Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Odborári žiadajú zvýšiť minimálnu mzdu na 410 eur

Ilustračné foto: SITA
28. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zvýšenie najnižších zárobkov zdôvodňujú odborári zámerom, aby sa Slovensko nedostalo pod hranicu rizika chudoby.

Návrh na zvýšenie minimálnej mzdy už odborári predložili zamestnávateľom

Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) žiada, aby sa minimálna mzda od začiatku budúceho roka zvýšila zo súčasných 380 eur na 410 eur. Na tlačovej besede to uviedol viceprezident Konfederácie odborových zväzov SR Slavomír Manga. Takéto zvýšenie najnižších zárobkov zdôvodňuje zámerom, aby sa Slovensko nedostalo pod hranicu rizika chudoby.

„Ak očistíte 410 eur pri zachovaní podmienky, že sa nebudú platiť zdravotné odvody tak, ako je tomu teraz, tak sa dostávame na hranicu, ktorá stále umožňuje byť nad hranicou rizika chudoby,“ povedal na tlačovej besede.

Viceprezident KOZ totiž predpokladá, že hranica chudoby na rok 2014 bola na Slovensku na úrovni 353 eur. „Akceptovateľná hranica minimálnej mzdy je 410 eur pri zachovaní súčasných odvodových podmienok a v tom prípade sa dostávame na vyše 358 eur,“ tvrdí Manga.

Tento rok je podľa Mangu neštandardný tým, že predseda vlády Robert Fico už na začiatku rokovaní o výške minimálnej mzdy odborárom povedal, po akú hranicu úpravy najnižších zárobkov je vláda pripravená ísť. Premiér totiž v polovici apríla vo svojom príhovore pri príležitosti 25. výročia vzniku KOZ odborárom povedal, že by bol rád, keby sa minimálna mzda na Slovensku na rok 2016 priblížila k úrovni 400 eur.

V minulosti sa podľa Mangu odborári dozvedeli od vlády konečnú sumu minimálnej mzdy na ďalší rok v septembri alebo v októbri. „Na počiatok je to krok dobrým smerom,“ uviedol viceprezident KOZ k predstave premiéra o novej sume minimálnej mzdy. 

Návrh na zvýšenie minimálnej mzdy na 410 eur už odborári podľa ich prezidenta Jozefa Kollára predložili zamestnávateľom koncom minulého týždňa. „Naša ideálna predstava by bola, keby sme sa so sociálnymi partnermi dohodli na výške minimálnej mzdy,“ povedal. Nie je však presvedčený o tom, že sa odborári so zamestnávateľskými združeniami dohodnú na sume 410 eur.

Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR je podľa šéfa KOZ ochotná rokovať o vyššej minimálnej mzde, ak by sa zvýšila aj odvodová úľava na zdravotné odvody. „Nie som presvedčený, že s tým bude súhlasiť Republiková únia zamestnávateľov,“ dodal Kollár. 

Minimálna mzda na Slovensku sa od začiatku tohto roka zvýšila z pôvodných 352 eur na 380 eur. Išlo o nárast o 7,95 %. Súčasne sa však od začiatku tohto roka zaviedla odpočítateľná položka na zdravotné odvody v sume 380 eur.

Zamestnanci, ktorých hrubý príjem je nižší ako 570 eur mesačne, tak majú vyššiu čistú mzdu. Odpočítateľná položka na zdravotné odvody sa zaviedla práve vzhľadom na to, že minimálna mzda stúpla o 28 eur na 380 eur.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X