Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ministerstvo hospodárstva varuje pred rozširovaním záväznosti kolektívnych zmlúv

MH varuje pred rozširovaním záväznosti kolektívnych zmlúv
Minister hospodárstva SR TomᚠMalatinský prichádza na mimoriadne rokovanie vlády SR. Bratislava, 30. júl 2012. Foto: SITA/Marián Peiger Minister hospodárstva SR Tomáš Malatinský. Foto: SITA
10. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ministerstvo hospodárstva (MH) SR zásadne nesúhlasí s návrhom novely zákona o kolektívnom vyjednávaní.

 
Novela zákona má od júla budúceho roka umožniť rozšírenie záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa (KZVS) na zamestnávateľa aj bez jeho súhlasu.
 

Novela môže poškodiť trh práce

„Predložený návrh vo svojich dôsledkoch znamená obmedzovanie flexibility trhu práce zo stany štátu a podľa nášho názoru nesystematicky narúša súčasné fungovanie v oblasti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa,“ odkázal rezort hospodárstva ministerstvu práce a sociálnych vecí počas pripomienkového konania.
 
Podľa ministerstva hospodárstva, na čele ktorého stojí bývalý šéf Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Tomáš Malatinský, rozšírenie záväznosti KZVS bude mať nepriaznivý vplyv na podnikateľské prostredie. „Môžu sa zvýšiť náklady dotknutých podnikov a zároveň znížiť ich konkurencieschopnosť, čo v súčasnej ekonomickej situácii môže mať ďalekosiahle negatívne účinky nielen na ich fungovanie na trhu, ale aj na zamestnanosť,“ varuje rezort.
 
 

Návrh narúša princíp zmluvnej slobody

Kolektívne zmluvy sú podľa ministerstva hospodárstva súkromnoprávnym zmluvným vzťahom, ktorého založenie stojí na princípe zmluvnej slobody, čo však navrhované opatrenie zásadným spôsobom narúša. „Zákon o kolektívnom vyjednávaní v predloženom znení môže umožniť nekalú súťaž medzi podnikateľmi,“ varuje ministerstvo. Ministerstvu práce zároveň rezort hospodárstva odporúča, aby preverilo postupy a rozhodnutia ústavných súdov v iných krajinách Európskej únie v týchto a alternatívnych prípadoch.
 
„Návrh odstránenia podmienky súhlasu zamestnávateľa s rozširovaním kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa zakladá do budúcnosti možnosť zvýšenia finančných nákladov pre určitú časť podnikateľských subjektov, napríklad aj zvýšením administratívneho zaťaženia, či už sledovaním Obchodného vestníka, kde sa navrhuje zverejňovať návrh na rozšírenie záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, sledovanie lehoty 30 dní na zaslanie pripomienok k tomuto návrhu, rovnako tak na prerokovanie v poradnej komisii,“ dodalo ministerstvo hospodárstva. 
 
Podmienkou pri rozšírení záväznosti KZVS od začiatku júla budúceho roka už nemá byť súhlas zamestnávateľa, na ktorého sa má záväznosť kolektívnej zmluvy rozšíriť. „V prípade zachovania podmienky súhlasu zamestnávateľa by žiadne rozšírenie kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa nemuselo nastať,“ uviedlo ministerstvo práce k súčasnému zneniu zákona. 
 

O zmluvách má rozhodovať tripartitná komisia

Novelou zákona o kolektívnom vyjednávaní by sa mala zriadiť trojstranná tripartitná komisia, ktorá má rokovať o návrhoch na rozšírenie záväznosti kolektívnych zmlúv, ako aj o pripomienkach zaslaných zamestnávateľmi. Komisiu vymenuje a zriadi ministerstvo práce zo zástupcov ministerstva, zástupcov zamestnávateľov, zástupcov zamestnancov a zástupcu Štatistického úradu SR. „Úlohou komisie bude konať v súlade s verejným záujmom, dbať na dodržiavanie zákonom stanovených podmienok a objektívne posudzovať pripomienky jednotlivých zamestnávateľov, prípadne posudzovať aj iné podmienky, ktoré by mohli mať vplyv na rozšírenie, resp. nerozšírenie záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa,“ uviedlo ministerstvo práce. 
 
Rezort práce a sociálnych vecí súčasne navrhuje pri rozširovaní záväznosti kolektívnej zmluvy stanoviť podmienku reprezentatívnosti, teda pokrytia určitého počtu zamestnancov kolektívnou zmluvou. Záväznosť by sa mala rozšíriť len pri takej kolektívnej zmluve, ktorá pokrýva väčší počet zamestnancov v odvetví ako iná kolektívna zmluva, ktorú uzatvorili iní zamestnávatelia v rámci rovnakého odvetvia. Oproti doterajšiemu stavu, keď označením odvetvia kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa je kód štatistickej klasifikácie ekonomických činností na úrovni skupiny, ministerstvo práce navrhuje rozšíriť označenie odvetvia kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na úrovni divízie. 
 

Len pre firmy nad 20 zamestnancov

Z rozšírenia záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa by sa mali vylúčiť niektoré kategórie zamestnávateľov. Malo by ísť napríklad o zamestnávateľa, ktorý má do 20 zamestnancov, či zamestnávateľa, ktorý zamestnáva aspoň 10 % osôb so zdravotným postihnutím. Záväznosť kolektívnej zmluvy sa tiež nemá rozširovať na zamestnávateľa, ktorý ku dňu účinnosti rozšírenia vykonáva podnikateľskú činnosť menej ako 18 mesiacov a na zamestnávateľa, ktorého postihla mimoriadna udalosť, ktorej následky ku dňu účinnosti rozšírenia trvajú. Výnimku tiež má dostať zamestnávateľ, ktorý je v úpadku, likvidácii, v ozdravnom režime alebo v nútenej správe. „Ide o tie kategórie zamestnávateľov, u ktorých existuje objektívny dôvod, že rozšírenie kolektívnej zmluvy na nich by im mohlo spôsobovať problémy,“ tvrdí rezort práce a sociálnych vecí.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X