Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Poskytovanie úverov a pôžičiek chcú podmieniť licenciou

Poskytovanie úverov a pôžičiek chcú podmieniť licenciou
Fotobanka Pixmac
21. júla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Na potrebe takejto regulácie „nebankoviek“ na finančnom trhu sa už dohodol minister spravodlivosti Tomáš Borec so šéfom rezortu financií Petrom Kažimírom.
 
„Našim cieľom je, aby v tejto oblasti nemohli podnikať spoločnosti, ktoré sa správajú úžernícky a vážne poškodzujú spotrebiteľov,“ uviedol v rozhovore pre SITA minister spravodlivosti Tomáš Borec.
 

Pri spotrebiteľských pôžičkách upravia zmenky, záložné právo aj zmluvné pokuty

V žiadnom prípade sa však nebudú postihovať firmy, ktoré fungujú v medziach zákona a slušnosti. „Extrémne riešenia by donútili mnohých ľudí obracať sa na čierny trh, kde o práve ani ochrane spotrebiteľa už nemôže byť ani reč,“ dodal. 
 
Zavedenie licencií, ktoré je v kompetencií Ministerstva financií SR, je len jedným z plánovaných opatrení na zvýšenie ochrany spotrebiteľa. Viaceré iné dôležité zmeny rezort spravodlivosti predstaví na jeseň.
 

Pomoc na viacerých miestach

„Už teraz by sme však chceli zdôrazniť, že mnohé spoločnosti zneužívajú to, že si ľudia dostatočne neuplatňujú svoje práva. Spotrebitelia by v žiadnej situácii nemali rezignovať na ochranu svojich práv. Naopak, ak sa dostanú do problémov, treba okamžite vyhľadať právnu pomoc,“ poznamenal Borec.
 
Náš právny systém podľa neho už v súčasnosti umožňuje efektívne brániť sa voči neprijateľným zmluvným podmienkam. Pre tých, ktorí majú nízke príjmy, je tu bezplatné Centrum právnej pomoci. Základné usmernenie občania získajú aj na Slovenskej obchodnej inšpekcii, spotrebiteľských združeniach alebo Ministerstve spravodlivosti SR, kde je zriadená komisia na posudzovanie neprijateľných podmienok v spotrebiteľských zmluvách. 
 

Viac do popredia sa dostanú aj rozhodcovské súdy

Ďalšie zmeny chystajú v rozhodcovskom konaní, ktoré ministerstvo spravodlivosti považuje za dôležitú súčasť systému vymožiteľnosti práva. Dobre fungujúca súkromná arbitráž môže byť totiž často rýchlejšou a lacnejšou alternatívou k vedeniu sporu na všeobecných súdoch. Riešenie sporov pred rozhodcovskými súdmi navyše môže významne odbremeňovať všeobecné súdy.
 
Podľa ministra Boreca však popri serióznych rozhodcovských súdoch vzniklo v ostatných rokoch množstvo takých, ktoré sú len súčasťou širšej siete systémového poškodzovania spotrebiteľov a ich rozhodovanie nemalo so spravodlivosťou nič spoločné. Preto budú postupovať v dvoch rovinách. Na jednej strane ponechajú relatívne flexibilné pravidlá pre obchodnú arbitráž, v rámci ktorej riešia spory spravidla rovnocenní zmluvní partneri. “Spory so spotrebiteľmi však už budú môcť riešiť len tie rozhodcovské súdy, ktoré splnia prísne zákonné podmienky a ktoré budú v prípade porušovania zákona sankcionovateľné,“ vysvetlil. 
 

 
Zároveň sa rozšíria dôvody, pre ktoré bude možné podať žalobu o zrušenie rozhodcovského rozsudku na všeobecnom súde. Významným spôsobom sa tiež posilní poučovacia povinnosť. „Rozhodcovská doložka v žiadnom prípade nemôže byť vsunutá milimetrovým písmom medzi všeobecné obchodné podmienky, ale bude musieť byť riadne spísaná na osobitnej listine,“ poznamenal minister spravodlivosti.
 

Stop zmenkám ako zabezpečeniu

V Občianskom zákonníku sa rozšíria neprijateľné podmienky v spotrebiteľských zmluvách a zároveň sa zakážu resp. obmedzia viaceré typy zabezpečovacích inštitútov a zmluvné sankcie (zmenky, záložné právo, zmluvné pokuty). „Pripravíme také zmeny v zákone, vďaka ktorým nebudú môcť občania prichádzať pre drobné porušenie nevýhodnej zmluvy o strechu nad hlavou,“ uviedol Borec.
 
Podľa jeho slov viacerým poskytovateľom spotrebiteľských úverov a pôžičiek (resp. dodávateľom) totiž nejde ani tak o dohodnutú odplatu, ako o rozbehnutie neprimeraného zmluvného sankčného mechanizmu.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X