- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- Najskorumpovanejšie krajiny sveta. Viete, na ktorom mieste sa umiestnilo Slovensko?
Najskorumpovanejšie krajiny sveta. Viete, na ktorom mieste sa umiestnilo Slovensko?
Globálna protikorupčná koalícia Transparency International každý rok zverejňuje výsledky prieskumu skorumpovanosti jednotlivých krajín.
Organizácia vytvorila rebríček 168 krajín, ktoré hodnotila od 0 do 100, pričom čím vyššie číslo, tým menej skorumpovaná krajina je. Tie najskorumpovanejšie krajiny sú v Afrike a na Strednom východe. Ide o štáty a spoločnosti so slabým právnym a vládnym systémom, v ktorých je vo veľkej miere rozšírená chudoba.
Na vrchole tohtoročného zoznamu sa nachádza Somálsko a Severná Kórea s ratingom 8 a na opačnom konci s hodnotením 91 skončilo Dánsko.
Pozrite si zoznam bohatých, demokratických krajín patriacich k OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj), v ktorých je korupcia rozšírená viac ako by ste čakali.
10. Slovinsko
V krajine sa v posledných rokoch udialo niekoľko korupčných škandálov. Napríklad v rokoch 2013 a 2014 sa tam uskutočnili masové protesty proti premiérovi Janez Janšovi a vodcovi opozície Zoranovi Jankovičovi, pretože nedokázali deklarovať, odkiaľ nabrali svoj osobný majetok.
9. Španielsko
Pred jeho nedávnym znovuzvolením bol španielsky premiér Mariano Rajoy obvinený z úplatkárstva významných osobností opozície. Španielsko dostalo v hodnotení Transparency International 58 bodov.
8. – 7. Rovnaké hodnotenie dostali dve krajiny. Jednou je Česká republika, druhou Južná Kórea.
Česko získalo 56 bodov, čo je oproti predchádzajúcemu roku o 5 bodov viac. Hodnotenie sa o niečo zlepšilo, ale stále v ňom cítiť doznievajúci politicko-korupčný škandál, kvôli ktorému musel v roku 2013 odstúpiť premiér Petr Nečas.
V roku 2015 bola korupcia problémom aj v Južnej Kórei. Premiér Lee Wan-koo bol donútený rezignovať, keďže jeho meno bolo spájané s prijímaním úplatkov.
6. – 5. O piate a šieste miesto sa delí Maďarsko a Slovensko.
Maďarsko kleslo z 54 na 51 bodov. V krajine je rozšírené úplatkárstvo, dokonca až 92 % Maďarov si myslí, že je vhodné dať malú pozornosť doktorom a chirurgom.
O kauze Gorila počul celý svet, i to je dôvod, prečo skončilo Slovensko medzi najskorumpovanejšími európskymi krajinami.
4. Grécko
Korupcia v Grécku oproti predchádzajúcemu roku klesla. Krajina si polepšila o 3 body, tentoraz získala v hodnotení 46 bodov. Vraj je tam bežné dávať úplatky, aby ľudia získali lepšie služby.
3. Taliansko
Korupcia v tretej najväčšej ekonomike eurozóny je často spájaná s bývalým premiérom Silviom Berlusconim. Tento muž bol z korupcie obvinený hneď niekoľkokrát, v roku 2013 bol odsúdený za daňový podvod a v roku 2015 bol uznaný vinným z podplácania senátora. Taliansko získalo 44 bodov.
2. Turecko
Turecko je jednou z najskorumpovanejších krajín v Európe. V hodnotení získala krajina 42 bodov zo 100. V roku 2013 otriasol Tureckom škandál týkajúci sa úplatkárstva, podvodov, pašovania a prania špinavých peňazí, v ktorom boli namočení riaditeľ štátnej banky a viacero vysoko postavených ľudí.
1. Mexiko
Z krajín OECD je najskorumpovanejšie Mexiko, ktoré získalo v hodnotení iba 35 bodov. Niet sa čo čudovať, keďže cez krajinu putujú drogy z Južnej Ameriky do USA. A o Joaquínovi Guzmánovi už tiež všetci počuli.