Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Registračná povinnosť na DPH z hľadiska obratu pri rôznych druhoch výnosov a príjmov

Registračná povinnosť na DPH
SITA/Michal Svítok
22. júla 2011 Tlačiť

Daň z pridanej hodnoty na území Slovenskej republiky upravuje zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“). Registračnú povinnosť zdaniteľných osôb, ktoré majú v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko definuje ustanovenie § 4 citovaného zákona. V zmysle § 4 ods. 1 zákona o DPH zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 49 790 eur, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

Kto je zdaniteľnou osobou?

Zdaniteľnou osobou v súlade s ustanovením § 3 zákona o DPH je každá osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť, bez ohľadu na účel alebo výsledky činnosti. Zákon o DPH vymedzuje „podnikateľa“ v širšom ponímaní v porovnaní s podnikateľom definovaným v § 2 Obchodného zákonníka. Obchodný zákonník definuje podnikanie ako sústavnú činnosť vykonávanú podnikateľom za účelom dosiahnutia zisku, pričom zákon o DPH považuje za podnikanie aj činnosť, výsledkom ktorej nemusí byť vždy len dosahovanie zisku.

Čo je ekonomická činnosť?

Ekonomickou činnosťou, t.j. podnikaním sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Najdôležitejším znakom podnikania je pravidelné vykonávanie činnosti na pokračujúcej báze. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku.

Aké výnosy (príjmy) sa zahŕňajú do obratu?

Zdaniteľná osoba zahŕňa do obratu výnosy (príjmy) z dodávaných tovarov a služieb za predpokladu, že tieto zdaniteľné obchody sú predmetom dane. Zdaniteľná osoba zahŕňa do obratu výnosy (príjmy) za kalendárny mesiac, do ktorého je povinná tieto výnosy (príjmy) účtovať v súlade s účtovnými predpismi, inak za mesiac v ktorom prijala platbu.

Obrat v sústave jednoduchého účtovníctva

Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave jednoduchého účtovníctva, zahŕňa do obratu príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.

Obrat v sústave podvojného účtovníctva

Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave podvojného účtovníctva, zahŕňa do obratu výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.

Ustanovenie § 4 ods. 9 zákona o DPH definuje, ktoré výnosy (príjmy) do obratu sa zahŕňajú a ktoré naopak nezahŕňajú.

Do obratu zahŕňa výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Jedná sa o

 • poštové služby (§ 28 zákona o DPH),
 • zdravotnú starostlivosť (§ 29 zákona o DPH),
 • služby sociálnej pomoci (§ 30 zákona o DPH),
 • výchovné služby a vzdelávacie služby (§ 31 zákona o DPH),
 • služby dodávané členom (§ 32 zákona o DPH),
 • služby súvisiace so športom alebo telesnou výchovou (§ 33 zákona o DPH),
 • kultúrne služby (§ 34 zákona o DPH),
 • zhromažďovanie finančných prostriedkov (§ 35 zákona o DPH),
 • služby verejnoprávnej televízie a verejnoprávneho rozhlasu (§ 36 zákona o DPH),
 • predaj poštových cenín a kolkov (§ 40 zákona o DPH),
 • prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier (§ 41 zákona o DPH),
 • dodanie tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň (§ 42 zákona o DPH),

Výnosy z dodania a nájmu nehnuteľnosti sa zahŕňajú do obratu, a to aj v prípade, ak ide o dodanie a nájom nehnuteľnosti, ktorý je oslobodený od dane v súlade s ustanovením § 38 zákona o DPH.

Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, sa zahŕňajú do obratu. Do obratu by sa nezahrnuli len v prípade, ak by boli poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby.

Výnosy (príjmy) z finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu. Do obratu by sa nezahrnuli len v prípade, ak by boli poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby.

Do obratu sa zahŕňajú, resp. za príjem sa považujú aj platby prijaté pred dodaním tovaru alebo pred dodaním služby.

Aké výnosy (príjmy) sa nezahŕňajú do obratu?

Do obratu nevychádzajú výnosy (príjmy) z dodaní tovarov a služieb s miestom zdaniteľného obchodu v zahraničí. Miesto zdaniteľného obchodu je upravené v § 13 až § 16 zákona o DPH. Zahraničím sa rozumie územie, ktoré nie je tuzemskom, t.j. územie tretích štátov a iných členských štátov EU okrem tuzemska.

V prípade, že miesto dodania tovaru alebo služby je iný členský štát, resp. tretí štát, DPH z tohto zdaniteľného obchodu bude príjmom štátneho rozpočtu iného členského štátu, resp. tretieho štátu a výnos z tohto obchodu sa nezahŕňa do obratu. Obrat pri zákonnej registrácii za platiteľa DPH sa sleduje len v nadväznosti na predmet dane, ktorý je upravený v § 2 zákona o DPH.

Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku. Čo sa rozumie pod pojmom „príležitostný“ zákon striktne nevykladá. Príležitostné transakcie je možné charakterizovať ako transakcie, ktoré nemajú charakter základnej činnosti podnikateľa, netvoria značnú časť obratu z celkového obratu podnikateľa, podnikateľ ich nevykonáva opakovane a súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.

Príjmom (výnosom) z ekonomickej činnosti nie sú a do obratu sa nezahŕňajú účelové prostriedky, granty, transfery, dotácie poskytnuté podnikateľovi tretími osobami.

Zdá sa vám po prečítaní tohto článku, že „teórie“ bolo veľa? Nevadí, nezúfajte. Vyššie uvedené pravidlá vysvetlíme na nadväzujúcich príkladoch.

dj

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X