Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Lízingový trh v minulom roku s obchodmi za 1,841 mld. eur

Lízingový trh v minulom roku s obchodmi za 1,841 mld. eur
Fotobanka Pixmac
21. februára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Firmy združené v lízingovej asociácii uzatvorili v minulom roku nové zmluvy za 1,841 mld. eur. V medziročnom porovnaní je to zhruba rovnaká hodnota, keď za rok 2011 členovia prefinancovali 1,848 mld. eur.
 
Počet nových zmlúv medziročne narástol o 10 % na 73 369 zmlúv.
 

Lízing ťahali opäť najmä autá

Ako vyplýva to z informácií, ktoré zverejnila Asociácia leasingových spoločností SR, v minulom roku jednociferne rástli všetky tzv. štandardné komodity, a to autá, ťažké vozidlá, stroje a zariadenia. Negatívny vývoj, aj keď dosť výrazný, lízingový trh zaznamenal len pri financovaní objemovo menších komodít, akými sú nehnuteľnosti a technológie na obnoviteľné zdroje, kde sa zahŕňajú najmä projekty v oblasti fotovoltaiky a biomasy. „Tento vývoj sme však v podstate aj očakávali, keďže obe tieto komodity výrazne narástli v roku 2011 a z hľadiska dlhodobej štruktúry komodít tak ide iba o návrat do normálu,“ povedal generálny tajomník lízingovej asociácie Marián Tibenský. 
 
 
Najvýznamnejšou komoditou z hľadiska výšky objemu a aj medziročného nárastu zostali vlani naďalej osobné automobily, ktorých rast financovania na úrovni 9 % dosiahol nový objem 833 mil. eur. Nárast obratu ťahal segment jazdených áut, ktorých financovanie medziročne vzrástlo o viac ako štvrtinu na 206 mil. eur, ako aj identický rast vo financovaní nových áut pre spotrebiteľov. Celkové financovanie nových áut pritom vzrástlo o 4 % na 627 mil. eur, nakoľko financovanie podnikateľov stagnovalo. Celkové financovanie áut pre podnikateľov tým narástlo o 4 % na 591 mil. eur. 
 
V komodite strojov a zariadení bol v uplynulom roku mierny medziročný pokles o 3 % na 418 mil. eur. Dôvodom bol najmä viac ako štvrtinový prepad vo financovaní alternatívnych energetických zdrojov (fotovoltaiky a biomasy) voči predchádzajúcemu roku 2011. Negatívny bol však aj vývoj vo financovaní zariadení do silného odvetvia strojárstva, ako aj menšieho potravinárstva a gastronómie. Naopak, komoditu potiahlo nahor najsilnejšie z financovaných strojárskych odvetví, ktorými sú poľnohospodárske technológie, a to svojím medziročným rastom až o takmer štvrtinu. 
 
Objem v rámci nákladných vozidiel sa vlani zvýšil o 6 % na 360 mil. eur. Z hľadiska klientov je najväčší záujem o financovanie nových vozidiel. Mierne negatívny bol iba vývoj vo financovaní jazdených vozidiel. Už tradične vysoký je podľa asociácie podiel lízingových spoločností aj na financovaní nových vozidiel nad 3,5 tony. Financovanie ostatných obratovo menej významných komodít medziročne kleslo, a to o 6 % v prípade úžitkových áut na 93 mil. eur, o 34 % u lodí, lietadiel a železničných vozidiel na 21 mil. eur a o 44 % v prípade nehnuteľností na 87 mil. eur. 
 
Asociácia leasingových spoločností SR vznikla v roku 1992 a združuje spoločnosti priamo sa zaoberajúce podnikaním alebo činnosťami súvisiacimi s dlhodobým prenájmom majetku. Členmi asociácie je v súčasnosti do 40 bankových, nezávislých alebo koncernových lízingových spoločností výrobcov vozidiel. Väčšina členov má univerzálne komoditné zameranie alebo sa orientuje iba na financovanie vozidiel.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X