Poistenie auta na podnikanie: Na čo si dávať pozor?
Poistenie auta na podnikanie vám dokáže ušetriť veľa peňazí, keď dôjde k škodovej udalosti alebo dopravnej nehode. Na druhej strane, ak jeho výber nepremyslíte dostatočne dobre, môže vás každoročne úplne zbytočne obrať aj o niekoľko stoviek eur. Preto vám poradíme, ktoré faktory zvážiť a akým detailom venovať pozornosť, aby bola vaša poistka skutočne výhodná.
Základom je dobre zvolené PZP
Povinné zmluvné poistenie musí mať uzatvorené každé vozidlo, ktoré sa pohybuje na cestných komunikáciách. Keď si budete vyberať povinné zmluvné poistenie na vaše firemné auto, neorientujte sa len na základe čo najnižšej ceny. Drahšie poistky zväčša prinášajú aj viac praktických benefitov – napríklad rozšírené asistenčné služby na Slovensku a v zahraničí či rôzne pripoistenia. Vždy si preto zvážte, čo dostávate v balíku poistenia.
Ponuky PZP v jednotlivých poisťovniach si najjednoduchšie porovnáte online – ako na portáli Najlacnejsiepzp.sk. Do formulára zadáte základné informácie o vašom vozidle a firme, vďaka čomu sa vám zobrazí prehľad cien vo všetkých najznámejších poisťovniach. Najvýhodnejšiu poistku si viete následne zakúpiť niekoľkými klikmi.
Pripoistenia sa môžu oplatiť
Ak na vaše vozidlo neplánujete uzatvárať havarijné poistenie, zvážte aspoň pripoistenie k PZP. Keď často jazdíte vaším autom na služobné cesty a za zákazníkmi, neustále ho tým vystavujete riziku, že praskne čelné sklo, niekto vám ho oškrie na parkovisku alebo ho poškodia poveternostné vplyvy.
A práve tu sa k slovu dostáva pripoistenie k PZP, z ktorého sa vám preplatia vybrané škody na vašom vozidle. Obľúbené je napríklad pripoistenie čelného skla, stretu so zverou, živelnej udalosti alebo vandalizmu.
Kedy uzatvoriť havarijné poistenie?
Pri starších vozidlách s nižšou trhovou cenou obvykle nedáva havarijné poistenie až taký veľký zmysel. Pokiaľ však máte novšie a drahšie firemné auto, havarijnú poistku určite zvážte. Práve z nej sa vám totiž preplatia škody, ktoré si na vozidle spôsobíte sami pri jeho prevádzke. Napríklad, ak dostanete šmyk na mokrej ceste a rozbijete celú prednú časť auta, oprava sa preplatí z poistky a vám nevzniknú veľké nepredvídateľné náklady. Pri podnikaní to rozhodne oceníte.
GAP poistenie
Keď máte úplne nové vozidlo a uzatvárate na neho havarijné poistenie, určite zvážte aj poistenie GAP, ktoré vychádza z anglického „Guaranteed Asset Protection“. Úlohou tohto poistenia je pokryť rozdiel medzi kúpnou cenou vozidla a tým, čo vám poisťovňa preplatí na havarijnom poistení pri totálnej škode. (zdroj) Vzhľadom na to, že hodnota nového auta po prvých kilometroch veľmi rýchlo klesá, vás toto poistenie vie ochrániť pred potenciálne veľkou finančnou stratou.
Flotilová poistka dokáže ušetriť náklady
V prípade, že máte vo vašej firme viacero vozidiel, môže dávať zmysel aj flotilové poistenie. Poisťovne ho ponúkajú špeciálne pre firemných zákazníkov. Jeho výhodou je, že pod jednou poistnou zmluvou máte viacero vozidiel, takže sa zbavíte zbytočnej administratívy. Nehovoriac o tom, že v prípade flotilovej poistky viete často získať v prepočte lepšiu cenu poistenia na jedno auto ako pri individuálnom poistení a mnohé benefity naviac. Skvelým príkladom sú rozšírené asistenčné služby.
Zvážte operatívny leasing
Snažíte sa, aby ste mali s vaším vozovým parkom čo najmenej administratívnych povinností a nepredvídateľných nákladov? Potom môže byť pre vás zaujímavým riešením aj operatívny lízing, ktorý zahŕňa poistenie a údržbu vozidla. V jednej mesačnej splátke tak máte pokryté všetko, čo sa týka prevádzky auta a nemusíte sa o nič starať.
Informačný servis