Kedy má zamestnanec nárok na odchodné?
Pri skončení pracovného pomeru vzniká niektorým zamestnancom nárok na odchodné. Odchodné je forma odmeny zamestnancovi za prácu pri skončení pracovnej činnosti, ktorá patrí zamestnancovi len raz. Podmienky vzniku nároku na odchodné upravuje § 76a Zákonníka práce (zákon č. 311/2001 Z. z.). Z nasledujúceho článku sa dozviete, kedy má zamestnanec nárok na odchodné a aké podmienky musí splniť.
Podmienky vzniku nároku na odchodné
- zamestnancovi patrí odchodné pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok (ak pokles schopnosti vykávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %),
- zamestnanec musí požiadať o poskytnutie starobného alebo invalidného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po skončení pracovného pomeru,
- zamestnanec má nárok na odchodné len od jedného zamestnávateľa.
V akej výške sa vypláca odchodné
- najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku.
Vyššie odchodné môže byť dohodnuté v kolektívnej zmluve, pracovnej zmluve alebo vo vnútornom predpise zamestnávateľa.
Príklad:
Zamestnancovi vznikol nárok na starobný dôchodok 15. 5. 2019. Rozhodol sa preto požiadať svojho zamestnávateľa o ukončenie pracovného pomeru k 31. 5. 2019. Má tento zamestnanec nárok na odchodné?
Aby vznikol zamestnancovi nárok na odchodné, musí splniť podmienky ustanovené v § 76a ods. 1 ZP, a to:
- po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok ide u neho o prvé skončenie pracovného pomeru,
- o poskytnutie dôchodku požiadal pred ukončením pracovného pomeru.
Keďže zamestnanec uvedené podmienky splnil, má nárok na odchodné vo výške jednomesačného priemerného zárobku.
Príklad:
Zamestnanec dosiahol dôchodkový vek a z uvedeného dôvodu ukončil u zamestnávateľa pracovný pomer k 31. 5. 2019. Dňa 6. 6. 2019 požiadal Sociálnu poisťovňu o priznanie starobného dôchodku. Má tento zamestnanec nárok na vyplatenie odchodného?
Pri posudzovaní nároku zamestnanca na odchodné sa vychádza zo splnenia podmienok ustanovených v § 76a ods. 1 Zákonníka práce, t. j. ide u neho o prvé skončenia pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok a o dôchodok požiadal do desiatich pracovných dní po ukončení pracovného pomeru. Zamestnanec uvedené podmienky splnil, preto má nárok na vyplatenie odchodného.
Podmienky nároku na odchodné pri predčasnom starobnom dôchodku
- ak bol zamestnancovi priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti, ktorú zamestnanec podal pred ukončením pracovného pomeru alebo do desiatich dni po jeho skončení,
- odchodné sa vypláca najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku pri skončení pracovného pomeru.
Príklad:
Zamestnanec požiadal Sociálnu poisťovňu o predčasný starobný dôchodok 15. 5. 2019. K 31. 5. 2019 ukončil pracovný pomer so svojím zamestnávateľom. Vznikne tomuto zamestnancovi nárok na vyplatenie odchodného?
Zamestnanec splnil podmienky podľa ustanovenia § 76a ods. 2 Zákonníka práce:
- predčasný starobný dôchodok mu bol priznaný,
- žiadosť o predčasný starobný dôchodok podal pred ukončením pracovného pomeru.
Zamestnávateľ mu vyplatí odchodné vo výške jednomesačného priemerného zárobku na základe dokladu o tom, že bol predčasný starobný dôchodok zamestnancovi priznaný, ako aj dokladu o tom, že o predčasný starobný dôchodok požiadal pred ukončením pracovného pomeru alebo do desiatich dni po jeho skončení, v našom prípade 15. 5. 2019.
Kedy nepatrí zamestnancovi odchodné
ak zamestnanec:
- bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
- porušil závažne pracovnú disciplínu.
V týchto prípadoch zamestnávateľ nemá povinnosť poskytnúť zamestnancovi odchodné (pracovný pomer skončil u zamestnanca podľa § 68 ods. 1 Zákonníka práce).
Odstupné a odchodné
Ak zamestnancovi vznikne nárok na odstupné a súčasne ide o prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok (pri poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70 %), alebo mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok, má nárok okrem vyplatenia odstupného aj na vyplatenie odchodného. Je však potrebné, aby požiadal o poskytnutie starobného alebo invalidného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do 10 dní po skončení pracovného pomeru.