Prečo je pri tvorbe web stránok dôležitý responzívny dizajn?
Webové stránky využívajú adaptívny alebo responzívny dizajn. Zatiaľ čo adaptívny dizajn prispôsobuje šírku stránky zariadeniam, na ktorých si ju najčastejšie prehliadame, responzívny dizajn je o niečo flexibilnejší. Responzívny dizajn umožňuje plynulo prispôsobiť obsah stránky akejkoľvek obrazovke. Šírka textu a obrázkov je zadávaná v percentách a používa flexibilný grid. Hovoríme aj o fluid prístupe, pri ktorom sa webová stránka ľahko prispôsobí akejkoľvek šírke pri zmenšovaní obrazovky.
Štatistiky hovoria o výraznom náraste návštev webov cez mobily
V dnešnej dobe je väčšina návštev stránok realizovaná na mobilných zariadeniach, preto je pri tvorbe web stránok potrebné myslieť na ich optimalizáciu, teda na ich responzívny dizajn. Určite to sami poznáte, ak potrebujete rýchlo vyhľadať informáciu, siahnete skôr po mobilnom telefóne a podobné je to aj v prípade, keď si chcete prezerať webovky počas relaxu napríklad na gauči. To však neznamená, že pri prehliadaní nepoužívame aj počítače a notebooky. Preto je potrebná vysoká fluidnosť a prispôsobovanie sa rôznym obrazovkám.
Umiestnite vašu web stránku čo najvyššie vo výsledkoch vyhľadávania
Vyššie umiestnenie stránky vo vyhľadávaní v prehliadačoch znamená viac kliknutí a teda vyššiu návštevnosť vášho webu. Aj Google hodnotí responzívnosť webu cez mobilné zariadenia cez indexovanie a preto responzívny dizajn zabezpečuje vyššie umiestnenie. Google samozrejme nikdy úplne neodhalí tajomstvá toho, ako sa dostať na prvé priečky pri vyhľadávaní, ale jedna vec je istá. Odporúča mať responzívny dizajn a otvorene priznáva, že ak stránky vyhľadávané v mobile nie sú dostatočne adaptabilné, je stránka penalizovaná tým, že sa zobrazuje pri vyhľadávaní oveľa nižšie.
Zvýšte responzívnym dizajnom konverzie a užívateľský komfort
Responzívny dizajn nie je len o optimalizovanej veľkosti textov, obrázkov a grafických prvkov. Pomáha tiež užívateľom lepšie sa orientovať na stránke a skvalitňuje tak nákupnú skúsenosť. Tvorba responzívneho dizajnu závisí vo veľkej miere od toho, aký web tvoríme. Napríklad pri tvorbe stránky pre estetickú ambulanciu počítame s tým, že na nej bude uverejnených niekoľko fotiek a iných grafických prvkov, ako napríklad na podstránke pre vazektómiu, kde sa môže nachádzať aj video ilustrujúce priebeh zákroku. Úplne inak budeme vytvárať responzívny dizajn pre firmu, ktorá ponúka službu krtkovanie, na ktorej bude prevažne text a oveľa menej obrázkov, alebo videí. Havarijná služba potrebuje efektívne zverejniť svoje kontakty a prehľadne opísať zoznam služieb, ktoré poskytuje.
Skontrolujte responzívnosť vašej stránky
Na kontrolu responzívnosti vašej webovej stránky existuje niekoľko nástrojov, kde si ju môžete zadarmo overiť. Napríklad si zobrazte webovú stránku prostredníctvom www.responsivedesignchecker.com. Ďalšou možnosťou je použiť nástroj, ktorý vytvorila spoločnosť Google a nájdete ho na: https://search.google.com/test/mobile-friendly
Ako už link naznačuje, tento nástroj od Google umožňuje skontrolovať vhodnosť stránky pre mobilné telefóny.
Hlavné výhody responzívneho dizajnu sú teda nasledujúce:
- prispôsobuje vzhľad stránky zariadeniu, na ktorom je prehliadaná, či už ide o počítač, mobilný telefón alebo tablet
- stránka je vďaka nemu flexibilná
- zvyšuje užívateľský komfort
- urýchľuje čas načítania stránky
- umožňuje lepšie využívanie sociálnych sietí
- jednoducho sa udržiava a jednoduchšie sa zverejňuje jej obsah
- redukuje problémy s duplicitným obsahom
- zvyšuje umiestnenie stránky pri jej vyhľadávaní
Informačný servis