Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na Slovensku bola vlani priemerná hodinová cena práce 9,7 eura

Zdroj: Eurostat
6. apríla 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Aké je priemerná hodinová mzda na Slovensku a celková cena práce? Medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ sú v cene práce veľké rozdiely.

Cena práce v SR rástla rýchlejšie ako priemer EÚ

Priemerná hodinová cena práce v ekonomike Európskej únie bez zahrnutia sektora poľnohospodárstva a verejnej správy bola v minulom roku vo výške 24,6 eura a v rámci eurozóny vo výške 29,2 eura. Medzi jednotlivými členskými štátmi EÚ však existovali veľké rozdiely.

Najnižšia hodinová cena práce bola v Bulharsku (3,8 eura), Rumunsku (4,6 eura), Litve (6,5 eura) a Lotyšsku (6,6 eura) a najvyššia bola v Dánsku (40,3 eura), Belgicku (39,1 eura), Švédsku (37,4 eura) a Luxembursku (35,9 eura). Informoval o tom v pondelok štatistický úrad EÚ Eurostat, pričom jeho odhady sú založené na údajoch za firmy s 10 a viac zamestnancami.

Na Slovensku bola v roku 2014 priemerná hodinová cena práce v sume 9,7 eura a oproti roku 2013, kedy bola vo výške 9,2 eura, stúpla o 5,2 %.

V rámci eurozóny bol rast na Slovensku tretí najvýraznejší po Estónsku (6,6 %) a Lotyšsku (6 %). V eurozóne sa priemerná hodinová cena práce vlani znížila na Cypre (-2,8 %), Portugalsku (-0,8 %) a Írsku (-0,2 %). Priemerná hodinová cena práce v roku 2014 oproti roku 2013 v rámci celej EÚ stúpla o 1,4 % a v rámci eurozóny o 1,1 %.

V rámci členských krajín EÚ, ktoré nie sú členmi eurozóny, priemerná hodinová cena práce v roku 2014 oproti predošlému roku pri vyjadrení v národných menách najviac stúpla v Rumunsku (6 %), Litve a Poľsku (zhodne 3,5 %) a Maďarsku (3,3 %). Najmenší rast bol v Dánsku (0,9 %) a Veľkej Británii (1,3 %) a pokles evidovali v Chorvátsku (-0,8 %).

Nemzdové náklady na cenu práce, ku ktorým patria napríklad odvody, v roku 2014 v rámci celej Európskej únie tvorili 24,4 % celkovej ceny práce a v rámci eurozóny 26,1 % ceny práce.

Na Slovensku boli nemzdové náklady na úrovni 26,5 % ceny práce, čiže boli vyššie v porovnaní s priemerom za EÚ aj s priemerom za celú eurozónu. Najvyššie nemzdové náklady mali vo Švédsku (31,6 % celkovej ceny práce) a vo Francúzsku (33,1 %). Najnižšie nemzdové náklady boli na Malte (6,9 % celkovej ceny práce) a v Dánsku (13,1 %).

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X