Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Predvolebné požiadavky podnikateľov

Predvolebné požiadavky podnikateľov 2012
Fotobanka Pixmac
1. februára 2012 Tlačiť

Makroekonomická stabilita, dôsledný boj proti korupcii, zvýšenie vymožiteľnosti práva, zefektívnenie sociálneho systému a skvalitnenie vzdelávacieho systému by mali byť podľa podnikateľov združených v Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) hlavnými prioritami budúcej vlády. Vyplýva to z dokumentu s názvom Wish List 2012, ktorý PAS pripravila pred predčasnými parlamentnými voľbami a v ktorom identifikuje priority na zlepšovanie podnikateľského prostredia na Slovensku. Okrem toho PAS od politikov a novej vlády očakáva zlešenie fungovania úradov, sprehľadnenie verejných výdavkov, dodržiavanie záväzkov voči EÚ, ochranu čestných podnikateľov pred nekalými praktikami a partnerský prístup k podnikateľskému stavu pri ekonomickom rozvoji krajiny.

„PAS pred každými voľbami pripravuje desatoro najdôležitejších požiadaviek, riešenie ktorých môže zlepšiť podmienky na podnikanie a tým oživiť hospodársky rast a tvorbu nových pracovných miest,“ hovorí Róbert Kičina, výkonný riaditeľ PAS a dodáva: „Slovensko akútne potrebuje nové reformy. Medzi podnikateľmi rastie nespokojnosť s tým, že za posledných 6 rokov nebola dokončená žiadna reforma, ktorá by zásadne zlepšila podnikateľské prostredie. Wish list okrem požiadaviek formuluje aj základné odporúčania, ako bariéry podnikania odstraňovať.“

PAS si uvedomuje, že občania sa vo voľbách rozhodnú tým správnejšie, čím kvalitnejšie informácie budú mať k dispozícii. Z tohto dôvodu PAS vyzýva všetky politické subjekty, aby verejne deklarovali svoj postoj k požiadavkám definovaným vo WL 2012, k podnikateľskému prostrediu a k podnikaniu, ktoré sa rozhodujúcou mierou podieľa na tvorbe pracovných miest a HDP krajiny.

PAS je presvedčená, že napĺňanie bodov WL 2012 prispeje k zlepšovaniu podmienok na podnikanie a intenzívnejšiemu hospodárskemu rastu v období poznačenom dlhovou krízou, čo sa v konečnom dôsledku prejaví v rýchlejšom zlepšovaní životnej úrovne obyvateľov SR.

WISH LIST 2012 – Aby sa na Slovensku žilo lepšie

 

  1. Zabezpečiť makroekonomickú stabilitu a ozdraviť verejné financieZodpovedne spravovať krajinu a zabezpečiť makroekonomickú stabilitu; znižovať deficit verejných financií a smerovať k tvorbe rozpočtových prebytkov najmä zvýšením efektívnosti pri výbere daní, hospodárnym využívaním verejných zdrojov a zrealizovaním penzijnej reformy v prvom pilieri; nezvyšovať  a neskrývať zadlženosť krajiny. 
  2. Bojovať proti korupcii a klientelizmuDôsledne bojovať proti korupcii; presadiť sprehľadnenie a nezávislú kontrolu financovania politických strán;  dôsledne vyšetriť podozrenia zo zneužívania postavenia verejných činiteľov a nezákonného financovania politických strán; boj proti korupcii a klientelizmu posilniť úpravou legislatívy pre verejné obstarávanie; dodržiavať etické princípy a svojim konaním podporovať zlepšovanie morálky v spoločnosti. 
  3. Zvýšiť vymožiteľnosť práva a zlepšiť kvalitu legislatívyZvýšiť vymožiteľnosť práva a výrazne skrátiť dĺžku súdnych konaní; zvýšiť nároky na hodnotovú orientáciu sudcov; zabezpečiť stabilitu a jednoznačnosť právnych predpisov a zabezpečiť jednotnú aplikáciu právnych predpisov; zaviesť záväzný systém hodnotenia dopadov prijímanej legislatívy; vylúčiť nepriame a nesystematické novelizácie zákonov. 
  4. Znížiť odvodové zaťaženie a zefektívniť sociálny systémZnížiť odvodové zaťaženie zamestnancov, zjednodušiť odvodový systém a obmedziť úniky pri výbere odvodov; posilniť princíp súkromného (komerčného) poistenia v rámci sociálneho systému; zjednodušiť a sprehľadniť výdavkovú stranu sociálneho systému s cieľom obmedziť jeho zneužívanie. 
  5. Skvalitniť systém vzdelávaniaZlepšiť úroveň školského systému aplikovaním metód výučby používaných v krajinách, ktoré sú úspešné v medzinárodných porovnaniach (vrátane učebníc a pomôcok); informovať verejnosť o kvalite škôl a možnostiach uplatnenia absolventov; posilniť konkurenciu medzi vysokými školami na národnej a medzinárodnej úrovni; vytvoriť podmienky na efektívnu spoluprácu medzi vzdelávacími inštitúciami a podnikateľským sektorom. 
  6. Zlepšiť fungovanie úradov a verejných inštitúciíZjednodušiť a elektronizovať komunikáciu s úradmi; skrátiť reakčné doby úradov; zabezpečiť prepojenosť databáz úradov; smerovať k pružnému, rýchlemu a efektívnemu výkonu verejnej správy; vytvoriť legislatívne podmienky na zamedzenie subjektívneho rozhodovania o akýchkoľvek úradných povoleniach a zaviesť maximálnu lehotu na vydávanie požadovaných  povolení. 
  7. Sprehľadniť verejné výdavkyPoskytovať verejnosti zrozumiteľné informácie o verejných výdavkoch a činnosti verejných inštitúcií; posilniť nezávislú kontrolu efektívnosti hospodárenia verejných inštitúcií; zrozumiteľne informovať verejnosť o efektívnosti použitia prostriedkov z fondov EÚ; rozšíriť kompetencie vlády SR v oblasti finančnej kontroly samospráv. 
  8. Chrániť čestných podnikateľov pred nekalými praktikami zo strany ich obchodných partnerovDôsledne bojovať proti podvodom v podnikateľskom prostredí v záujme ochrany čestných podnikateľov; vytvoriť čiernu listinu neplatičov a osôb odsúdených za ekonomickú kriminalitu; sprísniť sankcie voči nekalým podnikateľom vrátane obmedzenia práva podnikať; zlepšiť odbornú i materiálnu prípravu vyšetrovateľov a prokurátorov zaoberajúcich sa ekonomickou kriminalitou. 
  9. Vnímať podnikateľov ako partnerov pri rozvoji ekonomikyV politike a vo verejných  vystúpeniach zohľadňovať nezastupiteľnosť podnikateľského stavu v štruktúre hospodárstva, vo vytváraní pracovných miest a napĺňaní verejných rozpočtov; prisudzovať mu zodpovedajúcu váhu pri rozvoji ekonomiky a zlepšovaní životnej úrovne obyvateľov. 
  10. Dodržiavať záväzky a pravidlá EÚByť zodpovedným členom Európskej únie a Európskej menovej únie a dodržiavať stanovené pravidlá; podporovať a pridávať sa ku krajinám, ktoré v rámci EÚ požadujú rovnakú mieru dodržiavania pravidiel platných pre všetky členské štáty.

Informáciu poskytol:

Róbert Kičina, výkonný riaditeľ PAStel.: 02/ 582 33 481, 0907 706 112, e-mail: kicina@alianciapas.sk

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X