Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

O súkromné zdravotné pripoistenie nie je záujem

SITA
13. novembra 2012 Tlačiť

Podľa analýzy Health Policy Institute (HPI) bolo v minulom roku uzatvorených len približne 51 tisíc zmlúv so súkromným poistením, ktoré pokrývajú nadštandardné služby, preventívne programy či zjednodušený prístup k ambulantnej starostlivosti. Celková hodnota týchto zmlúv bola vo výške 2,3 milióna eur.

 
Na Slovensku využíva možnosť súkromného pripoistenia len malé percento ľudí, pričom spomedzi krajín OECD je u nás trh s týmto typom poistenia najmenej rozvinutý.
 

Definícia základného balíka chýba

(SITA) – Príčinou nezáujmu o súkromné poistenie je podľa junior analytika HPI Petra Balíka skutočnosť, že na Slovensku nie je zadefinovaný základný balík zdravotných služieb a fakt, že všetky ošetrenia sú hradené zdravotnými poisťovňami. Slovákov neláka ani príplatok napríklad za nadštandardné izby, nakoľko tie v konečnom dôsledku nespĺňajú kritérium nadštandardu.
 
 
Brzdiť trh súkromného poistenia majú aj priame hotovostné platby, ktoré umožňujú pacientom platiť za určité služby priamo v ambulanciách. „V prípade, že si pacienti musia doplatiť za služby v zdravotníctve, vyberú si radšej konkrétneho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, ktorého poznajú, ako možnosť mesačných príplatkov za súkromné pripoistenie, ktoré by im nemuselo zabezpečiť voľný výber poskytovateľa,“ konštatuje Balík. 
 

Oddeliť nadštandard

Súkromné zdravotné poistenie ponúkajú v súčasnosti na Slovensku tri komerčné poisťovne. Balík neočakáva, že sa trh s týmto druhom poistenia bude u nás rozrastať. Príčinou majú byť nedostatky zdravotného systému, ako spomínaná neexistencia základného balíka zdravotnej starostlivosti. „Ak by sa však oddelili nadštandardné služby od základných služieb zdravotnej starostlivosti, osobitné príplatky za súkromné pripoistenie by bolo možné úspešne aplikovať do systému,“ uviedol Balík. Ako však pokračoval, zmenu nemožno očakávať ani vzhľadom na vládnucu politickú stranu Smer-SD, ktorá je zástancom toho, aby sa široké spektrum výkonov hradilo prostredníctvom verejného zdravotného poistenia. 
 
V roku 2010 išlo do zdravotníctva takmer 4,7 mld. eur z čoho na 73 percentách sa podieľalo zdravotné poistenie, tromi percentami ministerstvo zdravotníctva a 24 percentami súkromné zdroje. Väčšina súkromných zdrojov, až 99,8 %, sa do systému dostala cez priame platby a 0,2 % zo súkromného poistenia. 
 
Projekt HPI realizoval počas tohto roka pre univerzitu London School of Economics v rámci medzinárodného výskumu, ktorého cieľom je porovnať postavenie súkromného pripoistenia v zdravotných systémoch Európy.
 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X