Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Malé podniky sa sťažujú na nezáujem vlády

Ilustračné foto: imagerymajestic, Stock - photo
5. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Malé podniky čelia čoraz väčšej administratívnej a finančnej záťaži, problematická je pre ne aj slabá vymožiteľnosť práva.
 
„Narážame na bariéru mlčania a nezáujmu zo strany vlády. Tlačia nás do komunikácie s opozíciou. Nám je jedno, kto je pri vláde, my potrebujeme riešenia,“ vyhlásil v rozhovore pre agentúru SITA prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka.
 

Malým firmám sa nepáči systém finančných stimulov a daňových úľav

Malé podniky, medzi ktoré sa zaraďujú živnostníci a firmy do 49 zamestnancov a ktoré v súčasnosti zamestnávajú väčšinu ľudí na Slovensku, sú pritom podľa Sirotku veľkou príležitosťou pre rozvoj zamestnanosti.
 
„Koľko veľkých firiem by sem muselo prísť, aby zamestnalo tú kopu nezamestnaných? Ak by sa vytvorili podmienky, ktoré by malým podnikom umožnili prijať čo i len jedného zamestnanca, zamestnanosti by to veľmi výrazne pomohlo,“ vysvetľuje Sirotka. 
 
 

Neférové stimuly

Kritizuje preto politiku podpory veľkých firiem, a to predovšetkým udeľovanie finančných stimulov a daňových úľav. „To sa potom dobre podniká, ak niekto z našich daní niekto komusi pridelí na roky zaplatené pracovné miesto. Je to porušenie hospodárskej súťaže, vytvára to nerovnováhu trhu, nehovoriac o tom, že je to absolútne neetické,“ povedal Sirotka. 
 

 
 
Malí podnikatelia majú problémy aj s novelizovaným Zákonníkom práce. Ten totiž nerobí rozdiely medzi malým či veľkým podnikom a ukladá aj povinnosti, ktoré sú pre malé podniky často nesplniteľné. Zvýšenie nákladov zaznamenali aj po zmenách v odvodovom zaťažení dohodárov. Problémom je aj nedostatočná vymožiteľnosť práva. „Toto naozaj neviem pochopiť, prečo sa o tom celé roky len hovorí, no v skutočnosti s tým nikto nič nerobí,“ skonštatoval Sirotka. 
 
 

Politockému prístupu chýba odbornosť

Šéf asociácie malých podnikov hovorí, že nechápe neochotu jednofarebnej vlády prijímať návrhy opozície, a to často výlučne pre politické spory. „Ak je niečo dobré, tak by to malo byť aspoň predmetom diskusie. Nám sa nepáči tento politický prístup. Chýba tu odbornosť,“ skonštatoval. „Nezamestnanosť rastie, vidno, že existujúce opatrenia celkom nefungujú. Bolo by teda dobré venovať sa aj malým podnikom,“ uzavrel Sirotka.
 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X