Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Lízingový trh stále ťahajú jazdené autá pre podnikateľov

Lízingový trh stále ťahajú jazdené autá pre podnikateľov
Foto: Stock photo - image
27. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Firmy združené v lízingovej asociácii uzatvorili v prvom kvartáli tohto roka nové zmluvy za 374 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to pokles o 12 %.
Jediným dôvodom poklesu celkového trhu je podľa vyjadrení asociácie tohtoročný výpadok vo financovaní obnoviteľných zdrojov energie, ktorý bol však očakávaný.

Financovanie osobných áut tvorilo polovicu lízingového trhu

Financovanie všetkých druhov vozidiel spolu stagnovalo a obchody v segmentoch bežných strojov a zariadení sa dokonca vyvíjali mierne pozitívne. Počet nových zmlúv medziročne stagnoval a dosiahol výšku 16 350 zmlúv.
„I keď podnikateľský sektor, po abstrahovaní od minuloročných výsledkov vo financovaní obnoviteľných zdrojov, stále iba prešľapuje na mieste, veríme aj v mierne oživenie tohto klientskeho segmentu lízingového trhu, a to najmä v druhom polroku tohto roka,“ povedal predseda predstavenstva asociácie Dušan Keketi.
Prvou lastovičkou sú už teraz podľa neho napríklad predbežné výsledky lízingového trhu za apríl, kedy bol vysoký medziročný rast financovania pri ťažkých vozidlách, ako aj pri strojoch a zariadeniach. „Financovaniu osobných áut sa darilo aj v ukončenom prvom štvrťroku 2013, a to tak na strane retailových ako aj biznis klientov,“ doplnil Keketi.
 Zdroj: Asociácia leasingových spoločností SR

Financovanie nových áut sa zvýšilo o 15 %

Najvýznamnejšou komoditou zostali z hľadiska výšky objemu ako aj medziročného nárastu spomedzi veľkých komodít aj naďalej osobné automobily, kde pri raste financovania o 4 % dosiahol objem nového financovania 186 mil. eur. Financovanie týchto áut pritom tvorilo podľa asociácie presne polovicu z celkového objemu trhu. Nárast obratu ťahal najmä segment jazdených áut pre podnikateľov, ktorých financovanie medziročne vzrástlo približne o štvrtinu na 26 mil. eur. Financovanie nových áut pre spotrebiteľov sa zvýšilo o 15 % na 36 mil. eur. Celkové financovanie áut pre podnikateľov pritom vzrástlo o 3 % na 129 mil. eur a pre spotrebiteľov o 9 % na 57 mil. eur.

Financovanie strojov a zariadení kleslo o vyše tretinu

Objemovo druhou najvýznamnejšou komoditou bolo počas prvého štvrťroka financovanie strojov a zariadení, ktoré dosiahlo medziročný pokles o 35 % na 75 mil. eur. Hlavným dôvodom tohto vysokého poklesu bol podľa asociácie až 90-percentný prepad vo financovaní alternatívnych energetických zdrojov voči predchádzajúcemu obdobiu roka 2012. Po abstrahovaní o tento segment však vykázalo financovanie technológií mierny rast, a to 2 %. Financovanie nákladných vozidiel pokleslo o 3 % na 76 mil. eur. Z hľadiska veku vozidiel bol medziročne väčší záujem o financovanie jazdených áut, zatiaľ čo financovanie nových vozidiel mierne kleslo.
Financovanie ostatných obratovo menej významných komodít medziročne kleslo. V prípade úžitkových áut to bol pokles o 30 % na 18 mil. eur, u nehnuteľností to bolo zníženie o 19 % na 11 mil. eur a v prípade lodí, lietadiel a železničných vozidiel to bol pokles o 76 % na 2 mil. eur. U nehnuteľností bol prepad voči minulému roku podľa vyjadrení lízingovej asociácie hlavne pre výpadok vo financovaní priemyselných budov, pričom financovanie maloobchodných budov a supermarketov rástlo. Trhu podľa asociácie jednoznačne dominovalo financovanie starších budov pred novostavbami.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X