Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Miera nezamestnanosti v SR klesla v máji na 12,80 %

Miera nezamestnanosti v SR klesla v máji na 12,80 %
Ilustračné foto: SITA
20. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci minulého mesiaca 345 tis. osôb.

Množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo v máji o 39,5 tis. osôb

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v máji tohto roka 12,80 %. V porovnaní s aprílom klesla o 0,16 percentuálneho bodu. V piatok o tom na tlačovej besede informoval generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR Marián Valentovič. Medziročne sa evidovaná miera nezamestnanosti minulý mesiac znížila o 1,46 percentuálneho bodu.
 
Počet disponibilných uchádzačov o zamestnanie dosiahol na konci minulého mesiaca 345 tis. osôb. V porovnaní s aprílom tohto roka ide o pokles takmer o 4,3 tis. ľudí. Medziročne množstvo uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, kleslo v máji o 39,5 tis. osôb. 
 

 
Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o prácu, a to vrátane ľudí na „péenke“ alebo na absolventskej praxi, dosiahla v máji 14,27 %. Medzimesačne to znamenalo pokles o 0,19 percentuálneho bodu, medziročne celková miera nezamestnanosti klesla o 1,12 percentuálneho bodu. Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu v máji dosiahol 385 tisíc. Oproti aprílu ide o pokles o 5,1 tisíc, medziročne je to menej o 30,2 tisíc uchádzačov o zamestnanie. 
 
*Aktualizácia:
S výnimkou Košického kraja klesla v máji miera nezamestnanosti vo všetkých krajoch na Slovensku. Ako uviedol Valentovič, v Košickom kraji išlo o medzimesačný nárast o 0,01 percentuálneho bodu. Najvýraznejšie pritom miera nezamestnanosti klesla v máji v Žilinskom kraji, a to o 0,31 percentuálneho bodu. 
 
Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter poukázal na to, že pokles miery nezamestnanosti je aj výsledkom dobre nastavenej aktívnej politiky trhu práce. „V máji sa nám podarilo umiestniť na trh práce 17 200 uchádzačov o zamestnanie, čo sú veľmi pozitívne čísla,“ povedal. Počet dlhodobo nezamestnaných podľa neho minulý mesiac klesol o 1 650 osôb a o 1 212 menej evidovali úrady práce nezamestnaných nad 50 rokov. Pri absolventoch škôl evidovali úrady práce podľa Richtera pokles o 1 110 a počet nezamestnaných mladých ľudí do 29 rokov sa znížil takmer o tisíc. 
 

Problémoví absloventi

„Na úrady práce prišlo nových 3 737 absolventov, z toho 2 715 absolventov vysokých škôl,“ uviedol šéf rezortu práce a sociálnych vecí. V porovnaní s májom minulého roka ide podľa neho o nárast. „Aj napriek tomu, že sú tu pozitívne čísla, kategória absolventov je stále jeden veľký a vážny problém,“ priznal Richter. Podľa neho rezort práce pripravuje zavedenie nového nástroja aktívnej politiky trhu práce, ktorým má byť právo na prvé zamestnanie. „Malo by byť motivačné aj pre absolventa, aj pre zamestnávateľa,“ povedal. 
 
Rezort práce je podľa Richtera pripravený na aktiváciu poberateľov dávok v hmotnej núdzi od začiatku júla. „Je prijatých 650 ľudí, ktorí budú kontrolovať a koordinovať prácu pre nich,“ povedal. Úrady práce podľa neho už uzatvorili viac ako 2 tisíc zmlúv s jednotlivými mestskými a obecnými úradmi. „Sme pripravení na to, aby tých skoro 180 tisíc ľudí, ktorých sa aplikácia zákona týka, mohli realizovať úlohy, ktoré im vyplývajú zo zákona,“ tvrdí minister. Podľa neho už dnes takmer 70 tisíc ľudí svoje dávky v hmotnej núdzi odpracováva. 
 

Ministerstvo pripravuje projekt na podporu rozvoja regionálnej zamestnanosti

„Sme vo finálnej fáze, v pondelok sa môžu zamestnávatelia prihlasovať,“ informoval minister. Ďalší projekt je zameraný na podporu vytvárania nových pracovných miest. „Je to už tretia etapa predĺženého projektu pre zamestnávanie mladých,“ uviedol. Ministerstvo tiež realizuje projekt obnovy hradov a zámkov. „Už 150 ľudí pracuje, do konca mesiaca nastúpia zvyšní, aby sa 410 ľudí zamestnalo,“ dodal Richter. 
 
Klesajúca miera evidovanej nezamestnanosti potvrdzuje očakávania spoločnosti McROY Slovakia, podľa ktorých by sa nezamestnanosť mohla v tomto roku dostať k úrovni 12 %. Trhu práce pomáha oživovanie ekonomiky, stabilizácia na exportných trhoch ale i domáci dopyt. „Nové pracovné miesta evidujeme nielen v priemysle, napríklad v segmente automotive, ale i v centrách zdieľaných služieb a v obchode. V nasledujúcich mesiacoch očakávame ďalší pokles nezamestnanosti podporený sezónnymi prácami,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ McROY Group Luboš Sirota. Pozitívny vývoj by mal podľa neho pri zachovaní súčasných trendov pokračovať až do konca tohto roka. 
 

Nezamestnanosti pomáhajú aj sezónne faktory

Podľa analytika spoločnosti Home Credit Michala Kozuba by optimistické vyhliadky mali pokračovať aj do budúcnosti. Tvrdí, že nezamestnanosti aktuálne pomáhajú aj sezónne faktory. „Aj v budúcom roku by pokles nezamestnanosti mal pokračovať pozvoľným tempom s tým, ako bude rásť celá ekonomika,“ uviedol. Jedným z najväčších problémov je podľa analytika vysoká regionálna rozdielnosť v nezamestnanosti. Zatiaľ čo v Bratislavskom kraji je bez práce 6,1 % ľudí, v Prešovskom kraji to je 18 %.
 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X