Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ministerstvo hospodárstva už netrvá na námietkach k zvýšeniu minimálnej mzdy

MH už na námietkach k zvýšeniu minimálnej mzdy netrvá
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Foto: SITA
1. októbra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Ministerstvo hospodárstva (MH) po rozporovom konaní na pôde rezortu práce na vznesených zásadných pripomienkach ku zvýšeniu minimálnej mzdy netrvá.
 
Výsledkom rokovania je odstránenie pôvodných zásadných pripomienok rezortu hospodárstva.
 

Malatinského presvedčil odvodový úver

„Pretože vláda SR na rokovaní Rady solidarity a rozvoja 16. septembra predstavila koncepciu kompenzácie zvýšenia mesačnej minimálnej mzdy pre podnikateľské subjekty vo forme ročného oslobodenia zamestnanca, ktorý bol dlhodobo nezamestnaný, ako aj jeho zamestnávateľa od odvodov a formou odvodových úverov pre malých a stredných podnikateľov, ministerstvo hospodárstva na vznesených zásadných pripomienkach netrvá,“ uviedol v stanovisku minister hospodárstva Tomáš Malatinský.
 
Hospodárska a sociálna rada sa minulý týždeň v pondelok nedohodla na zvýšení minimálnej mzdy od začiatku budúceho roka o 4,2 %, resp. o 14,3 eura na 352 eur. Takýto návrh na rokovanie tripartity predložil minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Tak, ako v posledných rokoch, zamestnávatelia opätovne nesúhlasili so zvýšením minimálnej mzdy a odborári trvali na tom, aby sa najnižšie zárobky zvýšili razantnejšie. „Jedni tvrdili, že príliš vysoko a druhí tvrdili, že príliš nízko,“ skonštatoval Richter k návrhu na zvýšenie minimálnej mzdy. 
 

 
Vedenie rezortu práce už v procese rokovaní o otázke zvýšenia minimálnej mzdy uvádzalo, že minimálna mzda má nie len ekonomický aspekt z pohľadu zvýšených nákladov zamestnávateľov, ale nemenej dôležitý sociálny a morálny aspekt. Jej výška musí podľa rezortu motivovať ľudí k práci a zároveň zabezpečiť schopnosť zamestnanca uživiť sa odmenou za prácu, ktorú riadne vykonáva, to je o základnej dôstojnosti. Podľa nich je alarmujúce, že sa v posledných rokoch zvýšilo riziko chudoby práve u zamestnaných ľudí, resp. rodín, kde je aspoň jeden z rodičov zamestnaný. Súčasný návrh zvýšenia minimálnej mzdy na rok 2014 na výšku 352 eur mesačne by mnoho zamestnaných ľudí a ich rodiny dostal nad oficiálnu hranicu chudoby na Slovensku, dodal rezort práce. 
 
Ministerstvo hospodárstva SR pôvodne nesúhlasilo s návrhom rezortu práce a sociálnych vecí, aby sa minimálna mzda od začiatku budúceho roka zvýšila o 4,2 %, resp. o 14,3 eura na 352 eur. „Návrh neadekvátne zohľadňuje reálne ekonomické vzťahy konkurencieschopnosti, zamestnanosti a rastu v ekonomike Slovenska,“ odkázal rezort hospodárstva ministerstvu práce a sociálnych vecí počas pripomienkového konania k návrhu na zvýšenie minimálnej mzdy.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep8:30Process Management – Riadenie Procesov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

18sep9:30Budúcnosť recruitingu s CHAT GPT9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X