
Ako zdaňovať kurzové rozdiely v roku 2022?

S kurzovými rozdielmi sa stretávajú všetky účtovné jednotky, ktoré v rámci svojej podnikateľskej činnosti obchodujú aj v cudzej mene. Z pohľadu slovenského zákona o účtovníctve a ďalších súvisiacich právnych predpisov je potrebné účtovať v mene euro. Ak sú však záväzky, pohľadávky alebo iné zložky aktív a pasív vyjadrené v cudzej mene, je potrebné ju prepočítať na menu euro. Pri tejto operácii vznikajú kurzové rozdiely. Pre kurzové rozdiely platia špeciálne pravidlá na účtovanie v jednoduchom a podvojnom účtovníctve a zahŕňanie do základu dane.
Pre rok 2022 nenastávajú v oblasti kurzových rozdielov žiadne zmeny.
Aký kurz použiť?
Ocenenie účtovných prípadov, ktoré sú vyjadrené v cudzej mene je bližšie popísané v § 24 Zákona o účtovníctve. Všeobecným kurzom na prepočet cudzej meny na eurá je referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený ECB alebo NBS.
Európska centrálna banka každý deň vyhlasuje referenčný výmenný kurz pre 34 hlavných svetových mien voči euru. Kurz vyhlásený ECB sa pri oceňovaní pohľadávok a záväzkov v cudzej mene používa prednostne.
NBS takisto preberá všetky kurzy, ktoré vyhlasuje ECB. K tým menám, ku ktorým ECB kurz nevyhlasuje, vydáva Národná banka Slovenska vlastný kurz. Takýto kurz sa použije aj na ocenenie účtovného prípadu.
Účtovná jednotka je povinná oceňovať majetok a záväzky ku dňu ocenenia, a to:
- ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu,
- ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka,
- k inému dňu v priebehu účtovného obdobia, ak tak ustanovuje osobitný predpis.
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.