Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Registrácia nových osobných áut v októbri klesla o 16,61 %

Registrácia nových osobných áut v októbri klesla o 16,61 %
SITA/AP
9. novembra 2012 Tlačiť

V októbri bolo na Slovensku zaregistrovaných 4796 osobných automobilov. Potvrdil sa tak pesimistický variant analýzy Zväzu automobilového priemyslu (ZAP) o poklese registrácií automobilov už v prvom mesiaci po zavedení zvýšeného poplatku za prvú registráciu vozidla v SR.

 
Pesimistický variant analýzy ZAP o poklese registrácie osobných automobilov o 15 % sa naplnil už v prvom mesiaci po zavedení zvýšeného poplatku.
 

Najväčší prepad v tomto roku

(SITA) – Počet registrácií nových osobných automobilov (kategória M1) v októbri medziročne klesol o 16,61 % na 4796 vozidiel, pričom v rovnakom mesiaci minulého roka dosiahol 5751 vozidiel. Ako v piatok informoval viceprezident Zväzu automobilového priemyslu SR (ZAP) Pavol Prepiak, je to najväčší medziročný pokles registrácií osobných áut v priebehu tohto roka. 
 
 
Za 10 mesiacov v roku 2012 bolo zaregistrovaných spolu 58 641 osobných vozidiel, čo je medziročne viac o 5,27 %. Nárast registrácií za 10 mesiacov sa však spomalil. Vlani v rovnakom období bolo zaregistrovaných 55 705 osobných automobilov.
 

Môže za to registračný poplatok

Pesimistický variant analýzy ZAP o poklese registrácií osobných automobilov o 15 % sa naplnil už v prvom mesiaci po zavedení zvýšeného poplatku za prvú registráciu vozidla v SR s platnosťou od 1. októbra. Priemerná výška registračného poplatku je 450 eur. „V analýze, ktorú ZAP pripravil a poskytol všetkým, ktorí o návrhu rozhodovali, sme argumentovali číslami. Protistrana nebola ochotná pripustiť, že takýto vývoj môže nastať. Ukazuje sa však, že trh a občania Slovenska sa nesprávajú podľa politických cieľov“, uviedol Prepiak. 
 

Mínus pre štátny rozpočet

Medziročný pokles v predaji nových automobilov v októbri tak spôsobil nižší výber dane z pridanej hodnoty o viac ako 1 mil. eur, pričom poplatky do štátneho rozpočtu dosiahli len 700 000 eur, čo pre štátny rozpočet znamená stratu 300 000 eur.
 

Vedie Škoda

Poradie najžiadanejších značiek nových osobných automobilov na slovenskom automobilovom trhu vedie Škoda s trhovým podielom 22,36 %, druhé miesto si posilnil Volkswagen s 9,15 % a trojicu najúspešnejších uzatvára Kia so 7,93 %. Štvrté miesto si upevnil Hyundai so 6,60 %, piate obhájil Renault s 5,71 % a šieste obsadil Peugeot s 5,64 %,“ informoval ďalej Prepiak. Nasledujú Opel s 3,84 %, Suzuki s 3,55 %, Citroen s 3,53 % a desiatku uzatvára BMW s 3,30 %. Na jedenástom mieste je Ford s 3,11 % a na dvanástom Toyota s 2,96 %. 
 

Úžitkovým vozidlám kraľuje Fiat

Pri malých úžitkových vozidlách si prvé miesto udržuje Fiat s podielom na trhu 23,85 % pred Peugeotom so 17,09 %, Citroenom s 13,99 %, Renaultom s 10,38 % a Volkswagenom s 8,39 %. Nasledujú Mercedes-Benz s 5,24 %, Iveco so 4,55 %, Ford so 4,46 %, Nissan s 2,99 % a Opel s 2,70 %. 
Za desať mesiacov tohto roka sa zaregistrovalo 441 nových nákladných automobilov hmotnosti 3,5 až 12 ton (kategória N2), čo je medziročne o 6,78 % viac. Najväčšie zastúpenie na trhu má Iveco so 46,26 %, druhá pozícia patrí značke MAN so 14,06 % a tretí je Mercedes-Benz s 9,75 %. Nasledujú DAF s 9,07 %, Renault Trucks so 7,03 % a Avia s 5,90 %. 
 

Konvoj nákladných áut vedie Volvo

Počet registrácií nových nákladných automobilov nad 12 ton (kategória N3) zaznamenal za desať mesiacov roka oproti vlaňajšku mierny pokles o 0,93 % pri odbyte 2 660 vozidiel. Najväčší podiel na trhu si udržiava Volvo s 27,82 %, na ďalších miestach sú Scania s 15,94 %, Mercedes-Benz s 15,15 %, MAN s 12,44 %, DAF s 11,58 % a Iveco s 9,29 %. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X