Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Priemerná mzda v prvom štvrťroku dosiahla 821 eur

Priemerná mzda v prvom štvrťroku dosiahla 821 eur
Fotobanka Pixmac
4. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Najvyššia priemerná mesačná mzda bola v odvetviach finančné a poisťovacie činnosti, kde dosiahla 1 796 eur.

V malých podnikoch mzda medziročne poklesla o 2,7 % na 686 eur

Dynamika rastu priemernej nominálnej mesačnej mzdy zamestnanca sa v prvom štvrťroku 2014 oproti tomu istému obdobiu vlaňajška zrýchlila o 1,6 percentuálneho bodu (p. b.) na 4,1 %. V prvom kvartáli toho roka tak bola priemerná mzda na úrovni 821 eur. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku sezónne očistená nominálna mzda vzrástla o 1 %. Ako konštatuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR, mierny pokles spotrebiteľských cien v porovnaní s rastom nominálnej mzdy ovplyvnil vývoj reálnej mzdy, ktorá sa medziročne zvýšila o 4,2 %.
 

 
Najvyššia priemerná mesačná mzda bola v odvetviach finančné a poisťovacie činnosti, kde dosiahla 1 796 eur, nasledovali informačné a komunikačné činnosti, v ktorých sa dostala na úroveň 1 709 eur a v dodávkach elektriny, plynu a pary sa vyšplhala na 1 358 eur. V desiatich odvetviach evidujú štatistici nižšiu mzdu, ako bol priemer hospodárstva SR. Najnižšiu mali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách, a to 463 eur, v ostatných činnostiach 513 eur a v stavebníctve 566 eur. 
 
V porovnaní s prvým kvartálom minulého roka priemerná nominálna mzda relatívne najrýchlejšie rástla vo finančných a poisťovacích činnostiach, o 16,7 %, v ťažbe a dobývaní o 13,7 % a v administratívnych službách o 9,9 %. Na druhej strane jej pokles najvýraznejšie pocítili v odborných, vedeckých a technických činnostiach o 2,1 %, v stavebníctve o 1,9 % a v dodávke vody o 1,2 %. 
 
Pri zohľadnení právnej formy subjektov priemerná mesačná mzda medziročne stúpla vo veľkých podnikoch s 20 a viac zamestnancami o 7,2 % a dosiahla tak 973 eur. V príspevkových organizáciách evidujú nárast o 5,4 % na 737 eur a v rozpočtových organizáciách o 4,3 % na 812 eur. Horšie na tom boli zamestnanci malých podnikov, kde mzda poklesla o 2,7 % na 686 eur. 
 
Vyššiu priemernú nominálnu mzdu, ako bol priemer za celé hospodárstvo, dosiahli zamestnanci iba v Bratislavskom kraji, a to 1 098 eur. V ostatných krajoch sa pohybovala v rozmedzí od 605 eur v Prešovskom kraji do 744 eur v Trenčianskom kraji. Medziročne vzrástla priemerná mzda vo všetkých krajoch, pričom najvyšší prírastok mal Bratislavský kraj, a to 6,6 %.
 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X