Prezident podpisoval daňové zákony z dielne rezortu financií
Slovenský prezident Andrej Kiska podpísal novelu zákona o dani z príjmov, novelu daňového poriadku a novely zákonov o spotrebných daniach z alkoholu a tabakových výrobkov.
Mení sa aj systém výpočtu pokút
Pri novele zákona o dani z príjmov sa rezort financií zameral na opatrenia na podporu rozvoja kapitálového trhu. Konkrétne sa rozhodol oslobodiť od dane príjmy z predaja cenných papierov prijatých na obchodovanie na burze a dlhodobého investičného sporenia pri splnení podmienok stanovených v zákone. Zároveň sa rušia zdravotné odvody z výnosov z prevodu cenných papierov obchodovaných na burze.
Zdravotníci nebudú musieť zdaňovať stravu
Novela tiež upravuje, že zdravotníci už nebudú musieť samozdaňovať stravu, ktorú dostanú napríklad na odborných konferenciách, takisto sa od platieb daňovej licencie oslobodzujú pozemkové spoločenstvá s ročným obratom do 10 tis. eur. Znižujú sa tiež poplatky pri návrhoch na prvý zápis do obchodného registra pre všetky právne formy spoločností. Novelou zákona o dani z príjmov sa taktiež od dane oslobodzuje za určitých okolností sociálna výpomoc zamestnancovi zo sociálneho fondu.
Súčasťou novely je aj úľava na registračný poplatok pri viacmiestnych motorových vozidlách pre vlastníkov, ktorí si uplatňujú rodinné prídavky minimálne na štyri deti. Úľava predstavuje 50 % z registračného poplatku a týka sa minimálne šesťmiestnych automobilov do určitého výkonu. Takéto viacdetné rodiny budú môcť ušetriť od 80 do 200 eur. Automobilov sa týka aj ďalšia zmena, podľa ktorej budú správu dane z motorových vozidiel vykonávať po novom daňové úrady podľa trvalého pobytu a sídla daňovníka, a nie ako v súčasnosti podľa miesta registrácie motorového vozidla. Týmto opatrením sa malo docieliť, aby sa daňovník nemusel pri vybavovaní svojej daňovej agendy obracať na dva rozdielne daňové úrady.
Prezident podpísal v stredu aj novelu zákona o správe daní, tzv. daňový poriadok. Zmeny by mali podľa ministerstva financií motivovať daňovníkov k zodpovednejšiemu prístupu k plneniu si svojich povinností. Zavádzajú sa zmeny sankčného systému, ktorý by mal byť viac motivačný napríklad v tom, že sa umožní daňovníkovi podať dodatočné daňové priznanie 15 dní po oznámení daňovej kontroly. Týmto chce rezort docieliť, aby tí daňovníci, ktorí zistia, že urobili chybu, mohli pri zníženej sankcii túto chybu odstrániť aj po začiatku daňovej kontroly.
Pozitívne dopady na rozpočet verejnej správy
Zároveň sa však mení systém výpočtu pokút tak, že sa doň zavádza časový prvok. Teda čím neskôr bude vyrubená dodatočná daňová povinnosť, tým vyššia bude sankcia od finančnej správy. Rezort financií hovorí o motivácii pre daňovníkov plniť si daňové povinnosti riadne a včas. Podnikateľské zväzy v rámci pripomienkového konania však kritizovali, že ide len o zvyšovanie pokút. Vzhľadom na zmeny v daňovom poriadku ministerstvo priznáva, že možno očakávať aj pozitívne dopady na rozpočet verejnej správy. Ten však v súčasnosti nevie kvantifikovať. Nevie totiž odhadnúť, koľko daňových subjektov podá dodatočné daňové priznanie, o koľko sa zvýši ich daňová povinnosť, a ani dobu, ktorá uplynie do podania dodatočného daňového priznania.
Andrej Kiska podpísal aj novely zákonov o spotrebných daniach, a to z alkoholických nápojov a z tabakových výrobkov. Tie sú podľa rezortu financií súčasťou pokračujúceho boja proti daňovým únikom. V súvislosti so zavedením nových kontrolných známok sa predlžuje lehota na dopredaj liehovín so starými kontrolnými známkami tak, aby obchodníci neboli poškodení. Zmeny sa dotknú aj zdaňovania tabaku, kde v súčasnosti najmä v súvislosti s predajom cigár dochádza k daňovým podvodom. Po novom by sa tak nemali zdaňovať na základe počtu kusov, ale podľa hmotnosti. Všetky spomenuté novely nadobudnú účinnosť od januára budúceho roka.