budú chodiť platby z PPA. Program je však určený aj farmárom a farmárkom, ktorí farmárčia aj bez podpory štátu, prípadne chcú rozbehnúť biznis v inom odvetví.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Začíname podnikať"

Zobraziť všetky články v seriáli "Začíname podnikať"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

ekofarma

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť živnosť

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X