Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Registrácia a jej zrušenie pre uplatňovanie osobitnej úpravy MOSS

registrácia moss
registrácia moss Foto: Getty Images
23. septembra 2019 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Pre uplatňovanie osobitnej úpravy MOSS v tuzemsku sa môže rozhodnúť každá zdaniteľná osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky zriadené svoje sídlo alebo prevádzkareň a okrem toho má zároveň pridelené identifikačné číslo pre DPH. Samozrejme táto zdaniteľná osoba musí poskytovať aspoň jednu z digitálnych služieb, ktoré spadajú do pôsobnosti osobitnej úpravy MOSS. Ak sa zdaniteľná osoba rozhodne uplatňovať osobitnú úpravu, no nemá pridelené IČ DPH, mala by požiadať o registráciu podľa § 4, 4b alebo 7a zákona o DPH, inak nebude môcť použiť osobitnú úpravu MOSS.

Ak sa zdaniteľná osoba neusadená v členskom štáte spotreby, ktorá dodáva služby podľa § 68 písm. a) až c) osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a má sídlo, bydlisko alebo sa obvykle zdržiava v členskom štáte spotreby, rozhodne pre uplatňovanie osobitnej úpravy v tuzemsku ako členskom štáte identifikácie, oznámi daňovému úradu začatie tejto činnosti. Daňový úrad oznámi tejto zdaniteľnej osobe, že jej povoľuje uplatňovanie osobitnej úpravy.

V nadväznosti na prijatú zmenu v posudzovaní miesta dodania digitálnych služieb došlo s účinnosťou od 1.1.2019 k spresneniu, že uplatňovanie osobitnej úpravy MOSS sa vzťahuje len na digitálne služby, ktorých miestom dodania je členský štát, v ktorom je usadená nezdaniteľná osoba, ktorá je príjemcom tejto služby.

Registrácia pre MOSS

Ak má zdaniteľná osoba záujem registrovať sa do osobitnej úpravy MOSS v SR, musí sa najskôr prihlásiť na webovej stránke FS SR do svojej osobnej internetovej zóny. V osobnej internetovej zóne si v autorizovaných službách vyberie možnosť MOSS, kde sa nachádza elektronický registračný formulár, ktorý slúži na odoslanie požadovaných údajov potrebných pre vydanie povolenia k uplatňovaniu osobitnej úpravy MOSS.

Zdaniteľná osoba vyplní v registračnom formulári všetky požadované údaje a následne ho elektronicky odošle Finančnej správe SR. Miestne príslušný správca dane zdaniteľnej osoby spracuje a posúdi oznámenie – žiadosť o registráciu. Správca dane musí v momente posudzovania overiť, či posudzovaná zdaniteľná osoba nie je registrovaná pre osobitnú úpravu MOSS v inom členskom štáte, resp. či nie je zdaniteľná osoba v karanténnom období, kedy sa nemôže registrovať do osobitnej úpravy, napr. z dôvodu, že v minulosti porušovala sústavne pravidlá osobitnej úpravy, za čo bola vylúčená členským štátom identifikácie. V prípade, ak zdaniteľná osoba v oznámení – žiadosti o registráciu uvedie prevádzkarne v inom členskom štáte, správca dane musí ešte overiť v registri MOSS skutočnosť, že žiadna iná zdaniteľná osoba v tuzemsku, ktorá je registrovaná do osobitnej úpravy, nedeklarovala totožné prevádzkarne pri registrácii.

V prípade kladného posúdenia oznámenia – žiadosti o registráciu, správca dane rozhodnutie o povolení uplatňovania osobitnej úpravy MOSS doručí zdaniteľnej osobe elektronickým spôsobom na elektronickú adresu uvedenú v oznámení o začatí činnosti. Rozhodnutie bude obsahovať aj identifikačné číslo pre DPH, pod ktorým bude zdaniteľná osoba uplatňovať osobitnú úpravu MOSS (pridelené číslo bude totožné s pridelením číslom IČ DPH v bežnom režime, to znamená aktuálne IČ DPH, ktoré používa zdaniteľná osoba). Zároveň bude obsahovať informáciu o osobnom účte daňovníka, na ktorý bude zdaniteľná osoba uhrádzať svoju daňovú povinnosť z osobitnej úpravy MOSS. Zákon o DPH ani iná legislatívna norma EÚ priamo účinná v SR neukladá správcovi dane lehotu, v ktorej je povinný posúdiť oznámenie – žiadosť o registráciu do osobitnej úpravy. Keďže ide v tomto prípade o výhradne elektronickú komunikáciu a zdaniteľná osoba už prešla bežným registračným procesom pre účely zákona o DPH, správca dane rozhodne bez zbytočného odkladu a bez zbytočných prieťahov, ak následne po bežnej registrácii nevznikli žiadne pochybnosti alebo nejasnosti napríklad o postavení zdaniteľnej osoby alebo dôveryhodnosti zdaniteľnej osoby ako takej. Po úspešnom zaregistrovaní zdaniteľnej osoby do osobitnej úpravy MOSS, prepošle Slovenská republika ako členský štát identifikácie registračné údaje do všetkých ostatných členských štátov EÚ. Zdaniteľná osoba je povinná v rámci elektronického registračného formulára uviesť aj svoju e-mailovú adresu, na ktorú jej správca dane bude doručovať všetky písomnosti týkajúce sa uplatňovania osobitnej úpravy MOSS.

Správca dane v rozhodnutí o povolení osobitnej úpravy uvedie aj dátum, od ktorého môže zdaniteľná osoba osobitnú úpravu uplatňovať. Keď zdaniteľná osoba oznámi členskému štátu identifikácie, že má v úmysle využívať niektorú z osobitných úprav, uvedená osobitná úprava sa uplatňuje od prvého dňa nasledujúceho kalendárneho štvrťroka.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Zrušenie registrácie a vylúčenie z osobitnej úpravy
  • Dobrovoľná zmena
  • Zrušenie povolenia uplatňovať osobitnú úpravu MOSS – vylúčenie
  • Príklady

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

mossPrémiový obsahregistráciaregistrácia DPH

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

24sep6:30Ochrana súkromia v digitálnom svete6:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

24sep8:30Certifikovaný kurz ENVIRO špecialista profi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

24sep8:30Certifikovaný kurz ENVIRO špecialista profi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
X