Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Kvôli daniam chystajú ďalšie rozpočtové opatrenia

Kvôli daniam chystajú ďalšie rozpočtové opatrenia
Ilustračné foto SITA
27. novembra 2012 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť

Ministerskí úradníci opäť prepočítali očakávane daňové a odvodové príjmy a vyšiel im pre tento rok mínus takmer 280 mil. eur a pre budúci rok mínus 250 mil. eur. 

 
Minister financií Peter Kažimír preto avizuje zmeny v rozpočte.
 

Chýba DPH aj príjmy z dane z príjmu právnických osôb

(SITA) – V rozpočte budú chýbať ďalšie desiatky miliónov eur. Vyhlásil to v utorok na tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír. Dôvodom je slabší výber daní a odvodov. Potrebné tak bude podľa neho „zaťahovať ručnú brzdu“ aj v tomto roku a upravovať aj rozpočet na budúci rok. V tomto roku sa totiž podľa aktuálnych prognóz rezortu financií očakáva ďalší pokles daňových a odvodových príjmov o 276 mil. eur, v budúcom roku má oproti doterajším očakávaniam chýbať zhruba 250 mil. eur.
 
 
Dôvodom týchto výpadkov má byť predovšetkým zhoršujúci sa makroekonomický vývoj ale aj pokračujúci nesúlad medzi vývojom ekonomiky a výberom dane z pridanej hodnoty. Horšie sa v tomto roku vyvíja aj výber dane z príjmov právnických osôb. Takéto výpadky by podľa Kažimíra výrazne ohrozili napĺňanie rozpočtových cieľov tak v tomto, ako aj v budúcom roku.
 

Škrty vo výdavkoch

Pre tento rok ministerstvo avizovalo schodok verejných financií na úrovni 4,69 % hrubého domáceho produktu (HDP). „Tieto nové čísla vážnym spôsobom ohrozujú splnenie tohto cieľa. Dostávame sa do veľmi komplikovanej situácie a opäť nemám inú možnosť, ako zatiahnuť záchrannú brzdu a mám na mysli výdavky,“ povedal v utorok minister. Konkrétne opatrenia pre tento rok zatiaľ nekonkretizoval, ministri sa o nich majú baviť na rokovaní vlády. Problémom pri škrtaní výdavkov však podľa ministra je, že do konca roka zostáva len niečo viac ako jeden mesiac. „Pripúšťam, že deficit bude vyšší ako 4,6 % HDP a urobíme všetko pre to, aby tento rozdiel bol čo najmenší,“ dodal. 
 

Odložia rokovania o rozpočte

Minister zároveň tvrdí, že cieľ stlačiť deficit verejných financií v budúcom roku pod 3 % HDP zostáva v platnosti. „To je záväzok, ktorý si stále ctíme,“ povedal s tým, že na jeho dosiahnutie bude potrebné urobiť ďalšie opatrenia. Aké, to zatiaľ rovnako nekonkretizoval. Upozornil však, že stále je v návrhu rozpočtu rezerva, ktorá by aj tento výpadok dokázala absorbovať. Jasné podľa neho v súčasnosti je len to, že v pôvodnom termíne sa rozpočet v parlamente prerokovať zrejme nestihne, keďže bude potrebné ho upraviť. „Nástroje sú rôzne, ja nechcem predbiehať, ja len avizujem, že zrejme budeme musieť požiadať o odloženie rokovania o návrhu štátneho rozpočtu,“ tvrdí Kažimír. Pôvodne sa malo o rozpočte začať rokovať budúci týždeň v utorok. 
 

Fico problémy neočakáva

Poslanci musia návrh rozpočtu schváliť do konca roka, v opačnom prípade by nastúpilo rozpočtové provizórium. Od začiatku nového roka by sa tak verejná správa riadila rozpočtom podľa roku 2012. Táto alternatíva však zrejme nehrozí. Vládny Smer-SD totiž v parlamente disponuje dostatkom hlasov na bezproblémové schválenie zákona roka. Samotný premiér Robert Fico sa po schválení návrhu vládou vyjadril, že žiadne problémy pri prerokúvaní rozpočtu v parlamente neočakáva, čo čiastočne už potvrdilo aj hlasovanie vo finančnom výbore. 
 
Podľa Fica je pritom prvý rozpočet jeho súčasného kabinetu absolútne reálny, garantuje Slovensku miesto v jadre Európy a je pripravený reagovať na rôzne krízové javy. Návrh počíta so znížením deficitu verejných financií v budúcom roku na úroveň 2,94 % hrubého domáceho produktu (HDP). Hotovostný deficit štátneho rozpočtu by mal pritom oproti schválenému rozpočtu na tento rok v budúcom roku klesnúť o vyše 600 mil. eur. Kým tento rok je rozpočtovaný schodok na úrovni 3,675 mld. eur, pre budúci rok rezort financií navrhuje deficit na úrovni 3,059 mld. eur. Celkové rozpočtované hotovostné príjmy štátu pritom rastú o 552 mil. eur na 14,177 mld. eur pri poklese celkových rozpočtovaných výdavkov o 65 mil. eur na 17,235 mld. eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X