- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- Potrebujete v práci pamäť, potrebujete sa veľa učiť? Vďaka tomuto triku od známeho fyzika vám to pôjde rýchlejšie a efektívnejšie
Potrebujete v práci pamäť, potrebujete sa veľa učiť? Vďaka tomuto triku od známeho fyzika vám to pôjde rýchlejšie a efektívnejšie
Po jeho druhom ročníku postgraduálneho štúdia na Princetone čelil Richard Feynman ústnym skúškam. Každý vie, že naučiť sa kvantá textu a navyše si ich aj zmysluplne zapamätať nie je ľahké. Feynman si s tým poradil. Môžete sa ním inšpirovať!
Feynman ešte nebol známym fyzikom (hoci veľmi skoro sa ním mal stať), preto bral svoju prípravu naozaj vážne. Zašiel na MIT, na kampus, ktorý dôverne poznal, na miesto „kde by mohol byť sám“. To, čo urobil potom, je vskutku zaujímavé.
Jeho životopisec James Gleick vysvetľuje: „Otvoril čistý zápisník. Na titulnú stranu napísal: Notes vecí, o ktorých neviem/ktoré neviem. Po prvý raz, ale nie naposledy reorganizoval svoje znalosti a vedomosti. Týždne pracoval na rozoberaní každej časti/vetvy fyziky, „premasťoval“ tieto časti a skladal ich znovu dokopy, pričom celý ten čas hľadal surové okraje a nezrovnalosti . Pokúšal sa nájsť základ, podstatu každej veci“.
Feynman bol hladný po poznaní, chcel pochopiť to, čomu nerozumel. Ak niekto publikoval niečo dobré, on a ľudia jemu podobní tomu chceli porozumieť. Ak pritom ten niekto použil nejakú matematickú metódu, ktorú nepoznali, „stratili sa z radaru“, kým sa to nenaučili. Práve povestné notesy vecí, ktoré títo ľudia nevedeli/o ktorých nevedeli, stále rástli a výsledkom v konečnom dôsledku bolo, že mali úspech a že sa im darilo.
Feynmanova notesová metóda
Práve táto metóda je kľúčom. Ľuďom sa obvykle ťažko učia náročné veci – a je jedno, či ide o študenta, ktorý chce zvládnuť základy fyziky alebo o človeka, pracujúce vo sfére online marketingu, pokúšajúceho sa „ovládnuť“ nové digitálne analytické nástroje. Učenie totiž nie je jednoduché a vyžaduje si značné množstvo tvrdej práce.
Založenie si notesu, venovaného veciam, ktoré sa aktuálne potrebujete naučiť, vám môže poskytnúť konkrétne podnety a nápovede. A vďaka tým zvládnete proces učenia sa jednoducho lepšie.
Ako sa budú prázdne strany papiera zapĺňať dôkladnými poznámkami a postrehmi, vaše znalosti budú vzrastať. A túžba „zapratávať“ ďalej stále väčšie množstvo strán bude podnecovať vašu motiváciu.
Je to v zásade jednoduchá myšlienka: dajte svojim rastúcim vedomostiam a znalostiam niečoho náročného konkrétnu formu/podobu a zaiste investujete svoju mentálnu energiu správnym spôsobom v záujme učenia sa. A možno tak v sebe „odomknete“ celkom novú úroveň potenciálu.
„Keď bol [Feynman] hotový,“ popisuje Gleick, „mal notes, na ktorý bol obzvlášť pyšný.“