- Podnikam.sk
- Články
- Dane
- DPH
- Registračná povinnosť na DPH z hľadiska obratu pri rôznych druhoch výnosov a príjmov
Registračná povinnosť na DPH z hľadiska obratu pri rôznych druhoch výnosov a príjmov
Daň z pridanej hodnoty na území Slovenskej republiky upravuje zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“). Registračnú povinnosť zdaniteľných osôb, ktoré majú v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko definuje ustanovenie § 4 citovaného zákona. V zmysle § 4 ods. 1 zákona o DPH zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.
Kto je zdaniteľnou osobou?
Zdaniteľnou osobou v súlade s ustanovením § 3 zákona o DPH je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť, bez ohľadu na účel alebo výsledky činnosti. Zákon o DPH vymedzuje „podnikateľa“ v širšom ponímaní v porovnaní s podnikateľom definovaným v § 2 Obchodného zákonníka. Obchodný zákonník definuje podnikanie ako sústavnú činnosť vykonávanú podnikateľom za účelom dosiahnutia zisku, pričom zákon o DPH považuje za podnikanie aj činnosť, výsledkom ktorej nemusí byť vždy len dosahovanie zisku.
Čo je ekonomická činnosť?
Ekonomickou činnosťou, t.j. podnikaním sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Najdôležitejším znakom podnikania je pravidelné vykonávanie činnosti na pokračujúcej báze. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku.
Aké výnosy (príjmy) sa zahŕňajú do obratu?
Zdaniteľná osoba zahŕňa do obratu výnosy (príjmy) z dodávaných tovarov a služieb za predpokladu, že tieto zdaniteľné obchody sú predmetom dane. Zdaniteľná osoba zahŕňa do obratu výnosy (príjmy) za kalendárny mesiac, do ktorého je povinná tieto výnosy (príjmy) účtovať v súlade s účtovnými predpismi, inak za mesiac v ktorom prijala platbu.
Obrat v sústave jednoduchého účtovníctva
Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave jednoduchého účtovníctva, zahŕňa do obratu príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.
Obrat v sústave podvojného účtovníctva
Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave podvojného účtovníctva, zahŕňa do obratu výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.
Ustanovenie § 4 ods. 9 zákona o DPH definuje, ktoré výnosy (príjmy) do obratu sa zahŕňajú a ktoré naopak nezahŕňajú.
Do obratu zahŕňa výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Jedná sa o
- poštové služby (§ 28 zákona o DPH),
- zdravotnú starostlivosť (§ 29 zákona o DPH),
- služby sociálnej pomoci (§ 30 zákona o DPH),
- výchovné služby a vzdelávacie služby (§ 31 zákona o DPH),
- služby dodávané členom (§ 32 zákona o DPH),
- služby súvisiace so športom alebo telesnou výchovou (§ 33 zákona o DPH),
- kultúrne služby (§ 34 zákona o DPH),
- zhromažďovanie finančných prostriedkov (§ 35 zákona o DPH),
- služby verejnoprávnej televízie a verejnoprávneho rozhlasu (§ 36 zákona o DPH),
- predaj poštových cenín a kolkov (§ 40 zákona o DPH),
- prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier (§ 41 zákona o DPH),
- dodanie tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň (§ 42 zákona o DPH),
Výnosy z dodania a nájmu nehnuteľnosti sa zahŕňajú do obratu, a to aj v prípade, ak ide o dodanie a nájom nehnuteľnosti, ktorý je oslobodený od dane v súlade s ustanovením § 38 zákona o DPH.
Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, sa zahŕňajú do obratu. Do obratu by sa nezahrnuli len v prípade, ak by boli poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby.
Výnosy (príjmy) z finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu. Do obratu by sa nezahrnuli len v prípade, ak by boli poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby.
Do obratu sa zahŕňajú, resp. za príjem sa považujú aj platby prijaté pred dodaním tovaru alebo pred dodaním služby.
Aké výnosy (príjmy) sa nezahŕňajú do obratu?
Do obratu nevychádzajú výnosy (príjmy) z dodaní tovarov a služieb s miestom zdaniteľného obchodu v zahraničí. Miesto zdaniteľného obchodu je upravené v § 13 až § 16 zákona o DPH. Zahraničím sa rozumie územie, ktoré nie je tuzemskom, t.j. územie tretích štátov a iných členských štátov EU okrem tuzemska.
V prípade, že miesto dodania tovaru alebo služby je iný členský štát, resp. tretí štát, DPH z tohto zdaniteľného obchodu bude príjmom štátneho rozpočtu iného členského štátu, resp. tretieho štátu a výnos z tohto obchodu sa nezahŕňa do obratu. Obrat pri zákonnej registrácii za platiteľa DPH sa sleduje len v nadväznosti na predmet dane, ktorý je upravený v § 2 zákona o DPH.
Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku. Čo sa rozumie pod pojmom „príležitostný“ zákon striktne nevykladá. Príležitostné transakcie je možné charakterizovať ako transakcie, ktoré nemajú charakter základnej činnosti podnikateľa, netvoria značnú časť obratu z celkového obratu podnikateľa, podnikateľ ich nevykonáva opakovane a súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.
Príjmom (výnosom) z ekonomickej činnosti nie sú a do obratu sa nezahŕňajú účelové prostriedky, granty, transfery, dotácie poskytnuté podnikateľovi tretími osobami.
Zdá sa vám po prečítaní tohto článku, že „teórie“ bolo veľa? Nevadí, nezúfajte. Vyššie uvedené pravidlá vysvetlíme na nadväzujúcich príkladoch.
dj