Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Po zmene zákona môžu vzrásť úroky z hypoték

Predčasné splácanie hypotéky bez poplatku poškodí klientov
Fotobanka Pixmac
10. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Bezplatné splatenie hypotéky mimo doby fixácie tak, ako to navrhla novela zákona o bankách, by podľa bankovej asociácie viedlo k rastu úrokových sadzieb úverov s fixovanou sadzbou pre všetkých klientov a prípadne aj k presunu od úverov s fixovanou úrokovou sadzbou k rizikovejším úverom s variabilnou úrokovou sadzbou.

 
Slovenskí klienti v súčasnosti majú možnosť predčasne splatiť svoj dlhodobý úver na bývanie bezplatne. Týka sa to však len obdobia na konci dohodnutej fixácie.
 

Predčasné splácanie hypotéky bez poplatku má poškodiť klientov

Návrh rozšíriť takéto splatenie na ktorékoľvek obdobie, by sa mohol podľa bankovej asociácie negatívne podpísať na stabilite bankového sektora. „V Taliansku po zavedení nulového poplatku za predčasné splatenie hypoték vzrástli úrokové sadzby na nové úvery s 1- až 5-ročnou fixáciou o takmer jeden percentuálny bod,“ konštatuje asociácie. A ako doplnila, jedinou skupinou, ktorá bude ťažiť z takéhoto opatrenia, budú finanční sprostredkovatelia. 
 
 
 
Pri úveroch s variabilnou sadzbou riziko zo zmeny úrokovej sadzby je úplne na strane klienta. V čase poklesu úrokových sadzieb je variabilná sadzba pre klientov výhodná, naopak v čase rastu úrokových sadzieb je podľa bankovej asociácie záťažou pre klienta a pre banku predstavuje zvyšujúce sa kreditné riziko. Národná banka Slovenska v poslednej správe o finančnej stabilite upozorňuje na rast kreditného rizika v súvislosti s rastom úrokových sadzieb. 
 
Slovenská banková asociácia sa domnieva, že zavedením bezodplatného splatenia fixovaných hypoték v akomkoľvek období, sa význam úverov s fixáciou dlhšou ako dva roky, v dôsledku zahrnutia opčnej prémie do úrokovej sadzby, významne zníži. Opačná situácia nastane u rizikovejších úverov s variabilnou úrokovou sadzbou. „Vzhľadom k tomu, že banky budú musieť aj naďalej v prípade hypotekárnych úverov vydávať hypotekárne záložne listy s dlhšou dobou splatnosti, je očakávaný pozitívny dopad na pokles úrokových sadzieb v súčasnosti aj pri prechode na variabilné sadzby otázny,“ uviedla asociácia. Dôsledkom tohto opatrenia môže byť rast podstupovaného rizika, tak v prípade klienta ako aj v prípade bánk.
 
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X