Oplatí sa pracovať z domu?
Určite ste už počuli o práci z domu alebo WFH (work from home). Na západe je to bežná vec, kým u nás je tento spôsob práce stále v plienkach.
Aké sú výhody tejto alternatívy a čo by vás mohlo od toho odradiť?
Flexibilita kontra kariérny postup
Práca z domu dodáva istý pocit slobody a kontroly nad pracovným životom, čo vedie k zlepšeniu mentálnej pohody, vzťahu k zamestnávateľovi a v konečnom dôsledku môže viesť aj k zlepšeniu produktivity. Ak vám trvá cesta do práce napríklad 30 minút, každý takto strávený pracovný deň vám ušetrí hodinu času, za ktorú by vám nikto nezaplatil.
Pokoj domova vyhovuje mnohým, ktorí potrebujú nerušené prostredie pre úlohy vyžadujúce si náročné koncepčné myslenie. A ak máte navyše kolegov – hrdinov, ktorí i keď kašlú a soplia, bez práce sa proste nezaobídu, je možné sa práci z domu vyhnúť rozšíreniu nákazy. Zároveň je možné zosúladiť rovnováhu práce s osobným životom.
Devízou je voľnosť
Ak napríklad čakáte dieťa, alebo sa potrebujete starať o niekoho v rodine, kto si nevyžadujú intenzívnu opateru, táto voľba je pre vás ako stvorená. Takýto spôsob je výhodný aj vtedy, ak sa práca vzťahuje na konkrétny čas. Šetrí totiž potom prípadné zbytočné prestoje v práci. Dobre sa takto dá vykonávať aj nepravidelne zadávaná práca – keď je klient alebo zákazka, pustíte sa do práce a v „hluchom období“ budete mať viac času na iné aktivity alebo na administratívu. Takýto systém práce je preto vhodný napríklad pre ľudí živiacich sa kreatívou, prácou na internete, alebo napríklad pre poisťovacích agentov. Podľa štúdie portálu monster.sk je práca z domova pre stáleho zamestnávateľa hodnotená všeobecne pozitívne. 40 percent opýtaných by sa späť do kancelárie vrátiť nechcelo, 55 percentám je jedno, kde pracujú a len 5 percent respondentov svoje rozhodnutie ľutuje. Práca z domu funguje ku vzájomnej spokojnosti, pokiaľ pracovník trávi aspoň dva dni z týždňa vo firme, tvrdia výsledky výskumu. Ale aj tak sú nutné kontakty pomocou telefónu alebo emailu, aby mal zamestnanec pocit, že zostáva v centre diania.
Nevýhody a úskalia
Pracovníci pracujúci z domu kladú sami na seba príliš veľké nároky spojené so strachom, aby nesklamali dôveru svojho šéfa. Preto pracujú často dlhšie než ľudia, ktorí každý deň chodia do kancelárie. Preto sa ľudia pracujúci z domova necítia natoľko voľní, aby si svoj pracovný čas usporiadali tak flexibilne, ako by si želali. To však ale odporuje samotnému zmyslu práce z domu.Aj tak voľný čas trávený s rodinou či priateľmi začína až večer okolo 18. hodiny, kedy končí obvyklý pracovný deň. A behom dňa ich zase rušia deti alebo neustále telefonáty, očakávaný pokoj na prácu teda v skutočnosti nie je.
Menšia šanca na kariérny postup
Mnohí sa cítia pri práci osamelo, alebo majú pocit vylúčenia z kolektívu. To je tiež dôvod, prečo sa pre prácu z domova rozhodujú menej často muži, prípadne až vo vyššom veku. Mladší muži majú totiž neustále pocit, že o niečo prichádzajú, že dostatočne nevyužívajú šancu „urobiť kariéru“.Príliš častá voľba tejto alternatívy môže spôsobiť, že zídete nie len z očí, ale aj z mysle a povýšenie môže dostať kolegyňa, ktorú jednoducho bolo viac vidno. Prieskum amerických firiem potvrdil, že zamestnanci, ktorí zväčša nepracovali z klasických kancelárií, boli 5 krát menej často povýšení do vyšších pozícií z dôvodu, že ich manažment nepovažoval za strategických hráčov.
Pozor na sebadisciplínu
Prácou z domu sa oberáte o spoločenskú interakciu s tímom a synergiu, ktorú myslenie v skupine prináša. Chýbať vám budú aj dôležité neformálne rozhovory v bufete, ktoré sú často pre fungovanie firmy a váš úspech v nej rovnako dôležité, ako oficiálne rokovania. Pre mnohých je ťažké sústrediť sa doma na prácu v požadovanej miere. Ak je to aj váš prípad, jednoducho to nie je alternatíva pre vás a obmedzte ju na minimum. Systém sa dá pomerne ľahko zneužiť, čo ak urobíte, ohrozíte tým vašu pracovnú disciplínu, ale aj dôveryhodnosť.
Práca z domu sa v zahraničí ujala, keďže je to jeden z atraktívnych spôsobov, ako dať zamestnancom viac slobody v rozhodovaní o svojej práci a svojom živote. Tak čo, skúsite ju aj vy?
Použité zdroje:http://www.karierabezhranic.sk/karierny-svet/zamestnanie/zaujimavosti-z-ofisu/praca-z-domu/http://poradna.monster.sk/vyhladavanie-prace/volba-vhodnej-kariery/teleworking-nevyhody-prace-z-domova/article.aspx