Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako ochrániť svoje obchodné meno?

Trademark written in wooden cubes on a table
Thinkstock
28. júla 2016 Zdroj Podnikam.sk/MG Tlačiť

Za obchodné meno možno považovať názov, pod ktorým podnikateľ vykonáva svoju činnosť. Označenie podnikateľa obchodným menom je povinné. Každý podnikateľ musí mať svoje obchodné meno. Nesmie byť pritom zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa. Má tak predovšetkým odlišovaciu funkciu. Obchodné meno, ako predmet práv súvisiacich s právom priemyselného vlastníctva, upravuje Obchodný zákonník.

Funkcia obchodného mena

Tak ako predmety práv priemyselného vlastníctva na označenia, má aj obchodné meno predovšetkým rozlišovaciu funkciu. Odlišuje jedného podnikateľa od druhého. Nesmie byť preto zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa. Zároveň nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania.

Kto môže používať obchodné meno?

Obchodné meno môže používať len osoba, ktorá je podnikateľom v zmysle Obchodného zákonníka. Je povinné, čiže každý podnikateľ musí mať obchodné meno.

Čo tvorí obchodné meno?

Obchodné meno podnikateľa fyzickej osoby tvorí predovšetkým jeho meno a priezvisko. Môže obsahovať dodatok odlišujúci osobu podnikateľa alebo druh podnikania. Napríklad „Peter Tesár a syn“.

Obchodným menom právnickej osoby, teda obchodnej spoločnosti či družstva, je názov, pod ktorým je zapísaná v obchodnom registri. Obchodné meno právnickej osoby musí obsahovať tiež dodatok označujúci jej právnu formu. Teda „akciová spoločnosť“ alebo „a.s.“, či „spoločnosť s ručením obmedzeným“ alebo „s.r.o.“.

Aké práva vyplývajú z obchodného mena?

Základným právom vyplývajúcim z tohto predmetu ochrany je právo podnikateľa používať svoje obchodné meno pri svojej podnikateľskej činnosti.

Obchodné meno možno previesť na inú osobu len v prípade prevodu podniku. Obchodné meno sa vtedy prevádza priamo ako súčasť podniku.

Pri obchodnom mene podnikateľa fyzickej osoby prichádza do úvahy aj jeho prechod dedením. Dedič ale môže podnikať pod prevzatým obchodným menom len s dodatkom označujúcim právne nástupníctvo a meno nástupcu.

Obchodné meno možno chrániť aj ochrannou známkou

Obchodné meno je možné ochrániť aj ochrannou známkou. A to ako označenie, ktoré bude používané na výrobkoch, reklamných materiáloch, prípadne vo vzťahu k poskytovaným službám.

Záujemca musí podať žiadosť o zápis ochrannej známky do príslušného registra, ktorý vedie Úrad priemyselného vlastníctva SR. Spolu s požadovaným vyobrazením, či znením musí uviesť zoznam tovarov a služieb chránených týmto označením.

Obchodné meno je názov, pod ktorým podnikateľ vykonáva právne úkony v rámci svojej podnikateľskej činnosti. Ním sa zároveň odlišuje od iných osôb. Je vždy spojené s označovaným subjektom, teda fyzickou alebo právnickou osobou. S ňou vzniká a súčasne spolu s ňou zaniká.

Právnu úpravu obchodného mena zastrešuje Obchodný zákonník. Samotný zápis obchodného mena do obchodného registra už nie je v kompetencii úradu. Ten totiž vedie Ministerstvo spravodlivosti SR.

Funkciou obchodného mena je odlíšiť rôznych podnikateľov. Hlavnou funkciou ochrannej známky je však rozlíšiť tovary alebo služby pochádzajúce od rôznych subjektov. Teda identifikovať tovary alebo služby jednej osoby vo vzťahu k tovarom alebo službám iných osôb v očiach spotrebiteľskej verejnosti.

Užitočné linky

https://www.dusevnevlastnictvo.gov.sk/pravo-obchodneho-mena
http://www.orsr.sk/
https://www.indprop.gov.sk/?uvod

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

duševné vlastníctvomenoobchodnéochranaPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Bezpečnostný manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X