- Podnikam.sk
- Články
- Účtovníctvo
- Ktoré spoločnosti musia mať účtovnú závierku overenú audítorom? V akej lehote? Aké sú sankcie v prípade porušenia tejto povinnosti?
Ktoré spoločnosti musia mať účtovnú závierku overenú audítorom? V akej lehote? Aké sú sankcie v prípade porušenia tejto povinnosti?
Viete, kto má povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom? Sú to aj živnostníci alebo len obchodné spoločnosti? Viac sa dozviete v článku.
Povinnosť overenia účtovnej závierky upravuje zákon č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve.
Kto má povinnosť overovať účtovnú závierku audítorom
Podľa § 19 zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov, musí mať riadnu a mimoriadnu účtovnú závierku overenú audítorom účtovná jednotka:
- ktorá je obchodnou spoločnosťou, ak povinne vytvára základné imanie a družstvom, ak ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka a za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie sú splnené aspoň dve z týchto podmienok:
- celková suma majetku presiahla 1 000 000 eur,
- čistý obrat presiahol 2 000 000 eur, pričom čistým obratom na tento účel sú výnosy dosiahnuté z predaja výrobkov, tovarov, poskytnutých služieb a iné výnosy súvisiace s bežnou činnosťou účtovnej jednotky po odpočítaní zliav,
- priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednom účtovnom období presiahol 30,
- obchodná spoločnosť a družstvo, ktorých cenné papiere sú prijaté na obchodovanie na regulovanom trhu,
- ktorej túto povinnosť ustanovuje osobitný predpis (napríklad nadácie, rôzne komory, Slovenský rozhlas, Slovenská televízia, neziskové organizácie, keď prekročia stanovené podmienky, obce)
- ktorá zostavuje účtovnú závierku podľa § 17a (napríklad banky, obchodníci s cennými papiermi, poisťovne, zaisťovne, veľké účtovné jednotky)
Kto schvaľuje audítora?
Audítora účtovnej jednotky schvaľuje a odvoláva valné zhromaždenie alebo členská schôdza. V účtovných jednotkách, ktoré majú zriadený výbor pre audit alebo v ktorých dozorná rada vykonáva funkcie výboru pre audit, predkladá predstavenstvo valnému zhromaždeniu alebo členskej schôdzi návrh na schválenie alebo odvolanie audítora na základe odporúčania výboru pre audit alebo dozornej rady.
Ak účtovná jednotka nemá predstavenstvo, valné zhromaždenie alebo členskú schôdzu, postup schvaľovania a odvolávania audítora účtovnej jednotky ustanoví osobitný predpis. Odvolanie audítora musí byť riadne odôvodnené, pričom rozdielnosť názorov na použitie postupov pri zostavovaní účtovnej závierky podľa tohto zákona alebo na použitie audítorských postupov nemôže byť dôvodom na odvolanie audítora.
Účtovná jednotka je povinná informovať Úrad pre dohľad nad výkonom auditu o odvolaní alebo odstúpení audítora v priebehu vykonávania auditu a vysvetliť dôvody, ktoré k odstúpeniu viedli.
V akej lehote musí byť účtovná závierka overená?
Účtovná závierka účtovnej jednotky musí byť audítorom overená do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, za ktoré sa zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
Povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom majú aj právnické osoby vymedzené v osobitnom predpise,
- občianske združenie,
- nadácia,
- neinvestičný fond,
- nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby,
- účelové zariadenie cirkvi a náboženskej spoločnosti,
- organizácia s medzinárodným prvkom,
- Slovenský Červený kríž,
ktorých suma ročného podielu prijatej dane je vyššia ako 33 193,92 eur, a to za účtovné obdobie, v ktorom boli tieto finančné prostriedky použité. Táto účtovná závierka musí byť overená audítorom do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, ak osobitný predpis neustanovuje inak.
Individuálnu priebežnú účtovnú závierku a konsolidovanú priebežnú účtovnú závierku nemusí mať účtovná jednotka overenú audítorom.
Účtovnú závierku si môže dať overiť aj firma, ktorej zákon neukladá túto povinnosť.
Aké sankcie hrozia, ak si spoločnosť nedá overiť účtovnú závierku?
Novela zákona o účtovníctve č. 574/2011 Z.z. účinná od 1.1.2012 uvádza nový spôsob ukladania sankcií za porušenie zákona o účtovníctve.
Výška sankcií sa odvíja od výšky majetku bez odpisov a opravných položiek:
- do výšky 1 000 000 eur za nezostavenie účtovnej závierky,
- do výšky 2 % z celkovej sumy majetku, najviac však 1 000 000 eur,
- za neotvorenie alebo neuzavretie účtovných kníh,
- za neuloženie účtovnej závierky do registra účtovných závierok,
- za neuloženie výročnej správy do zbierky listín obchodného registra,
- za neoverenie účtovnej závierky,
- za neschválenie účtovnej závierky,
- za nesprávne vedenie účtovníctva, ak to malo vplyv na nesprávne vykázanie skutočností v účtovnej závierke,
- do výšky 2 % z celkovej sumy majetku, najviac však 100 000 eur,
- ak sa účtovníctve nevedie v požadovanej účtovnej sústave (podvojné a jednoduché účtovníctvo),
- za nedodržanie ustanovení o zostavení účtovnej závierky,
- za nedodržanie ustanovení o oceňovaní majetku,
- za nedodržanie ustanovení o účtovných záznamoch a ich opravách,
- za nedodržanie ustanovení o uchovávaní a ochrane účtovnej dokumentácie,
- do výšky 2 % z celkovej sumy majetku, najviac však 1 000 eur za nesprávne vedenie účtovníctva, ak to nemá vplyv na nesprávne vykázanie skutočností v účtovnej závierke.
ph