Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Podnikateľov tešia lacné suroviny a doprava, náklady im zvyšuje korupcia a byrokracia

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
28. októbra 2015 Zdroj Podnikateľská aliancia Slovenska Tlačiť

Nižšie náklady podnikateľov na suroviny a dopravu vyvážia vyššie na administratívu. Inflácia je vytrvalo v mínuse, do konca roka by sa to nemalo zmeniť, potom sa môže posunúť o málo do plusu.

Pokračovanie deflácie v Európe prináša podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) zníženie nákladov firiem i tlaku na rast miezd. Vďaka poklesu cien si dokonca spotrebitelia môžu aj za rovnaký plat kúpiť o niečo viac.
Platí to najmä pre ceny dopravy, ktoré sa znížili vďaka lacnejšej rope aj väčšej konkurencii v autobusovej a vlakovej doprave vďaka vstupu súkromných dopravcov na trh.

Aj ekonomike nižšie ceny energií pomáhajú tým, že zlacňujú suroviny a dopravu, a tým aj mnohé vstupy do výroby. Na Slovensku to môže podporiť najmä energeticky náročné odvetvia ekonomiky ako chemický, hutnícky alebo gumárenský priemysel. Na druhej strane môžu klesať zisky plynárenstva, energetiky a objem investícií do výroby energií.

Znížené náklady na dopravu či energie však na Slovensku podnikateľom často vyvažuje ich zvyšovanie na rôzne administratívne opatrenia pre časté zmeny pravidiel na trhu. To nepodporuje rozvoj podnikania, ale ekonomike uberá pridanú hodnotu, ktorá by sa mohla využiť na zvýšenie platov alebo na nové investície.

Trvalá deflácia

Spotrebiteľské ceny sa podľa údajov Štatistického úradu SR v septembri v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom znížili o -0,3%, ich medziročný pokles sa znížil z -0,2% na -0,5%. Medziročná deflácia tak vyrovnala doterajšie historické minimum z februára tohto roka. Naposledy Slovensko vykázalo medziročný rast cien ešte v decembri 2013, čiže pred 1 a trištvrte rokom.

Infláciu tlačia nadol najmä ponukové faktory, dopytová inflácia stále nevybočila z úzkeho koridoru 0,7-0,8%. V septembri prišlo k ohlásenému zníženiu regulovaných cien plynu pre domácnosti o 3,8% (ktoré bolo zodpovedné približne za polovicu medzimesačného poklesu cien, presnejšie prispelo k zníženiu cien o 0,14 p.b.)

Spolu s januárovým znížením tak boli ceny plynu v porovnaní so septembrom minulého roka nižšie o takmer 5% a z celkovej medziročnej inflácie uberali 0,18 p.b., hovorí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Regulované ceny tak naďalej výrazne prispievajú k poklesu cien, medziročne klesali o 2,4%. V septembri sa však opäť zastavil aj rast jadrových cien, ktoré v porovnaní s augustom klesli o 0,2% a vrátili sa tak na úroveň spred roka. Jadrovú infláciu ovplyvnil najmä opätovný pokles cien pohonných hmôt, ktoré reagovali na pokles cien ropy na svetových trhoch.

Prekvapivo, na rozdiel od minulých mesiacov, pokles cien pohonných hmôt na Slovensku za poklesom cien ropy nezaostával, ale práve naopak bol o približne 1,5 p.b. rýchlejší, myslí si Koršňák.

Potraviny mierne nahor

Ceny potravín sa v septembri v porovnaní s augustom v priemere nezmenili. Sezónny rast cien síce zaznamenali ceny zeleniny, prekvapil však pokračujúci pokles cien ovocia, či výraznejší v prípade nealkoholických nápojov.
Dynamika medziročného rastu cien potravín sa zrýchlila z 0,0% na 0,3%. Ceny poľnohospodárskych komodít naznačujú, že s výnimkou produktov živočíšnej výroby (mäso, mlieko) by mierne zrýchľovanie rastu cien potravín malo pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch.

Väčšina EÚ zlacňuje

V krajinách EÚ aj eurozóny sa v septembri po 5 mesiacoch priemerná inflácia vrátila naspäť do mínusu – spotrebiteľské ceny boli v porovnaní so septembrom minulého roka nižšie o 0,1%.

V septembri sa medzi krajiny eurozóny, ktoré zaznamenali medziročný pokles cien zaradilo aj Nemecko, Lotyšsko, Estónsko a Luxembursko. Počet krajín eurozóny s defláciou sa tak rozšíril až na 11 z 19, najrýchlejšie ceny klesali na Cypre, v Španielsku a Slovinsku.

Harmonizovany index.jpg

Z krajín EÚ, ktoré zatiaľ nepoužívajú euro, klesali ceny v 5 krajinách z 9, najvýraznejšie v Rumunsku a Bulharsku. Naopak ceny rástli najrýchlejšie na Malte najmä vďaka tomu, že Malta ma regulované ceny pohonných hmôt a súčasný pokles cien ropy sa v ich cene zatiaľ prejavil len čiastočne.

Zdražovanie nečakáme ani budúci rok

Naďalej platí, že stále neexistuje žiaden silnejší inflačný ťahúň a tento stav by mal pretrvávať aj počas ostatku roka, píše sa v komentári UniCredit Bank. Aj napriek tomu by sa v závere roka podľa neho inflácia predsa len mohla vrátiť do kladných hodnôt. Zásadnejšie zrýchlenie rastu cien neočakáva jej analytik ani v budúcom roku, kedy by sa inflácia podľa jeho prepočtov mala počas väčšiny roka pohybovať na úrovniach do 1%.

Pociťovanie korupcie a byrokracie ako najväčšieho problému ekonomiky potvrdzuje aj nedávny prieskum Svetového ekonomického fóra, ktorý si možno prečítať tu:

Ekonomiku na Slovensku najviac sužuje korupcia, byrokracia a zle fungujúci štát, preto zaostáva za susedmi.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

administratívaChcem začať podnikaťkorupciaPodnikamPodnikateľská aliancia Slovenska

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

27nov8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

27nov8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

27nov9:00WEBINÁR: Udržanie alebo strata pracovných miest9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X