Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Končí sa obdobie zmrazovania platov vo verejnej správe, tvrdí Fico

Končí sa obdobie zmrazovania platov vo verejnej správe
Ilustračné foto SITA
10. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
„Dnes môžem s veľkou mierou zadosťučinenia konštatovať, že nielenže naplníme za štát náš záväzok pokiaľ ide o deficit na úrovni pod tromi percentami HDP, ale že po niekoľkých rokoch ťažkých a krízových pristupujeme k zmene stavu, keď bol rast miezd vo verejnej správe zmrazený,“ povedal vo štvrtok Fico.
 
Vláda na tento cieľ podľa neho prijala v poslednom období celý rad opatrení na získanie zdrojov. Ide o opatrenia pre lepší výber daní, reformu v štátnej správe, či opatrenia na podporu hospodárskeho rastu. Prejavom solidarity je podľa Fica fakt, že platy ústavných činiteľov ostávajú naďalej zmrazené. 
 

Štátnym zamestnancom pridajú 16 eur

Viac ako 340-tisícom zamestnancov vo verejnej správe by mal narásť plat v budúcom roku o 16 eur, a to na osobu a mesiac. Po troch kolách neúspešného vyjednávania sa na tejto sume definitívne v utorok večer dohodli zástupcovia štátu s odborármi.
 
Zvýšenie platových taríf bude predstavovať dve percentá. Medzi nimi sú aj nepedagogickí zamestnanci v školstve, ktorých je približne 50-tisíc a ktorým plat tiež narastie o dve percentá.
 
Inú kategóriu však tvoria učitelia, ktorých je približne 100-tisíc. Školskí odborári v noci zo stredy na štvrtok vyrokovali s ministrom financií Petrom Kažimír nárast tarifných platov učiteľov v regionálnom školstve o päť percent. Priemerne by platy mohli učiteľom podľa prepočtov ministerstva financií narásť o 42 eur. Platy vysokoškolských pedagógov by mali na budúci rok narásť o 16 eur, ako sa dohodlo počas kolektívneho vyjednávania, školskí odborári im okrem tejto sumy vybojovali nárast ešte o tri percentá. 
 

 
Celkový dopad kolektívneho vyjednávania na rozpočet verejných financií je 130 miliónov eur, a to na štátny rozpočet a na rozpočet samospráv, uviedol vo štvrtok minister financií Peter Kažimír. Zahrnuté je v tejto sume zvyšovanie platov pre 343-tisíc zamestnancov verejnej správy, z ktorých 150-tisíc sú zamestnanci v školstve. Na odmeňovanie pedagogických i nepedagogických zamestnancov v školstve by malo ísť na budúci rok o 80 miliónov eur viac.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X