Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Minimálna mzda v OECD je od 40 do vyše 60 % priemernej mzdy

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
6. mája 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V rámci tých členov Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj, ktorí sú v eurozóne, je nominálna minimálna mzda na Slovensku medzi najnižšími, v roku 2013 bola v sume 4 037 eur.

Vysoká minimálna mzda môže viesť k strate pracovných miest

Minimálne mzdy v členských krajinách Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) boli v roku 2013 vo výške od 40 % priemernej mzdy v Česku, Mexiku, USA, Estónsku a Japonsku po vyše 60 % priemernej mzdy v Slovinsku, Francúzsku, Čile a Turecku. Informovala o tom OECD v správe Minimálne mzdy po kríze.

Slovensko v rámci eurozóny patrí k tým krajinám, kde je ročná minimálna mzda najnižšia. Na Slovensku bola v roku 2013 ročná minimálna mzda 4 037 eur. Nižšia bola v Estónsku (3 840 eur) a vyššie ročné minimálne mzdy mali Portugalci (5 820 eur), Gréci (6 825 eur) či Španieli (7 744 eur). Najvyššie ročné minimálne zárobky v rámci eurozóny boli v Luxembursku (22 194 eur), Belgicku (18 713 eur) či v Írsku (17 992 eur). 

OECD konštatuje, že Grécko od vypuknutia ekonomickej krízy minimálnu mzdu znížilo a počas krízy sa výrazne zhoršil pomer minimálnej mzdy k priemernej mzde v Írsku, Španielsku a Turecku. Naopak v rokoch 2007 až 2013 sa zlepšil pomer minimálnej mzdy k priemernému zárobku najmä v Lotyšsku, Slovinsku a Poľsku. 

OECD však poznamenáva, že stanovenie minimálnej mzdy na príliš vysokej úrovni ponecháva málo priestoru na odmeňovanie zamestnancov podľa ich produktivity a môže viesť k strate pracovných miest.

„Želané aj neželané efekty stanovenia minimálnej mzdy sú najviac citeľné u žien a mládeže, čiže u skupín, ktoré sú zvyčajne nadpriemerne zastúpené v sektore s nízkymi mzdami,“ dodáva OECD. Zákonom stanovenú minimálnu mzdu má 26 z 34 členských krajín Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X