Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prepad stavebnej produkcie na Slovensku sa v septembri prehĺbil

Prepad stavebnej produkcie sa v septembri prehĺbil
SITA
10. novembra 2012 Tlačiť

Stavebná produkcia v deviatom mesiaci medziročne klesla o 15,3 % na 467,2 mil. eur, kým v auguste sa výkony odvetvia znížili o 13,7 %.

 
V auguste pritom výkony odvetvia klesli medziročne o 13,7 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov poklesla v septembri stavebná produkcia v medzimesačnom porovnaní o 0,2 %. 
 

Produkcia v tuzemsku klesá

(SITA) – Produkcia stavebných firiem v tuzemsku v septembri v porovnaní so septembrom 2011 klesla o 15,4 % na 445,7 mil. eur. Jej podiel na celkovej stavebnej produkcii pritom klesol o 0,1 percentuálneho bodu na 95,4 %. „Vývoj tuzemskej produkcie ovplyvnil výrazný pokles stavebných prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií o 23,6 %. Objem prác na opravách a údržbe sa zvýšil o 24,9 %,“ informuje štatistický úrad. 
 
 
Septembrové výsledky stavebníctva podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša potvrdzujú, že sektor je naďalej v problémoch, a to najmä pre slabú výstavbu v tuzemsku. „S medziročnými prírastkami sú iba opravy a údržba. Jej podiel na celkovej produkcii je však veľmi malý na to, aby ovplyvnil celkové čísla. Pomohlo by tak najmä rozbehnutie infraštruktúrnych projektov, keďže objem nevyčerpaných eurofondov je stále veľký. A reštart rastu produkcie v súkromnom sektore bude asi iba veľmi opatrný,“ konštatuje Gábriš.
 
Pod medziročný pokles aktivity v odvetví sa aj podľa analytika Slovenskej sporiteľne Martina Baláža naďalej podpisuje hlavne pokles novej výstavby, ktorá je dôsledkom menšieho množstva infraštruktúrnych projektov, ako sú napríklad diaľnice. „Očakávame, že situácia v odvetví sa nezlepší, až kým nebudú ukončené prebiehajúce tendre na výstavbu diaľnic,“ dodáva Baláž. 
 

Práce na inžiniesrkych stavbách klesli o tretinu

V štruktúre tuzemskej produkcie nová výstavba, vrátane modernizácií a rekonštrukcií, tvorila 75,2 %, čo bolo o 8 percentuálnych bodov menej ako v septembri 2011. Podiel prác na opravách a údržbe vzrástol o 7,6 bodu na 23,4 %. Z hľadiska výrobného zamerania klesol objem prác na inžinierskych stavbách o 32,5 % a na budovách o 6,5 %. „V rámci tuzemska tvorili práce na budovách 72,3 %, inžinierske stavby sa podieľali 27,7 %,“ dodávajú štatistici. Produkcia stavebných firiem v zahraničí klesla v deviatom mesiaci medziročne o 13,8 %. Jej podiel na celkovom objeme produkcie tvoril 4,6 %. 
 
Celkovo dosiahla stavebná produkcia v priemere za deväť mesiacov objem 3,465 mld. eur a medziročne sa znížila o 12,1 %. Produkcia realizovaná v tuzemsku klesla o 13,5 % na 3,281 mld. eur. Objem prác na novej výstavbe vrátane modernizácií a rekonštrukcií sa znížil o 20 % na 2,483 mld. eur, pričom stavebné práce na opravách a údržbe vzrástli o 19,3 % a dosiahli 755,3 mil. eur. Produkcia v zahraničí bola vyššia o 26,2 %.
 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X