Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Medziročná inflácia v septembri klesla na 1 %

Medziročná inflácia v septembri klesla na 1 %
Island. Ilustračné foto SITA/AP
14. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Spotrebiteľská inflácia naďalej spomaľuje. Podľa informácií Štatistického úradu SR totiž tempo rastu spotrebiteľských cien merané národnou metodikou dosiahlo v septembri 1 %, čo oproti augustu znamenalo spomalenie dynamiky o 0,3 percentuálneho bodu.
 
Ceny na Slovensku tak naďalej rastú najpomalším tempom za posledné tri roky.
 

Najrýchlejšie rástli ceny vzdelávania o 5,9 %

V priemere za prvých deväť mesiacov tohto roka pritom stúpli v medziročnom porovnaní o 1,7 %, čo oproti osemmesačnému priemeru znamená spomalenie o 0,1 percentuálneho bodu. Na medzimesačnej báze v septembri ceny stagnovali, kým v auguste oproti júlu mierne klesli o 0,2 %.
 
V medziročnom porovnaní najrýchlejšie rástli ceny vzdelávania o 5,9 %. Stúpli však aj ceny za alkoholické nápoje a tabak o 3,7 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 3,1 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 1,8 %, rekreáciu a kultúru o 1,5 %, zdravie o 0,8 %, odevy a obuv o 0,7 % a ceny za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá sa zvýšili o 0,3 %. Klesli ceny v doprave o 1,7 %, poštových a telekomunikačných služieb o 1 % a tiež ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 0,1 %. Nezmenili sa ceny za rozličné tovary a služby. 
 

 
Medzimesačne vzrástli ceny vzdelávania o 2,4 %, odevov a obuvi o 0,3 %, dopravy a rozličných tovarov a služieb zhodne o 0,2 % a za hotely, kaviarne a reštaurácie o 0,1 %. Na druhej strane oproti augustu klesli ceny v odboroch potraviny a nealkoholické nápoje a rekreácia a kultúra zhodne o 0,4 %, alkoholické nápoje a tabak a nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu zlacneli zhodne o 0,2 % a ceny za bývanie a energie a zdravie poklesli zhodne o 0,1 %. Na úrovni minulého mesiaca zostali ceny poštových a telekomunikačných služieb. 
 
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblasti daní, v septembri poklesla z augustových 1,4 % na 1 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, spomalila z augustových 0,8 % na 0,4 %. Na medzimesačnej báze dosiahla jadrová inflácia záporných 0,1 % a čistá inflácia bola opäť na nulovej úrovni. 
 
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v roku 2011 k rýchlejšiemu rastu cien. Priemerný rast cien podľa národnej metodiky totiž dosiahol 3,9 %. V roku 2012 sa rast cien držal na podobne vysokých úrovniach, keď priemerná inflácia dosiahla 3,6 %. V súčasnosti s očakáva pomalší rast spotrebiteľských cien, za čím stojí aj rokmi krízy oslabený spotrebiteľský dopyt.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

05oct8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

12oct8:30Proces likvidácie spoločnosti od novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12oct8:30Proces likvidácie spoločnosti od novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X