Ručením možno zabezpečiť aj záväzok, ktorý vznikne v budúcnosti alebo ktorého vznik závisí od splnenia podmienky. Ručiteľ môže na započítanie použiť aj svoje pohľadávky voči veriteľovi. Právo veriteľa voči ručiteľovi sa nepremlčí pred premlčaním práva voči dlžníkovi. Ručenie zaniká zánikom záväzku, ktorý ručenie zabezpečuje; nezaniká však, ak záväzok zanikol pre nemožnosť plnenia dlžníka a záväzok je splniteľný ručiteľom alebo pre zánik právnickej osoby, ktorá je dlžníkom.
Dohoda o zrážkach zo mzdy
Na základe písomnej dohody medzi dlžníkom a veriteľom sa môže dlžník zaviazať, že v prípade nesplnenia záväzku veriteľovi, môže veriteľ uspokojiť svoju pohľadávku zrážkami zo mzdy alebo iného obdobného príjmu dlžníka. Nárok veriteľa na zrážky zo mzdy voči platiteľovi mzdy dlžníka vzniká okamihom, keď je dohoda medzi dlžníkom a veriteľom splátky mzdy predložená. Výška zrážok zo mzdy nesmie byť dohodnutá vo väčšej výške, než ak by bola určená pri výkone rozhodnutia alebo exekúcii.
Zabezpečovací prevod práva
Pri zabezpečovacom prevode práva dochádza zrejme k najsilnejšiemu obmedzeniu dlžníka, pretože dlžník na základe písomnej zmluvy prevádza vlastnícke právo k veci priamo na veriteľa s tým, že v prípade uspokojenia pohľadávky prechádza vlastnícke právo k veci späť na dlžníka. V prípade, že dlžník záväzok nesplní riadne a včas, je veriteľ oprávnený prevedenú vec speňažiť spôsobom uvedeným v zmluve alebo v dražbe (obdobne ako v prípade záložného práva).
Zabezpečovacie postúpenie pohľadávky, zábezpeka, uznanie dlhu
Pri zabezpečenom postúpení pohľadávky postúpi dlžník na veriteľa svojou pohľadávku, prípadne pohľadávku tretej osoby, a to za účelom zabezpečenia pohľadávky voči veriteľovi. V prípade riadneho splatenia pohľadávky prevedie veriteľ zabezpečovaciu pohľadávku späť na dlžníka alebo tretiu osobu.
Dlžník môže zabezpečiť riadne splatenie pohľadávky takisto poskytnutím zábezpeky. V takom prípade môže poskytnúť zábezpeku buď postúpením pohľadávky, alebo poskytnutím ručiteľa.
Medzi zabezpečovacie inštitúty je zaradené tiež uznanie dlhu. Ide o vyhlásenie dlžníka voči veriteľovi, že svoj dlh voči veriteľovi uznáva čo do dôvodu a výšky.
Banková záruka
Zabezpečovací inštitút, ktorý je upravený výlučne v Obchodnom zákonníku a využíva sa v podnikateľskom styku, je banková záruka. Banková záruka vzniká písomným vyhlásením banky v záručnej listine, že uspokojí veriteľa do výšky určitej peňažnej sumy podľa obsahu záručnej listiny, ak určitý dlžník nesplní určitý záväzok alebo sa splnia iné podmienky určené v záručnej listine.
Zabezpečovacie inštitúty slúžia predovšetkým na ochranu veriteľa, ktorý týmto získava určitú mieru istoty, že v prípade nesplnenia záväzku dlžníkom má inú možnosť, ako sa voči dlžníkovi uspokojiť. Ani zabezpečenie záväzku však nedá veriteľovi absolútnu istotu, že sa plnenia od dlžníka domôže. Napríklad, ak je dlžník nesolventný, veriteľovi nepomôže zabezpečenie záväzku zmluvnou pokutou, keď ju dlžník nebude mať z čoho uhradiť. Obdobná situácia vzniká aj v prípade nesolventného ručiteľa. Pri dojednávaní zabezpečenia pohľadávky veriteľa je teda potrebné zohľadniť najmä reálnu vymožiteľnosť tohto zabezpečenia a na základe možností dlžníka zvoliť najvhodnejší zabezpečovací inštitút.