Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Očakávania zamestnávateľov na 2. kvartál sú optimistické

Očakávania zamestnávateľov na 2. kvartál sú optimistické
Zdroj: Manpower
12. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť Manpower na vzorke 753 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov v druhom kvartáli tohto roka očakáva 13 % opýtaných zamestnávateľov a 5 % ich pokles.

Už piaty štvrťrok za sebou je čistý index trhu práce pozitívny

Očakávania zamestnávateľov na Slovensku na druhý štvrťrok tohto roka sú optimistické. Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť Manpower na vzorke 753 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov v druhom kvartáli tohto roka očakáva 13 % opýtaných zamestnávateľov a 5 % ich pokles.

V porovnaní s prvým štvrťrokom tohto roka sa tak čistý index trhu práce na Slovensku zlepšil o 5 percentuálnych bodov, medziročne je lepší o 6 percentuálnych bodov. Žiadne zmeny v počte pracovných síl v apríli až júni tohto roka nepredpokladá 79 % zamestnávateľov a 3 % oslovených zamestnávateľov sa k tejto otázke nevedeli vyjadriť.

eBooky: 

„Už piaty štvrťrok za sebou je čistý index trhu práce pozitívny a nezamestnanosť klesá, čo je dôkazom obnovy náborovej dôvery slovenských zamestnávateľov,“ uviedla generálna riaditeľka Manpower ČR a SR Jaroslava Rezlerová. Na druhý kvartál tohto roka hlásia podľa nej zamestnávatelia najsilnejšie náborové plány od štvrtého kvartálu 2011, kedy spoločnosť Manpower začala na Slovensku vykonávať takýto prieskum. 

Zamestnávatelia v ôsmich z desiatich odvetví očakávajú v druhom štvrťroku 2015 zlepšenie náborového prostredia. Najoptimistickejšie výhľady hlási spracovateľský priemysel, kde percento firiem s plánovaným rastom počtu zamestnancov o 19 percentuálnych bodov prevýšilo percento spoločností, ktoré plánujú prepúšťať.

Pozitívne vyhliadky sú aj v odvetví financií, poistenia, nehnuteľností a ďalších služieb podnikom, ako aj v odvetví poľnohospodárstva, poľovníctva, lesníctva a rybolovu. V týchto sektoroch je rozdiel medzi percentom firiem s plánovaným náborom zamestnancov a percentom firiem, ktoré sa chystajú znižovať stav zamestnancov, 10 percentuálnych bodov v prospech firiem s očakávaným prijímaním zamestnancov. 

Zdroj: Manpower 

Pesimistické sú náborové plány zamestnávateľov v odvetví výroby a rozvodu elektriny, plynu a vody. Percento zamestnávateľov, ktorí očakávajú prepúšťanie zamestnancov, v tomto odvetví o 8 percentuálnych bodov presiahlo počet firiem, ktoré sa chystajú rady zamestnancov rozširovať. Neutrálny výhľad je v ťažbe nerastných surovín, kde percento subjektov s plánovaným znižovaním stavu zamestnancov je rovnaké ako percento subjektov, ktoré plánujú zamestnancov prijímať. 

Rozdiely medzi krajmi

Zamestnávatelia sú pri výhľade na druhý štvrťrok tohto roka optimistickí vo všetkých krajoch na Slovensku. Vedie Bratislava, kde je o 10 percentuálnych bodov viac zamestnávateľov, ktorí chcú prijímať zamestnancov, v porovnaní s tými, ktorí plánujú ich prepúšťanie. Na východnom Slovensku je percento subjektov s očakávaným prijímaním zamestnancov o 9 percentuálnych bodov vyššie, ako percento zamestnávateľov plánujúcich prepúšťať zamestnancov.

Na strednom a západnom Slovensku o 7 percentuálnych bodov viac zamestnávateľov, ktorí chcú prijímať zamestnancov, v porovnaní s tými, ktorí chcú zamestnancov prepúšťať. 

Prieskum „Manpower Index trhu práce” sa vykonáva každý štvrťrok za účelom sledovania zámerov zamestnávateľov znížiť alebo zvýšiť počet zamestnancov počas nasledujúceho štvrťroku. Na druhý kvartál 2015 bola oslovená reprezentatívna vzorka 753 zamestnávateľov na Slovensku s rovnakou otázkou: „Ako očakávate, že sa zmení celkový počet zamestnancov vo vašej spoločnosti v nasledujúcom štvrťroku do konca júna 2015 v porovnaní s aktuálnym štvrťrokom?“. 

Spoločnosť ManpowerGroup poskytuje služby a riešenia, ktoré pokrývajú životný cyklus zamestnanca. Na Slovensku sa Manpower každý mesiac stará o personálnu a mzdovú agendu viac ako 2 tisíc pridelených zamestnancov, ktorých vyhľadal a ktorí pracujú u jeho klientov.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X